معاون برنامه ریزی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو از رفع کمبود مقطعی داروهای بیماران پیوندی، اعصاب و روان و هموفیلی در نیمه نخست سال جاری خبر داد و گفت: کمبود متی مازول طی روزهای آینده رفع خواهد شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ناصر هیراد با اشاره به آمار کمبودهای دارویی از ابتدای سال جاری تا مهرماه، گفت: با توجه به مشکلات تخصیص منابع ارزی در سال گذشته و ادامه مشکلات ریالی طی سه ماهه نخست سال جاری و سرریز کمبود اعتبارات بهمن ماه، تعداد اقلام کمبود دارویی در خردادماه به 174 قلم رسید که خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در جهت حل مشکلات ارزی حوزه دارو تعداد کمبودهای در تیرماه به 81 قلم کاهش یافت.

وی افزود: آمپول های "فلوپنتیکسول"، "سرزایم"، "گلوسراز"، "فاکتور 8"، "پروپافنون"، "بتائین" و "اسپینرازا" مهم ترین داروهایی بودند که طی ماه های گذشته با کمبود مواجه بودند که با اقدامات انجام شده کمبودهای آن رفع شد.

هیراد با اشاره به اینکه کمبود داروی "متی مازول" بیماران مبتلا به تیروئید به دنبال مشکلات ارزی و نقدینگی شرکت ها ایجاد شده بود، گفت: در حال حاضر یک شرکت داخلی ماده اولیه را وارد و این دارو تولید کرده است و طی روزهای آتی مقادیر مناسبی از این دارو در سراسر کشور توزیع و کمبود آن رفع خواهد شد.

خطر کمبود داروهای رایج در داروخانه ها/ لزوم منظم شدن پرداخت مطالبات از سوی بیمه ها

معاون برنامه ریزی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو درخصوص تامین داروی فاکتور 8 بیماران هموفیلی با اشاره به تامین 218 هزار عدد داروی فاکتور 8 نوترکیب، در کل سال 1401، عنوان کرد: در مردادماه امسال 96 هزار عدد تولید داخل و 26 هزار عدد فاکتور 8 از مسیر واردات تامین و کمبود این دارو رفع شد؛ خوشبختانه از ابتدای سال جاری تا امروز 240 هزار عدد از این دارو(بیش از کل میزان سال گذشته) تأمین شده است.

وی درمورد تامین داروی بیماران پیوندی نیز گفت: طی سال گذشته 7 میلیون و 200 هزار عدد "سیکلوسپورین 25 میلی گرم" بیماران پیوندی تأمین شده بود که از ابتدای امسال تا مهرماه(بازه هفت ماهه) بیش از8  میلیون عدد از این دارو تامین و در سراسر کشور توزیع شده است.

هیراد در مورد تامین داروی بیماران متابولیک نیز تصریح کرد: تامین داروی "ایموگلوسراز" بیماران متابولیک از سال گذشته با مشکل مواجه شد، اما در مهرماه دو برند این دارو به اندازه مصرف 4 ماه بیماران تأمین و کمبود آن رفع شده است.

وی با اشاره به وضعیت مناسب تامین داروهای اعصاب و روان، اظهار کرد: 50 هزار عدد داروی فلوپنتیکسول تزریقی تیرماه امسال تأمین شده و مجوز واردات  200 هزار عدد دیگر نیز صادر شده است، همچنین 3 میلیون عدد از داروی ماپروتیلین که در سال گذشته دچار کمبود بود، در دسترس بیماران قرار دارد.

هیراد با اشاره به تغییر الگوی مصرف داروی IVIG پس از پاندمی کرونا، گفت: اگرچه این دارو برای درمان بیماران نقص ایمنی مصرف دارد اما اخیرا در درمان ناباروری و بیماری های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد و مصرف آن در کشور به شدت بالا رفته است، از ابتدای سال تا مهرماه 275 هزار ویال IVIG تامین شده که میزان تامین آن به اندازه کل سال گذشته بوده است.

 انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان