بلاتکلیفی دامداران چراغ پشتان انزلی

۱۴۰۲/۰۷/۱۳ ۱۵:۰۵ چاپ کد خبر: 187747
چراغ پشتان از توابع بندرانزلی در پایین ترین نقطه این محدوده قرار دارند به علت قرار گرفتن در بستر تالاب از داشتن حداقل های انرژی منع شدند که همین موضوع مشکلات عدیده ای برای دامداران این منطقه ایجاد ...

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرانزلی، چراغ پشتان جزیره کوچکی در شمال شرق مرداب انزلی است که تا پیش از شروع ساخت جاده کنارگذر انزلی، منطقه ناشناخته و بکری بود که جز محله های نزدیک به آن، حتی برای خود مردم انزلی ناشناخته بود. 
چراغ پشتان یک قریه است و جمعیت آن را کشاورزان و دامداران سنتی تشکیل می دهد که بدون هیچ امکاناتی به کشاورزی و بیشتر به دامداری مشغول هستند. 

برخی از دامداران و کشاورزان منطقه چراغ پشتان انزلی که براساس نقشه های موجود در محدوده بستر تالاب انزلی قرار دارد، با مشکل بی برقی مواجهند که شرایط زندگی را برای آنان با چالش مواجه کرده است. 

 

خبری از کابل کشی و برق دهی نیست

زاد صیادان یکی از دامداران این منطقه در گفت وگو با خبرنگار فارس در انزلی با بیان اینکه منطقه چراغ پشتان بندرانزلی یکی از قطب های کشاورزی و دامداری در شهرستان است که بسیاری از ساکنان این منطقه از این راه امرار و معاش می کنند، اظهار کرد: اکثر اهالی این منطقه طی پنج سال گذشته تاکنون از امتیاز برق برخوردار شدند اما تعداد قابل توجه ای از دامداران که در پایین ترین نقطه این محدوده قرار دارند به علت قرار گرفتن در بستر تالاب از داشتن حداقل های انرژی منع شدند. 

وی با اشاره به اینکه این مناطق سال هاست از بستر طبیعی تالاب خارج شده و به چراگاه تبدیل شده، گفت: در اطراف این منطقه حتی آبگیری هم دیده نمی شود چه برسد به تالاب، اما مسؤولین تاکید بر حد بستر این منطقه دارند و با وجود اینکه تیرهای برق تا مقابل چراگاه ها نصب شده اما خبری از کابل کشی و برق دهی نیست. 

 

نبود جاده محصولات لبنی را از بین می برد

 

یکی دیگر از دامپروران این منطقه با بیان اینکه علاوه برعدم وجود برق، از جاده مناسبی هم برای نقل و انتقال فرآورده های دامی برخوردار نیستم، اظهار کرد: این منطقه با وجود تعداد قابل توجهی دامدار بدون داشتن امکاناتی نظیر برق با چراغ شارژی دست به تولید فرآورده های لبنی می زنند آما بدلیل نداشتن جاده مناسب برای حمل آن معمولا بخش قابل توجه ای از این فرآورده در مسیر انتقال ازبین می رود. 

 

 

 سه منطقه به محدوده شهری الحاق می شود

بابک شکوهی راد معاون عمرانی و برنامه ریزی فرماندار بندرانزلی نیز در پاسخ به گزارش خبرنگار فارس اظهار کرد: در خصوص مناطق چراغ پشتان، ماراگوده و پیل علی باغ که در حاشیه تالاب انزلی قرار دارد با پیگیری های صورت گرفته، قرار است در آینده ای نزدیک این سه منطقه به محدوده شهری الحاق شود. 

وی با بیان اینکه ۲ منطقه ماراگوده و پیل علی باغ با توجه به اینکه به محدوده شهری نزدیک ترند امور اداری آن برای الحالق به شهرستان راحت تر است، تصریح کرد: منطقه چراغ پشتان با توجه به اینکه با فاصله بیشتری نسبت به محدوده شهری همراه است و خود اهالی نیز درخواستی مبنی بر تشکیل شهرک کشاورزی داشتند، مسؤولان امر در تلاشند تا به این خواسته جامه عمل بپوشانند. 

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرماندار بندرانزلی حل مشکلات دامداران این منطقه را منوط به خارج شدن در حد بستر ماده ۳ آب منطقه ای دانست و تصریح کرد: براساس قوانین و مقرراتی که وجود دارد و پیگیری های صورت گرفته، اگر در کمیسیون ماده سه آب منطقه ای که در وزراتخانه برگزار می شود، مشکلات مربوط به مستثنیات اشخاص که دارای سند مالکیت یا نسخ های زارعانه محدوده سال ۱۳۴۲ هستند را اگر این ها از حد بستر در ماه ۳ خارج کنیم، مشکلاتی که شهروندان در این حوزه دارند برطرف خواهد شد. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸/س

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان