در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور از روند عملیات اجرایی پروژه اتصال راه آهن رشت کاسپین بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرانزلی،  راه آهن رشت ـ کاسپین، بخشی از طرح توسعه راه آهن و آخرین پازل از اتصال کریدور شمال به جنوب است که می تواند در تجارت جهانی به ویژه در منطقه اوراسیا تحولی بزرگ ایجاد کند. 

به اذعان کارشناسان اقتصاد حمل ونقل، اجرای پروژه ریلی رشت - کاسپین علاوه بر اهمیت در حمل ونقل داخلی، بار و مسافر استان گیلان، ازنظر ایجاد یک کریدور ریلی جدید و جایگزین جهت صادرات و واردات کشور و همچنین ترانزیت کالا از مناطق شمالی کشور به خلیج فارس، آب های آزاد بین المللی و دیگر کشورهای همسایه ایران، بسیار مهم است. 

آخرین وعده بهره برداری راه آهن رشت-کاسپین که عملیات اجرایی آن از سال ۹۸ کلید خورده، در حالی پس از سال ها در خردادماه امسال به پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی رسید که وزیر راه و شهرسازی در همین تاریخ ( پایان خرداد ماه) قول بهره برداری آن را داده بود.(اینجا بخوانید)

اما در ادامه نیز استاندار گیلان قول بهره برداری از راه آهن رشت کاسپین تا پایان آبان ماه امسال را داد؛ قولی که وزیر راه و شهرسازی نیز پیش از وی این وعده را برای اضافه شدن این پروژه، به خط ریلی کشور داده بود.

در آخرین اظهارنظر نیز محمد پردل نژاد مدیرحوزه طرح های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در گیلان در نخستین روز از ماه جاری، پیشرفت فیزیکی پروژه راه آهن رشت ـ کاسپین با احتساب زیرسازی و روسازی ۸۶ درصد و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه را ۱۳ هزار میلیارد ریال اعلام کرد.

حجت الله عبدالملکی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در ابتدای ورود به منطقه آزاد انزلی با حضور در مسیر اتصال راه آهن سراسری به منطقه آزاد انزلی از نزدیک در جریان آخرین وضعیت ساخت پروژه ملی راه آهن رشت به بندر کاسپین قرار گرفتند.

در این بازدید اکبر نیازی سرپرست سازمان و مشاور پروژه توضیحاتی در خصوص فرایند تکمیلی این طرح ملی ارائه داد.

عملیات زیرسازی و روسازی ریل در محدوده فنس بندری توسط سازمان منطقه آزاد انزلی انجام شده است.

 

مشاور رییس جمهور پس از بازدید از مسیر اتصال راه آهن سراسری به محدوده فاز بندری رفت و از نقطه اتصال ریل به بندرکاسپین بازدید کرد.

حضور در میز خدمت سرمایه گذاران منطقه ازاد انزلی دیگر برنامه دبیر شورای عالی مناطق آزاد در حضور یک روزه خود در منطقه آزاد انزلی است.

راه آهن رشت ـ کاسپین به طول ۳۵ کیلومتر بوده که در ۲ قطعه مسیر ریلی به طول ۱۷ و ۱۸ کیلومتر است در دست احداث قرار دارد. 

پایان پیام/۳۳۸۹


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان