سرپرست منطقه آزاد بندرانزلی با اشاره به اینکه ظرفیت های بارانداز کانتینری در بنادر منطقه آزاد انزلی موجود و در حال گسترش است، گفت: در همین راستا آمادگی خود را برای واگذاری زمین به سرمایه گذاران روس جهت ...

به گزارش خبرگزاری فارس از منطقه آزاد انزلی، اکبر نیازی سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی امروز و در نخستین روز از نمایشگاه سرمایه گذاری اینوست مسکو با سرگئی میلوشکین مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان دیدار و در خصوص سازوکارهای توسعه روابط ۲ کشور با محوریت ۲ منطقه و انعقاد تفاهم نامه همکاری با دبیرخانه شورایعالی به بحث و تبادل نظر پرداخت. 

وی در این دیدار مهمترین اولویت کنونی همکاری ۲جانبه بعد از مذاکرات دبیرخانه شورای عالی با وزارت توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه را پیگیری امضای یادداشت تفاهم نامه ایجاد اتحادیه بین المللی مناطق ویژه و آزاد کریدور شمال جنوب بین اتحادیه فناوری ها و لجستیک کشور روسیه با دبیرخانه شورایعالی عنوان کرد. 

سرپرست منطقه آزاد بندرانزلی با تشریح ظرفیت های متنوع مناطق آزاد ایران اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی با بهره گیری از روابط گسترده تاریخی، ایفاگر نقش دروازه ورود روسیه به ایران و کشورهای منطقه است. 

نیازی، مهمترین محور تفاهم نامه پیش روی همکاری را بسترسازی جهت توسعه روابط ۲ کشور با محوریت مناطق آزاد ایران و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس روسیه و گسترش این مهم در مناسبات بازرگانی روسیه با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بیان کرد.

به گفته وی، ارتقای توانمندی ها و همکاری ها در زمینه ترانزیت کالا در مسیر کریدور شمال جنوب، موضوعی که با توجه به قابلیت ها و زیرساخت های حمل و نقلی بندری، ریلی، هوایی و جاده ای موجود و در حال تکمیل نهایی در منطقه آزاد انزلی، می تواند نقش محوری در توسعه روابط ۲ کشور ایفا کند. 

سرپرست منطقه آزاد بندرانزلی، پیشنهاد ایجاد مرکز و پایگاه ترانزیت کالا میان ۲ منطقه انزلی و لوتوس در راستای دستیابی به برنامه های هدفگذاری شده در تفاهم نامه در حال مذاکره را مطرح کرد و گفت: ظرفیت های بارانداز کانتینری در بنادر منطقه آزاد انزلی یعنی کاسپین و انزلی موجود و در حال گسترش است.

به گفته نیازی، در همین راستا آمادگی خود را برای واگذاری زمین به سرمایه گذاران روس جهت احداث سیلوهای غلات، مخازن و انبارها به منظور تبدیل به اسکله اختصاصی روسیه و هاب نقل و انتقال کالاهای روسیه به ایران و دیگر کشورها، اعلام می کنیم. 

وی با اشاره به وجود مسیر کشتیرانی میان ۲ منطقه، تقویت آن از طریق افزایش کشتی های در حال فعالیت را خواستار شد و سرعت بخشیدن به عقد تفاهم نامه پیش روی را زمینه ساز فعال سازی کریدور شمال جنوب قلمداد کرد. 

سرپرست منطقه آزاد بندرانزلی همچنین به تجزیه و تحلیل مسیرهای پیشنهادی همکاری کریدور شمال جنوب از طریق منطقه آزاد انزلی به کشورهای همسایه ایران علاوه بر هند پرداخت. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان