آمار اقتصادی تجدیدنظر شده، انگلستان را به عنوان کشوری نشان می دهد که تحت تأثیر جدا شدن از بازار یکپارچه اروپا رشد ضعیفی را تجربه می کند، اما هنوز از مرز فروپاشی فاصله دارد.

اقتصادآنلاین - آرش نصیری؛ از نظر سیاسی، به نظر می رسد که مسئله برگزیت در انگلستان کاملاً روشن است و بیشتر انگلیسی ها معتقدند که خروج از اتحادیه اروپا یک شکست بوده است. حدود ۶۰ درصد معتقدند که این تصمیم «اشتباه» بوده است. فقط ۱۰ درصد فکر می کنند که برگزیت در حال حاضر خوب پیش می رود، و فقط ۳۰ درصد انتظار دارند که در دراز مدت مثبت باشد.

در این شرایط، همه معضلات عمیق این کشور به برگزیت نسبت داده شده است: افزایش تورم، فروپاشی مدارس، طولانی شدن لیست انتظار بیمارستان ها، اقتصاد راکد و بی ثباتی سیاسی. اما آیا برگزیت مقصر همه این هاست؟

در تاریخ ۱ سپتامبر، دفتر آمار ملی، آمار تجدیدنظر شده ای را منتشر کرد که شامل سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ بود، هنگامی که همه گیری کووید-۱۹ در جریان بود. این گزارش آماری نتیجه گرفت که اقتصاد انگلیس از آنچه در ابتدا تخمین زده می شد، بسیار قوی تر است. در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱، تولید ناخالص داخلی (GDP) سرانجام در مقایسه با سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ به جای کاهش ۱.۲ واحد درصدی ، ۰.۶ واحد درصد افزایش یافت. از طرفی، با احیای تقریباً ۲ واحد درصدی تولید ناخالص داخلی، اوضاع انگلیس چندان بد به نظر نمی رسید.

اگر این محاسبه جدید صحیح باشد ، و آمار ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به طور کامل تجدیدنظر نشود، اکنون اقتصاد ۱.۵ واحد درصد بالاتر از سطح پیش از همه گیری خود است. این رقمی مشابه فرانسه است و به طور قابل توجهی بهتر از آلمان (صفر درصد) است. اما بدتر از ایتالیا (افزایش ۲.۱ واحد درصدی)، ژاپن (افزایش ۳.۵ واحد درصدی)، کانادا (افزایش ۳.۵ واحد درصدی) یا ایالات متحده (افزایش ۶.۱ واحد درصدی) است. دولت انگلیس خوشحال است. جرمی هانت رییس خزانه در ۳ سپتامبر گفت: «آخرین آمار و ارقام نشان می دهد که ما بهتر از بسیاری از اقتصادهای دیگر گروه ۷ از دوران کووید-۱۹ بازگشته ایم و یکی از جذاب ترین کشورهای جهان برای سرمایه گذاری هستیم.»

اما آیا تأثیر برگزیت در نهایت ناچیز بود؟

برای درک این موضوع در وهله اول باید بدانیم که چرا آمار اصلاح شده است؟ همانطور که جان اسپرینگفورد، یک اقتصاددان در مرکز اندیشکده اصلاحات اروپا، خاطرنشان کرد، این دومین تجدید نظر است. «مورد قبلی، یک سال قبل، اصلاح نزولی افزایش ۱.۷ واحد درصدی GDP بوده است. بنابراین این برآورد جدید صرفاً این تجدید نظر اولیه را باطل می کند.» اسپرینگفورد افزود: بیشتر مؤسسات آماری دیگر در سراسر جهان نیز در حال بازنگری در ارقام مربوط به دوره همه گیری بودند که می تواند منجر به تغییرات بیشتر در مقایسه های بین المللی شود.

تجدید نظر در این آمار عمدتاً مربوط به بخش خدمات، به ویژه بخش دولتی است. در طول همه گیری، برآورد تکامل بخش هایی از اقتصاد که به طور ناگهانی بسته و بازگشایی شده بود، به ویژه مشکل بود. جاناتان پورتس، اقتصاددان یک سازمان تحقیقاتی در انگلستان، تأکید کرد: «این هیچ ارتباطی با تأثیر بر تجارت بین المللی و روابط اقتصادی ما با سایر نقاط جهان ندارد.»

با این حال، اگر برگزیت تأثیری هم گذاشته باشد، در روابط تجاری انگلستان با اروپا بوده است. در اول ژانویه سال ۲۰۲۱، انگلیس از بازار یکپارچه اروپا خارج شد و شرکت هایی که صادرات یا واردات انجام می دهند اکنون با کنترل های مرزی روبرو هستند. در این باره، آمار جدید تغییری را نشان نمی دهند و در مورد تأثیر برگزیت اطلاعات کمی به ما می دهند. اما جولیان جسوپ، یک اقتصاددان طرفدار برگزیت، هفته گذشته در تلگراف نوشت: «این به خودی خود کافی نیست تا ثابت کند که اقتصاد انگلیس تا حد زیادی نسبت به برگزیت بی تفاوت بوده است. برخی هنوز هم استدلال می کنند که ما باید در این دوره بهتر عمل می کردیم، همانطور که آمریکا عمل کرده است. سایر کشورها هم ممکن است در اعداد خود تجدید نظر کنند. اما شواهد مبنی بر اینکه اقتصاد انگلیس از برگزیت ضربه بزرگی خورده است هم اکنون ضعیف تر شده است.»

داگلاس مک ویلیامز، معاون رئیس جمهور در مرکز مشاوره تحقیقات تجاری و تحقیقات اقتصادی و همچنین طرفدار برگزیت نیز در اظهار نظر مشابهی گفت: «حقیقت این است که قبل از برگزیت، انگلیس کمی بهتر از کشورهای همتای خود در اتحادیه اروپا عمل می کرد، و اکنون به همان اندازه ضعیف عمل می کند.»

خروج از اتحادیه اروپا یک موضوع فرعی است

در بحبوحه یک بیماری همه گیر بی سابقه و یک جنگ در اروپا - دو شوک قابل توجه - تشخیص اثرات ترک اتحادیه اروپا به تنهایی دشوار است.

در تلاشی برای اندازه گیری این اثرات، اسپرینگفورد از روش مقایسه با همتایان استفاده کرد: او اقتصاد انگلیس را با ۲۲ کشور دیگر مقایسه کرد که اقتصاد آن ها قبل از برگزیت با سرعت قابل مقایسه رشد می کردند. وی با استفاده از آمار جدید انگلیس، نتیجه گرفت که بین آنچه که اقتصاد انگلیس بدون برگزیت و آنچه امروز است، یک شکاف ۵ واحد درصدی در GDP وجود دارد. ۵ واحد درصد تولید ناخالص داخلی در هفت سال از دست رفته - او محاسبات خود را در زمان همه پرسی در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد - طبق گفته مک ویلیامز این معادل «یک پنچری آهسته» است.

آیا وقتی که اقتصاد انگلیس به خوبی فرانسه عمل می کند یا به همان اندازه بد است، شوکی در این اندازه قابل قبول است؟ پورتس چنین فکر نمی کند و معتقد است که ضرر ۲-۳ واحد درصدی GDP قابل قبول تر است. برخی دیگر، مانند جسوپ، تأثیر برگزیت را تقریباً ناچیز می دانند.

هیچ کس وانمود نمی کند که ترک بازار واحد اتحادیه اروپا بتواند هیچ مزیت اقتصادی را به همراه داشته باشد. تجارت انگلیس از نظر حجم کاهش یافته است و با پایان مهاجرت آزاد کارگران ، کمبود نیروی کار تشدید شده است. مک ویلیامز گفت، اما شاید این مسئله اصلی نباشد. «موفقیت انگلیس به چگونگی مدیریت کشور خودمان بستگی دارد.» اولویت های وی شامل برخورد با کربن زدایی اقتصاد (یعنی استفاده از منابع انرژی کم کربن) و حل نارضایتی در بخش دولتی است. از نظر وی، خروج از اتحادیه اروپا یک موضوع فرعی است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان