بحران جمعیت در گیلان حادتر از همیشه

۱۴۰۲/۰۷/۰۵ ۱۴:۲۶ چاپ کد خبر: 187526
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر ضرورت جدی گرفتن چاله جمعیتی در استان تأکید کرد و گفت: اگر آحاد جامعه به موضوع جمعیت و بحران ایجاد شده در آن توجه نکند، بحران جمعیتی آینده بسیار گسترده تر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، پیش از ظهر امروز دوره ۲ روزه تربیت مربی جمعیت به همت اداره کل تبلیغات اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان با حضور جمعی از مبلغین، روحانیون و کارشناسان حوزه جمعیت در تالار همایش های دانشگاه آزاد رشت، آغاز به کار کرد. 

کاهش جمعیت در ایران هدف دشمن
آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان در این مراسم با اشاره به گفتمان سازی غرب علیه جمعیت ایران اظهار کرد: دشمن با سخره گرفتن ازدواج، تلاش برای دیر ازدواج کردن، اصرار بر فرزند نداشتن و نهایتاً بسنده کردن به یک فرزند تلاش کرد تا استدلالات و باورهای خود را بر ملت القا کنند. 

وی بر ضرورت گفتمان سازی در حوزه جمعیت تأکید کرد و افزود: گفتمان سازی با بهره گیری از ظرفیت رسانه ای موجود و شبکه تبلیغی لازم است و باید جهاد تبیین در حوزه جمعیت جدی تر باشد. 

نماینده ولی فقیه در گیلان کاهش جمعیت را از اهداف شوم دشمن دانست و گفت: هر ظرفیت و استعدادی که برای کمک به جمعیت لازم هست را باید در دستور کار قرار داد. 

احتمال بحرانی تر شدن جمعیت در گیلان
محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با اشاره به بحران جمعیتی در کشور و به تبع آن در استان گیلان اظهار کرد: استان گیلان پیرترین و پیش از البرز با کمترین میزان زادآوری همراه است. 

وی بر ضرورت جدی گرفتن چاله جمعیتی در استان تأکید کرد و افزود: اگر آحاد جامعه به موضوع جمعیت و بحران ایجاد شده در آن توجه نکند، بحران جمعیتی آینده بسیار گسترده تر خواهد بود. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان بخشی از اجرای تکالیف قانونی این قانون واجب را برعهده دارد و لازم هست مشارکت همه جانبه در این مهم در دستور کار قرار بگیرد. 

آشوبی همچنین به تدوین و پیشنهاد برنامه جهت صیانت از جمعیت در کشور و گیلان اشاره کرد و در نظر گرفتن حقوق با بیمه برای مادران به ازای تولد هر فرزند را یکی از این برنامه ها دانست. 

ضرورت آموزش و ترویج فرزندآوری
حجت الاسلام والمسلمین سعید مهدوی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گیلان نیز در این همایش بر ضرورت آموزش و تبلیغ در حوزه جمعیت تأکید کرد و گفت: وظیفه مبلغین و روحانیون در حوزه تبلیغ و آموزش حوزه جمعیت مضاعف است. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸/س

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان