رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به تعیین استاندارد و تطبیق آن با نیازسنجی گروه در جذب اعضای هیئت علمی گفت: باید نگاه و رویکرد سلیقه ای در جذب اعضای هیئت علمی را برای برقراری عدالت در نظام ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، صبح امروز همایش یک روزه منطقه ای هیئت های اجرایی جذب دانشگاه های استان های زنجان، قزوین و گیلان به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد.

محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با بیان اینکه اولویت اول دانشگاه ها، تربیت و تعلیم دانشمند است، اظهار کرد: این مهم عملیاتی نمی شود مگر با گزینش و انتخاب افرادی متخصص، ماهر، متعهد، کیّص و خلاق که مسؤولیت یافتن چنین افرادی به ما سپرده شده است.

وی با اذعان به اینکه حقیقتاً سطح دانشگاه ها نسبت به دهه های اخیر رشد چشم گیری داشته، افزود: همه کسانی که میز خطابه های نظام را در دست دارد و سربازی در جهاد تبیین هستند باید به این نکته اذعان کنند که وضع دانشگاه های ما امروز با بیست، بیست وپنج سال قبل قابل مقایسه نیست؛ پیشرفت هایمان خیلی خوب است اما کاستی هایی هم وجود دارد که باید با ایمان، شجاعت و عمل، از آن ها عبور کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه افراد رجوع کننده به دانشگاه ها جهت جذب به عنوان هیئت علمی اغلب از فرزانگان و نخبگان علمی میهن ما هستند، گفت: این افراد کسانی هستند که نظام برای رشد و تربیت آن ها هزینه کرده و آن ها را به مرتبه ای از دانش و تجربه و علم و فناوری برای خدمت به مردم رسانده تا با شکافتن علوم و درنوردیدن مرز فناوری، به مردم خدمت کنند.

آشوبی با تأکید بر لزوم تکریم نخبگان و اساتید علمی کشور بیان کرد: تکریم و تعظیم مقام استاد، حفظ کرامت انسانی و تلاش برای ارتقا و بقای آن ها در کشور یکی از مهم ترین اولویت های دانشگاه ها است که خوشبختانه اغلب ما به آن پایبند هستیم.

وی، التزام نظری و عملی به ارزش ها را یکی از اولویت ها در جذب اعضای هیئت علمی دانست و گفت: التزام عملی به ارزش ها و تلاش برای ادراک این مهم در افرادی که به عنوان هیئت علمی به ما مراجعه می کنند، یکی از مهم ترین دغدغه ها است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تأکید بر جذب اعضای هیئت علمی خلاق و نوآور تصریح کرد: فکر خلاق و اندیشه ای نوآور در شرایطی که بن بست ها با تدبیر، ابداع و شیوه های نوین و با بهره گیری از ظرفیت های دانش بنیان ها باز و گشوده می شود، تنها با حضور اعضای هیئت علمی خلاق و نوآور ممکن می شود که مسؤولیت یافتن این افراد با دانشگاه ها است.

آشوبی با بیان اینکه تعیین استاندارد و تطبیق آن با نیازسنجی گروه در جذب اعضای هیئت علمی دیگر موضوعی است که باید به آن بیشتر توجه شود، افزود: باید نگاه و رویکرد سلیقه ای در جذب اعضای هیئت علمی را برای برقراری عدالت در نظام آموزشی، کنار گذاشت و صرفاً به استانداردها و ملاک های انقلابی در تعیین اعضا، متمرکز شد.

وی با بیان اینکه تعیین چشم انداز و اهداف بلند حداقل ۱۰ ساله برای دانشگاه ها برای اینکه نظام آموزش عالی و رتبه علمی کشور را در منطقه اول کنیم را یک مؤلفه بسیار مهم برشمرد و بیان کرد: این مهم دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده و پیشنهاد می کنم هر دانشگاهی در برنامه استراتژیک خود به آن توجه و پیشرفت های آن را ارزیابی کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به وجود استعدادها و ظرفیت ها در کشور تصریح کرد: نخستین رکن در توسعه و پیشرفت هر کشور، خودباوری و ایمان قلبی و عملی بر فعل توانستن است، «ما می توانیم» را در بسیاری از حوزه ها ازجمله قدرت موشکی ثابت کردیم ازاین رو در تولید علم و دانشمندپروری نیز باید حرف اول را در منطقه بزنیم و این جز با تعیین هدف، داشتن برنامه و تلاش و ممارست، میسر نیست.

آشوبی، یافتن جوانان پاکباخته ی مؤمن، فاضل، کارآمد و انقلابی برای جذب به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه هاست را یکی از اصلی ترین رویکرد دانشگاه ها در دوره کنونی برشمرد و بیان کرد: ما باید افرادی را در دانشگاه ها تربیت کنیم که حقیقتاً انقلابی و مؤمن به باورهای آرمانی ما اعتقاد راسخ داشته باشند.

به گزارش فارس، در این همایش، رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی، روسای دانشگاه های گیلان، قزوین و زنجان، رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مسوولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های گیلان، قزوین و زنجان و همچنین مدیران امور هیئت علمی دانشگاه ها حضور دارند.

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان