در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

پس از التهاب در بازار برنج و تحمیل ضررهای فراوان به برنج کاران شمالی، آب منطقه ای گیلان برای اولین بار در 50 سال اخیر، بهای آب مصرفی شالیزارهای استان را به منظور حفظ و تقویت تولید با نرخ ثابت بر قبوض ...

خبرگزاری فارس – حمیدرضا دنیادیده: رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال هم شعار سال را بر مبنای اقتصادی نام گذاری کردند؛ «مهار تورم، رشد تولید»؛ شعاری که پیش از همه کشاورزان به عنوان نخستین حلقه های چرخه اقتصادی، گوش به فرمان ولی شان دل به آب وخاک زدند و با همت و تلاش، کوشیدند تا با افزایش تولید هم نقشی در تحقق شعار سال داشته باشند و هم بتوانند از پس هزینه های تحمیلی زندگی سربلند بیرون بیایند.

 

گذر برنج کاران از غول تولید در سال زراعی کنونی

گیلانیانِ کشاورز نیز که اغلب آن ها برنج کارند و با مشقت بی امان سال زراعی پررنجی را پس از کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت برنج نسبت به سال پیش پشت سر گذاشتد، در سال زراعی کنونی با عزم و اراده پولادین به جان زراعت زدند و توانستند از غول تولید برنج که جدای از مشقت و رنج، هزینه های گزاف و غیرقابل مهار داشت، کاشت و برداشت را هم دارد نیز بگذرند.

هزینه های تولیدی که برای برنج کاران تمامی ندارد

هزینه های کشاورزی در شمال ایران تقریباً می توان گفت تمامی ندارد و جدای از پرداخت مقروضات یک کشاورز که پیشاپیش به قول معروف در فرهنگ عامه مردمان، محصول و عایدی آن را خورده اند، هزینه هایی پس از برداشت شلتوک و استحصال برنج فرامی رسد؛ هزینه هایی مانند پرداخت آب بهای مصرفی در سطح زراعی تحت اختیار که این ماه ها، شالی کاران شمالی کشکول های تمنای خود را بازهم نه در نزد متمولان و کارخانه های برنج کوبی و واسطه ها بلکه به در خانه اصحاب رسانه برده اند.

 

کشاورزانی با در دست داشتن قبض های آب بها که به اذعان خودشان با اعدادی نجومی تر از سال گذشته روبرو هستند؛ کشاورزانی که در گفت وگو با خبرنگار فارس می گویند: «آب بهایشان تقریباً نسبت به سال گذشته دو برابر شده و نیازمند اصلاح قبوض آب زراعی هستند».

برخی از کشاورزان نیز معتقدند آب منطقه ای و ادارات آبیاری در قبض هایی که برایشان هرسال صادر می کند به گونه ای است که «در سود ناچیز فروش محصولشان شریک هستند و این رویه به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و باید تغییر کند».

همچون دغدغه فعلی کشاورزان شمالی در سال گذشته نیز وجود داشت؛ سالی که بسیاری از کشاورزان در پی افزایش چندصد برابری آب بهای سطح زراعی انتقاد کرده و تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی را نیز با خود هم صدا کردند؛ تا جایی که ناله های خسته و درمانده کشاورز حتی به وزیر نیرو شفاها و کتباً در قالب اخطار و کلاً شنیده شد.

افزایش قیمت آب بهای زراعی در گیلان با تعقیب قیمت برنج در سال گذشته

در گزارشی که فارس گیلان در سال گذشته منتشر کرد(اینجا بخوانید)، شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان یکی از عمده دلایل افزایش قیمت آب بها را، افزایش قابل توجه قیمت برنج در بازار توصیف کرده بود؛ تعیین آب بها با تعقیب قیمت برنج که در همان ایام نیز به شدت از سوی برنج کاران شمالی مردود و توهین آمیز برشمرده می شد! 

زنده نگه داشتن مطالبات کشاورزان نتیجه داد

با حفظ دامنه مطالبه کشاورزان گیلانی و تلاش برای کاهش آلام و رنجشان در رسانه های مجازی و مکتوب و همچنین اوج گیری اعتراضات کشاورزان گیلانی مبنی بر احتمال افزایش آب بهای مصرفی در سال زراعی کنونی، جهاد کشاورزی به عنوان حفظ حقوق تأمین کنندگان زنجیره تولید وارد میدان شد و صراحتاً از افزایش نرخ آب بها با توجه به واردات بی رویه برنج و کاهش محسوس قیمت دسترنج برنج کاران، پیشگیری کرد.

 


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان