در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

با قدردانی از حضور آگاهانه و دقیق رسانه ها در جریان آتش سوزی لنگرود

زبان الکن دستگاه های اجرایی و فرمانداران در اطلاع رسانی صدای استاندار را درآورد

۱۴۰۲/۰۸/۱۹ ۱۳:۰۳ کد خبر: 188899

به گزارش سایت خبری تحلیلی لنگرخبر، اسدلله عباسی پنجشنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان اظهار داشت: در طرح جامع توسعه استان بویژه در قرارگاه جهادی که برای طرح (تکام) توانمند سازی و کارآمدی مردم پایه تشکیل شد، مهاجرت روستائیان از شهرها به روستاها  مورد تاکید قرار گرفته است که پیشگیری از معضل بزرگی خواهد بود که در گذشته از آن غفلت شده است.

وی تصریح کرد: درحال حاضر برخی از روستاها به دلیل مهاجرت روستائیان خالی از سکنه شده اند درحالی که در سالهای نه چندان دور ظرفیت های تولیدی و اقتصادی در روستاها بسیار بالا بود و در شهرها محصولات تولیدی در بخش های کشاورزی و یا دامی در بازارهای هفتگی عرضه می شد.

وی ادامه داد: اکنون روستائیان جذب جاذبه های شهری شده اند که نتیجه آن فقر و افزایش  متقاضیان تحت پوشش نهادهای حمایتی است.

*لزوم توجه به مزیت گردشگری روستامحور در روستاهای مستعد

نماینده عالی دولت در استان گیلان با تاکید بر توجه به مزیت گردشگری روستامحور در روستاهای مستعد از اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خواست به این موضوع توجه ویژه داشته باشند و از این ظرفیت ها استفاده درست صورت گیرد.

عباسی در ادامه با اشاره به موارد مطروحه از سوی نمایندگان حاضر در جلسه و بیان اینکه هر کدام از نمایندگان پاسخگوی حوزه های انتخابیه خود هستند، افزود: برخی از پروژه ها ملی و استانی هستند و همه باید منسجم برای به نتیجه رسیدن و تکمیل آنها اهتمام ویژه داشته باشیم.

وی اظهار کرد: یکی از آسیب های توسعه استان در بخش پروژه های کلان عقب ماندگی است که از سالهای گذشته به دلیل توجه به مسائل بخشی بجا مانده است.

استاندار گیلان خاطر نشان کرد: نمایندگان در لایحه برنامه هفتم و تصویب بودجه ۱۴۰۳ مانند سال گذشته همکاری لازم را داشته باشند و تاکید بیشتری بر برش استانی شود.

عباسی اضافه کرد: در برش استانی و شهرستانی اعتباراتی که در دست فرمانداران است با همکاری مدیران کل دستگاههای اجرایی در نقاط مهم و حیاتی صرف شود و اگر پروژه ای با مبلغ اندک و یا بیشتر تمام خواهد شد در استان مطرح شود که با کمک از طرق مختلف زودتر به نتیجه برسد.

* توزیع بودجه عدالت محور و متوازن است

رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در ادامه اظهار داشت: نگاه ما در توزیع بودجه عدالت محور و برقراری توازن طبق پیش بینی قانون به لحاظ وسعت، جمعیت و محرومیت است و تلاش داریم به همه مناطق از زوایای مختلف و منصفانه توجه داشته باشیم نه آنکه با توجه به برخی نقاط، سایر نقاط محروم بمانند.

*زبان رسانه ای دستگاه ها تقویت شود

استاندار گیلان به مدیران کل دستگاههای اجرایی و فرمانداران استان تاکید کرد: اقدامی که انجام می شود باید اطلاع رسانی درست و به موقع نیز انجام شود که مورد بی توجهی مدیران قرار گرفته و این نقیصه درهمه بخش ها مشاهده می شود.

وی با شاره به فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با هیات دولت سیزدهم گفت: طبق منویات معظم له، دستگاهها باید عملکرد ۲ ساله دولت را انتشار دهند، در این دولت بحث خدمت صادقانه به مردم برنامه ویژه راهبردی برگرفته از اسناد بالادستی است که منطبق با منویات مقام رهبری می باشد.

عباسی با بیان اینکه تلاش می کنیم  رضایت مندی مردم را در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و در همه قسمت ها فراهم آوریم، افزود: اشکال در نارسایی زبان رسانه ای دستگاهها است که فعالیت های خوب به اندازه کافی و شایسته به مردم منعکس نمی شود و باید تقویت شود.

عباسی، گیلان را استان آسیب پذیری در بلایای طبیعی دانست و افزود: حوادث مختلفی مانند سیلاب آستارا، فومن و شفت آسیب بسیاری  وارد کرده است درحالی که ترمیم آسیب های ناشی از سیلاب سال ۹۸ در مراحل پایانی بود و خساراتی به سایر نقاط استان وارد شد.

وی از دستگاههای مختلف خواست تا از اظهار نظرهای غیر کارشناسی پرهیز کنند و افزود: برخی دستگاهها اظهار نظرهایی می کنند که ارتباطی با موضوع ندارد باید با پرهیز از کلی گویی برای مشکلی که بیان می شود راهکار ارائه دهید.

نماینده عالی دولت در گیلان، در مورد برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسی مانند ساخت و ساز غیر مجاز و عدم لایروبی رودخانه ها گفت: اگر کسی ادعا کند طی این ۲ سال اخیر ساخت و ساز غیرمجازی انجام شده به عنوان نماینده دولت در استان اعلام می کنم که باید شهردار، بخشدار و دهیاری و هر متولی امری که پراونه ساخت و ساز صادر کرده است پاسخگو باشد.

استاندار گیلان افزود: اگر جایی جلوی لایروبی دستگاهی گرفته شده دستگاه مربوطه باید پاسخگو باشد نه همه مدعی باشند و دیگران را زیر سوال ببرند اگر در جایی برخورد منفعلانه مشاهده شود مسئولیت به افراد فعال تری سپرده خواهد شد.

وی از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان نیز خواست نظرات دستگاههای مختلف را برای تخصیص بودجه لحاظ کنند و اظهار داشت: دستگاه ها بودجه جاری و تملک دارایی به صورت تخصصی و درست در نظر بگیرند، امسال  درآمدمالیاتی و سایر درآمد ها خوب خواهد بود و تا پایان سال از بسیاری تعهدات جلوتر عمل خواهیم کرد.

وی یاد آوری کرد: این سازمان باید ابهاماتی که برخی نمایندگان و مدیران در مورد پروژه های عمرانی دارند شفاف سازی کند و به سوالات مطرح شده پاسخ دهد.

وی رویکرد دولت سیزدهم را پرداخت معوقات برای جلوگیری از خسارت بیشتر عنوان کرد و افزود : پروژه های بزرگ در اولویت کار ما قرار دارد و اکنون پروژه های راه آهن و آزاد راه از پیشرفت مناسبی برخوردارند در مورد سایر پروژه ها نیز سعی داریم رضایت مندی مردم را فراهم کنیم.

*تقدیر از حضور آگاهانه و دقیق رسانه ها در جریان آتش سوزی لنگرود

استاندار گیلان در پایان سخنانش ضمن ابراز تاسف مجدد و همدردی در جریان وقوع حادثه دلخراش و هولناک آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود با خانواده های متوفیان و مجروحان و مصدومان، از پیگیری های شخص ریاست محترم جمهوری، حضور میدانی وزیرمحترم کشور و نیز حضور همه مسئولان ذیربط در حوزه های قضایی، نظامی و انتظامی، خدمات رسان(آتش نشانی و فوریت های پزشکی) و درمانی و ... و همچنین از همراهی ویژه، دقیق و آگاهانه رسانه های استان در پوشش مناسب و به موقع و هوشمندانه در وقوع این حادثه دلخراش در راستای اطلاع رسانی درست به مردم و همراهی افکار عمومی تقدیر کرد.


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان