گمرک آستارا مجهز به آشکارساز شد

۱۴۰۲/۰۶/۲۹ ۱۹:۴۱ چاپ کد خبر: 187307
سیستم آشکارساز گمرک «X-RAY»، با میزان اعتبار۱۵ میلیارد تومان در گمرک بین المللی آستارا به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، محمد رضوانی فر رئیس کل گمرک ایران، عصر امروز در آئین بهره برداری از دومین سیستم آشکارساز گمرکات کشور و به صورت کنفرانس ویدیوئی با بیان اینکه گمرکات نقش مهمی در پیشرفت کشور در حوزه های مختلف دارند، اظهار کرد: در تولید دستگاه های آشکار ساز استفاده از توان و ظرفیت تولیدکنندگان داخلی و شرکت های دانش بنیان در دستور گمرک قرار دارد.

وی با اشاره به ظرفیت شرکت های داخلی در تعمیر و نگهداری دستگاه های آشکارساز، گفت:  برای تعمیر و نگهداری و تامین قطعات دستگاه های آشکارساز در گمرکات نیز از توان و خدمات شرکت های داخلی استفاده می کنیم تا شرکت های دانش بنیان در این زمینه تقویت شوند.

به گفته معاون وزیر اقتصاد و دارایی نصب دستگاه های آشکارساز کامیونی و چمدانی در گمرکات سبب تسهیل و تسریع در تجارت خارجی کشور و تردد مسافران می شود و گامی در جهت هوشمندسازی فعالیت های گمرک به شمار می رود.

رضوانی فر با بیان اینکه سامانه جدید گمرکی در راستای گمرک هوشمند به صورت آزمایشی آماده شده است، افزود: در آینده ای نزدیک این طرح رونمایی خواهد شد که یکی از پروژه های بزرگ گمرک جمهوری اسلامی محسوب می شود.

سیستم آشکارساز گمرک محصولی دانش بنیان است

 مدیرکل گمرک آستارا عصر امروز نیز در این مراسم با بیان اینکه گمرک آستارا نقش مهمی در توسعه اقتصادی دنیا دارد، اظهار کرد: گمرک آستارا یکی از گمرک های بین المللی مهم کشور است که با تجهیز امکانات نوین می تواند در افزایش چند برابری تعاملات با کشور های همسایه نقش بسزایی ایفا کند.

 علی حسین ذوالقدر با اشاره به دانش بنیان بودن سیستم آشکارساز گمرک «X-RAY»، گفت: این طرح با ۱۵ میلیارد تومان هزینه به بهره برداری رسیده است.

وی مهم ترین ویژگی سیستم آشکارساز گمرک را کاهش ترافیک و افزایش رضایتمندی مردم دانست و افزود: سیستم آشکارساز گمرک «X-RAY» می تواند در ساعت ۱۰۰ کامیون را مورد اسکن قرار دهد.

مدیرکل گمرک آستارا با تأکید بر وجود تکنولوژی بالا در سیستم آشکارساز گمرک، بیان کرد: این سیستم ازنمونه های چینی هم پیشرفته تر و هم بروزتر است و همه ابنیه ساختمانی و کانتینری این طرح انجام و ۹۵ درصد این طرح بسیار مهم در داخل کشور و از سوی متخصصان داخلی ساخته شده است.

ذوالقدر با اشاره به افزایش حجم واردات و صادرات از گمرک آستارا، گفت: گمرک آستارا یک گمرک صادراتی است که بسیاری از کالا ها از این گمرک ترانزیت می شود.

پایان پیام/۳۳۸۹/س

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان