خاکسپاری گلپا و الهام شکیب، استعفای مرضیه برومند، درگذشت یک چهره، رونمایی از «مادر بازی های باستانی جهان»، معرفی «پروین اعتصامی»، «کیکاووس وشمگیر» و «آثار مولانا» به یونسکو و جزئیات تازه از ...

به گزارش ایسنا، سه شنبه ۱۶ آبان ماه، پیکرهای اکبر گلپایگانی معروف به گلپا، خواننده پیشکسوت و الهام شکیب، بازیگرو کارگردان جوان به خاک سپرده شدند.

استعفای مرضیه برومند 

تازه هایی از ۲ اکران 

همچنین استعفای مرضیه برومند از مدیرعاملی خانه سینما پذیرفته شد.

از سویی، پخش کننده فیلم سینمایی «شهر قصه» اعلام کرد که این فیلم را پس از جشنواره فیلم فجر اکران می کند. همچنین فیلم سینمایی «وحشی» ساخته شراره سروش و با تهیه کنندگی علی اکبر ثقفی از ۲۹ آبان تا ۷ آذر به نمایش درمی آید.

«سورن» در بنگلادش 

افزون بر این ها،  فیلم کوتاه داستانی «سورن» به کارگردانی و نویسندگی سحر شادلو دومین حضور خود را در بیست ودومین دوره جشنواره بین المللی داکا در بنگلادش در بخش فیلم های کوتاه و مستقل تجربه خواهد کرد.

درگذشت یک چهره

خبری از وزیر ارشاد

شاه علی اکبر شهرستانی، استاد پیشین دانشگاه کابل، پژوهشگر حوزه ادبیات، تاریخ و فرهنگ، و از چهره های بنام اکادمیک افغانستان درگذشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از جشنواره همام که در فرهنگستان هنر در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران از خریداری بخشی از آثار این جشنواره از سوی این وزارتخانه خبر داد.

رونمایی از «مادر بازی های باستانی جهان» 

همچنین در این روز، بازی های رومیزی «باستانی شهر سوخته» و «مار و دُم شهر سوخته» رونمایی شدند که به گفته سرپرست کاوش های باستان شناسی شهر سوخته قدمت این دو بازی حدود ۴۴۰۰ سال است. 

معرفی «پروین اعتصامی»، «کیکاووس وشمگیر» و «آثار مولانا» به یونسکو

ضمن این که در نشست کارشناسی «اهمیت میراث جهانی» از معرفی «کیکاووس وشمگیر» صاحب قابوس نامه و «پروین اعتصامی» برای ثبت در فهرست مشاهیر یونسکو و همچنین معرفی کل آثار مولانا برای ثبت در برنامه حافظه جهانی یونسکو به نام ایران، آلمان، بلغارستان، ترکیه، تاجیکستان و ازبکستان خبر داده شد.

جزئیات تازه از گورخُفته های اهواز

در نهایت این که، باستان شناسان با بررسی اولیه گورخمره هایی که اتفاقی در محله کوروش اهواز پیدا شدند، دریافتند این خمره های تدفینی احتمالا «پارتی» و «ساسانی» باشند. در این پروژه، افزون بر روشن شدن وضعیت سه گورخمرۀ آشکارشده توسط بیل مکانیکی، هفت گورخمرۀ دیگر در محدودۀ کارگاه کاوش پیدا شد که در میان آن ها یک کودک مشاهده شد.

پیشنهادهایی برای خواندن: 

سراج: «گلپا» زمزمه مردم کوچه و بازار بود

۹۲ سالگی مردی با حرف های تند و تیز

«فهرست شیندلر» و چهار فصل ویوالدی روی صحنه رودکی

بازگشت هنرمندان محبوب به سریال ها خوشایند است/ صداوسیما متعلق به قشر خاصی نیست

این دانش آموز به قولش عمل کرد + فیلم

انتهای پیام 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان