به گفته مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان در جریان بارندگی های سنگین در آستارا به چهار هزار واحد مسکونی خسارت وارد شده که میزان این خسارت از پنج تا ۳۰ درصد متفاوت است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، ساعت چهار صبح روز دوشنبه ۲۷ شهریور بود که بارش شدید و سیل آسا باران در گیلان و شهرستان آستارا آغاز و در مدت زمان ۳۰ ساعت چیزی در حدود ۳۲۳ میلی متر باران در این شهر شروع به  باریدن کرد.

اسکان موقت ۱۳۰ خانوار آسیب دیده در سیل آستارا

بارش باران در آستارا به حدی زیاد بود که باعث بروز سیل، آب گرفتگی شدید معابر، شکستن پل سیبلی آستارا، قطع شدن چندین راه روستایی و قطع شدن برق ۶ منطقه شهری و روستایی آستارا شد.

از همان ساعات ابتدایی بارش باران در آستارا نیروهای امدادی، هلال احمر و واکنش سریع شرکت توزیع برق در این شهر حضور یافته و به امداد رسانی به مردم مشغول شدند و تاکنون به ۱۳۰ خانوار در چهار نقطه تعیین شده به آنان اسکان داده شده است.

یکی از مشکلات مردم آستارا در این ۲ روز قطع برق در برخی از مناطق شهری و روستایی بوده است ولی طیق گفته های امیر مرادی مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان اکنون برق، آب و گاز تمامی نقاط آستارا وصل شده و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.


امدادرسانی ۳۲ تیم هلال احمر برای خدمات رسانی به سیل زدگان

اگرچه سیل آستارا خسرت جانی نداشته ولی منازل و فروشگاه های بسیاری در این شهر تخریب و معابر زیادی با آبگرفتگی مواجه شدند و همین امر سبب شد تا ۱۶ تیم امدادرسانی از گیلان و ۱۲ تیم امداد و نجات از استان های تهران و اردبیل به آستارا آمده و با تمامی تجهیزات از جمله قایق موتوری به امدادرسانی مردم مشغول شوند.

هادی سلیمی مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان می گوید نیروهای امدادی برای خدمات رسانی بهتر در حداقل زمان ممکن افزایش یافت. در زمان حاضر با افزایش تیم های امدادی، ۳۲ تیم هلال احمر برای خدمات رسانی به سیل زدگان آستارا در این شهرستان حضور دارند. علاوه بر حضور فعال تیم های امدادی جمعیت هلال احمر گیلان در خدمت رسانی به سیل زدگان آستارا، تیم های پشتیبان از سازمان امدادونجات کشور و جمعیت هلال احمر استان اردبیل در این شهرستان حضور یافتند.

توزیع۳۰ هزار بسته های غذایی در بین مردم سیل زده در آستارا

قطعی آب، برق و گاز در برخی از مناطق آستارا سبب شد تا بیش از ۳۰ هزار بسته های غذایی ۷۲ ساعته شامل کنسرو، لوبیا، برنج پخته شده، ماهی، چای و خرما در روز گذشته در بین خانوارهای آسیب دیده توزیع و هفت تانکر آب نیز با هماهنگی مدیریت بحران استانداری گیلان برای تامین آب بهداشتی در منطقه سیل زده مستقر است و با استفاده از قایق ها و شناورها، بین ساکنان واحدهای مسکونی و خانه های محصور در سیلاب نان و اقلام مورد نیاز توزیع می شود

طبق گفته هواشناسی بیشترین میزان بارش در منطقه لوندویل آستارا بوده و در اثر بارش سیل۱۲ مغازه را در روستای کانرود تخریب و ۲ مغازه دیگر نیمه تخریب شد که دستور تخریب کامل آن به جهت احتمال خسارت جانی نیز داده شده است.

فعالیت ۶۰۰نیروی جهادی برای کمک به منازل آسیب دیده در اثر سیل

به گفته مرادی مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان در جریان بارندگی های سنگین در آستارا به چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده است که میزان این خسارت از پنج تا ۳۰ درصد متفاوت است که  با فروکش کردن سیلاب، کار پاکسازی منازل از گل و لای و رسوبات سیلاب توسط ۶۰۰ نیروی جهادی آغاز شده و تلاش بر آن است هر چه سریع تر خانه های مردم از گل و لای پاکسازی شود.

 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان