به گزارش سایت خبری تحلیلی لنگرخبر، آیت‌الله سید محمدحسین لنگرودی از فقهای مقیم تهران و از شاگردان برجسته امام خمینی و آیت‌الله بروجردی امروز دار فانی را وداع گفت.

آیت‌الله لنگرودی جزء ۸ نفر معتمدی بود که امام راحل در سال ۵۳ در نامه‌ای نوشت تا اشخاصی که در تهران هستند و می‌خواهند نامه یا وجهی به ایشان برسانند، به این افراد رجوع کنند.

زندگی نامه

آیت الله سیدمحمدحسین مرتضوی لنگرودی فرزند بزرگ آیت الله سید مرتضی مرتضوی لنگرودی است که به سال 1345 ق. در نجف اشرف دیده به جهان گشود. نامبرده پس از سپری نمودن دوره دروس مقدماتی، سطوح معقول و منقول و تکمیل سطوح عالی معارف متداول در حوزه های علوم دینی و مقدار قابل توجهی از خارج فقه و اصول والد معظّمشان، در سال 1367 ق. به حوزه علمیه قم عزیمت نمود و در دروس خارج فقه و اصول اساتیدی چون: آیت الله بروجردی، امام خمینی و علامه طباطبایی شرکت کرد و پس از چندی که پدر بزرگوارشان از تهران به قم هجرت نمودند، در درس خارج فقه و اصول ایشان در مسجد عشقعلی قم حضور یافت و در تمامی دروس به حدّی جدّیت داشت که در مدتی کوتاه به مراتب عالی و رتبه اجتهاد دست یافت و از آیات عظام خصوصاً والد گرامی شان و نیز علمایی چون: آیت الله سیدمحسن حکیم، آیت الله سیدابوالحسن رفیعی قزوینی و آیت الله میلانی اجازات کتبی و شفاهی اجتهاد دریافت کرد.

نامبرده در سال 1380 ق. بنا به اصرار اهالی محترم میدان قیام تهران و تاکید بسیاری از علمای اعلام و والد مکرّمشان، به امامت و سرپرستی مسجد و مدرسه حاج ابوالفتح مشغول، و درس و بحث را عهده دار گردید و تاکنون، که متجاوز از چهل سال از این هجرت با برکت می گذرد، در امور علمی، فرهنگی، تبلیغی و اجتماعی فعالیت می کند. در حوزه تحت سرپرستی ایشان، دروس اصلی و جنبی مقدّمات و سطح تا خارجه فقه تدریس می شود و خود آیت الله سیدمحمدحسین لنگرودی دروس فقه و اصول را در سطح عالی درس می دهد، و همه ساله فضلا و علمایی متعهد را تربیت نموده و تحویل جامعه اسلامی داده است.

این فقیه فاضل از دانشمندان پرهیزکار، کوشا و جدّی محسوب می شود. بسیار فروتن است و در نهایت ساده زیستی و پرهیز از تشریفات و شئونات رسمی زندگی می کند. وی، تألیفاتی در فقه، اصول، تفسیر قرآن، فلسفه و کلام دارد و بر برخی تألیفات درسی و غیردرسی حوزه حواشی ارزنده ای نوشته است. از باقیات صالحات ایشان فرزند برومند و فاضلش جناب حجهالاسلام و المسلمین آقای حاج سیدمحمدرضا لنگرودی است که پس از طی دروس مقدماتی و سطوح عالی، از محضرت آیات عظام: سیدمحمدرضا گلپایگانی و میرزا هاشم آملی و... بهره مند شده و کنون از فضلای حوزه علمیه قم است.( گنجینه دانشمندان، ج 9، ص 319 - 321؛ سیمای لنگرود، ص 172 و 173.)

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان