بررسی نقش "تراموا" در کاهش آلودگی هوا و ترافیک بسیاری از کلان شهرهای جهان و همچنین قدمت بیش از ۱۸۰ سال آن در برخی کشورهای اروپایی، این وسیله حمل و نقل عمومی را به عنوان یکی از شاه کلیدهای حل معضل ترافیک و ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، تاریخچه روز جهانی «بدون خودرو» که در 22 سپتامبر جشن گرفته می شود، به سال 1995 برمی گردد که سازمان های غیردولتی برای ترغیب مردم به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و عدم استفاده از خودرو به عنوان یکی از اصلی ترین منابع آلاینده هوای متحرک، روزی را به این نام انتخاب کردند و نخستین کمپین ملی در سال 1997 توسط انجمن حمل و نقل زیست محیطی در انگلیس افتتاح شد.

هدف از راه اندازی این کمپین که در سال های اخیر در بسیاری از کلان شهرهای جهان برگزار می شود، تشویق مردم به کاهش استفاده از خودرو شخصی و روی آوردن به حمل و نقل عمومی است. بر اساس تحقیق که توسط آژانس محیط زیست ایالات متحده آمریکا انجام شده است، سهم خودروها در آلودگی هوای شهرهای مختلف جهان بین  60 تا 70 درصد آلودگی هوای جهان هستند که این آمار ممکن است در شهرهای مختلف جهان متفاوت باشد.

جزئیات جدید از احداث "تراموا" در تهران اعلام شد

در کلان شهر تهران نیز بر اساس آمار اداره کل محیط زیست استان تهران، سهم خودروها در آلودگی هوا 59 درصد است و آلاینده هایی از جمله ذرات کمتر از 2.5 PM،  اکسیدهای نیتروژن و... به دنبال خروجی اگزوز خودروها و همچنین سایش لاستیک خودرو با جاده تولید می شود.

نقش عمده خودروها در آلودگی هوا نشان می دهد که کاهش هرچه بیشتر استفاده از خودرو شخصی می تواند نقش مهمی در کاهش آلودگی هوای پایتخت داشته باشد. علاوه بر آلودگی هوا، ترافیک نیز یکی از معضلات اصلی شهر تهران است که کاهش خودرو شخصی به این مورد نیز کمک می کند.

در سال های اخیر بسیاری از کلان شهرهای جهان که روزی با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کردند، توانسته اند با گسترش و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، استفاده از خودرو شخصی را کاهش داده و گام بزرگی در کاهش آلاینده های هوا و همچنین ترافیک در معابر شهری بردارند. مکزیکو سیتی، لندن، پاریس، سئول، نیویورک، بوگوتا و آکرا ازجمله این شهرها هستند.

مترو،؛ مونوریل، تراموا، اتوبوس و تاکسی برقی از جمله وسائط حمل و نقل عمومی هستند که مردم را به عدم استفاده از خودرو شخصی ترغیب کرده اند. در شهر تهران توسعه شبکه مترو همچنان ادامه دارد و به تازگی نیز اتوبوس هایی با استاندارد آلایندگی یورو 5 و تاکسی های برقی به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شده اند.

در کنار این موارد «تراموا» نیز می تواند نقش کلیدی در کاهش ترافیک و آلودگی هوا داشته باشد اما تا به امروز، کلان شهرهای کشورمان از این سیستم حمل ونقل پرطرفدار در جهان، محروم بوده اند.

تراموا نوعی قطار برقی است که بر روی خطوط راه آهنی که در خیابان قرار داده شده، حرکت می کند و توانایی جابه جایی مسافر درون شهری و هم بین شهری را دارد. تراموا با استفاده از انرژی الکتریکی روی یک مسیر ریلی حرکت می کند و قطارهای معمولاً 1 تا 3 واگنه این سیستم، در مسیر خود مسافران را در ایستگاه های مشخص سوار و پیاده می کنند.

به علت مزایای فراوان این سیستم از جمله سهولت دسترسی، ایمنی و راحتی، این سیستم ریلی جذابیت خاصی بین برنامه ریزان حمل و نقل شهری و مردم هان داشته و از لحاظ سادگی تکنولوژی، اجرا و اداره و هزینه کمتر احداث و بهره برداری نسبت به سایر سیستم های ریلی مورد توجه بوده و هست.

در ادامه به بررسی برخی از مزایا که تراموا را به یکی از وسایل حمل و نقل محبوب و کم هزینه تبدیل کرده است، می پردازیم:

1. حرکت چرخ های فولادی بر روی ریل های فولادی، اصطکاک بسیار کمتری از چرخ های لاستیکی بر روی آسفالت دارند و بنابراین آلودگی بسیار کمتری برای حمل بار یکسان ایجاد می کنند.

2. یکی از ویژگیهای تراموا، قدرت جابه جایی زیاد مسافر و نزدیکی ایستگاه های آن به یکدیگر است.

3. از آنجایی که آلودگی صوتی به یکی از معضلات زندگی شهری بدل شده است، تراموا در این زمینه در مقایسه با اتوبوس های موتوری، صدای بسیار کمتری تولید می کند.

4. از حیث ظرفیت، تراموا گنجایش بیشتری در مقایسه با اتوبوس دارد؛ از همین رو بسته به زمان کاربری با افزودن و کاستن از تعداد واگن ها و بدون نیاز به تغییری در تعداد راننده، می توان ظرفیت آن را کم و زیاد کرد.

5. تراموا به دلیل حرکت در سطح نیاز به تهویه اضافی مانند آنچه در تونل های مترو نیاز است، ندارد. این امر باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شود ضمن اینکه در تراموا خبری از پله های برقی موجود در ایستگاه های مترو و هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیر آن هم نیست.

6. اگر بخواهید از مناظر در مسیر لذت ببرید، تراموا پیشنهاد بهتری است چرا که دید بسیار دلپذیرتری نسبت به مترو که در داخل تونل حرکت می کند، دارد.

7. ایمنی تراموا در مقایسه با مترو در هنگام بروز آتش سوزی بسیار بالاتر است و در نتیجه دسترسی نیروهای امدادی به مصدومین نیز آسان تر خواهد بود.

8. برای بسیاری از مسافران سهولت دسترسی به ایستگاه های تراموا، یکی از عوامل محبوبیت آن به شمار می رود. این ایستگاه ها چون در خیابان هستند و مانند ایستگاه های مترو نیاز به عبور از پله برقی و رفتن به دل زمین ندارند، مورد استقبال بیشتر مسافران هستند.

9. به دلیل کنترل شتاب و ترمز راحتی سفر در تراموا از اتوبوس بالاتر است.

10. تراموا برخلاف اتوبوس های شهری دودی ایجاد نمی کند و بنابراین مشکل خروجی اگزوز اتوبوس ها درخصوص تراموا صدق نمی کند.

11. اگرچه هزینه راه اندازی اولیه تراموا بسیار بالاتر از اتوبوس های شهری است اما تراموا را باید وسیله نقلیه ای برای سال های بسیار طولانی در نظر گرفت؛ همانطور که در برخی شهرهای اروپایی قدمت ریل های تراموا به بیش از 140 سال می رسد!

در حال حاضر تراموا در بسیاری از شهرهای اروپا، آسیا، آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقا و اقیانوسیه استفاده می شود. از جمله این شهرها می توان از لندن، پاریس، ورشو، دوبلین، کلکته،  هیروشیما، شانگهای، زوریخ، برلین، استانبول و... نام برد. در زیر به بررسی برخی از این شبکه های تراموا در قاره های مختلف می پردازیم.

1.استانبول

تراموای استانبول احتمالاً نخستین تجربه بسیاری از ایرانی ها در مواجه با این سیستم حمل و نقل است؛ شهر استانبول 7 برابر تهران وسعت دارد که این وسعت زیاد توسعه حمل و نقل عمومی در این شهر را ضروری می کند. این تراموا که در سال 1992 تأسیس شده دارای 3 خط، 65 ایستگاه و 41٫6 کیلومتر طول است.

تراموای استانبول از محورهای پرترافیک این شهر عبور می کند و باعث کاهش ترافیک در این کلان شهر شده است همچنین این ترموا از مسیر مقاصد گردشگری پرطرفدار این شهر عبور می کند و دسترسی به این محل ها برای گردشگران را تسهیل کرده است.

2. لندن

لندن که در گذشته( از شروع انقلاب صنعتی تا دهه 80 میلادی) جزو شهرهای آلوده جهان محسوب می شد، اکنون با توسعه حمل و نقل عمومی به یکی از کلان شهرهای الگو در جهت کاهش آلودگی هوا محسوب می شود. پایتخت انگلستان یک سیستم تراموا برقی و قطار سبک شهری دارای 4 خط و 39 ایستگاه دارد که در سال 2000 میلادی تأسیس شده است.

تحقیق که توسط دانشگاه های انگلیس در سال 2003 انجام شده است، نقش تراموا در کاهش آلودگی هوای لندن را تا 27 درصد اعلام کرده است.

3. ملبورن

ملبورن استرالیا بزرگ ترین شبکه تراموای جهان را با 250 کیلومتر خط ریلی و تعداد 1781 ایستگاه دارد. شبکه تراموای ملبورن در سال 1884 با واگن هایی که توسط اسب کشیده می شدند، کار خود را شروع کرد و این شبکه بعدها با تراموای کابلی و در سال 1940 با تراموای برقی جایگزین شد.

تحقیقی که توسط دانشگاه ملبورن در اکتبر 2016 انجام شده است، نقش تراموا در کاهش ترافیک این شهر را 14.5 درصد اعلام کرده است.

4. وین

شبکه تراموای وین  ارتریش با 180 کیلومتر ریل و بیش از 1000 ایستگاه یکی از بزرگ ترین ترامواهای جهان است. این سیستم همچنین بیشترین ایستگاه ها در اروپا و نیز دومین در جهان پس از ملبورن را دارد. عصر تراموا در وین در واقع در سال 1865 با واگن هایی آغاز شد که اسب ها آنها را می کشیدند. بعدها این واگن ها با ترامواهای بخار جایگزین شد و سرانجام در سال 1922 ترامواهای کاملاً برقی وارد سیستم حمل و نقل شدند.

5. لیسبون

شبکه تراموای لیسبون پرتغال نیز مانند سایر کشورهای جهان فعالیت خود را با اسب و در سال 1873 آغاز کرد. 28 سال بعد و در سال 1901 نخستین تراموای برقی شروع به کار کرد و امروزه این شبکه از 5 خط که همگی برقی هستند، تشکیل شده است.

6. سان فرانسیکو

تراموای برقی سان فرانسیسکو آمریکا در سال 1980 تأسیس شده و دارای 6 خط، 120 ایستگاه و 59٫2 کیلومتر طول است.

7. هنگ کنگ

تراموا یک راه اصلی و مهم جابجایی مردم در هنگ کنگ به شمار می رود. شبکه تراموای هنگ کنگ که از سال 1904 شروع به کار کرده 120 ایستگاه و 6 خط دارد. این شبکه یکی از معدود سیستم هایی است که واگن های دو طبقه دارد.

بررسی موارد فوق تراموا را به عنوان یکی وسیله حمل و نقل عمومی معرفی می کند که کمتر کشور توسعه یافته ای از آن غافل مانده است.

به تازگی نیز شهرداری تهران از برنامه خود برای ایجاد و توسعه تراموا در پایتخت خبر داده است که به نظر می رسد، اجرای این طرح در محورهای شهری پررفت و آمد تهران می تواند نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا و ترافیک به عنوان دو چالش اصلی پایتخت، داشته باشد.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان