در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

تقویت صنعت دامداری گیلان با پرورش بُز

۱۴۰۲/۰۸/۲۳ ۱۲:۲۷ کد خبر: 189022
پرورش بز در کنار طیف وسیعی از پرورش گوسفند در استان گیلان به توجه به بازارپسندی که در شمال دارد و همچنین مزیت های نسبی دیگری همچون کمک به محیط زیست و تأمین منابع پروتئینی، می تواند فرصتی بسیار مهم برای ...

خبرگزاری فارس – حمیدرضا دنیادیده: گوسفند و بز تالشی که به دلیل تولید گوشت گوسفندی عالی، پیه کوچک و الیاف پشم بلند شناخته می شوند، نه تنها به دلیل صرفه اقتصادی بلکه به دلیل تأثیر مثبت بر محیط زیست مورد توجه قرار گرفته اند. 

علاوه بر این، به دلیل ویژگی های حسی و طعم منحصربه فرد گوشت تالشی که مورد علاقه مصرف کنندگان شمالی است، می تواند به عنوان یک استراتژی بازاریابی مؤثر عمل کند. 

گوسفندان تالشی بومی ایران دارای جمعیتی تقریبی ۴۰۰ هزار رأس در شمال کشور و عمدتاً در نواحی شمالی و غربی استان گیلان و ساکن مناطق کوهستان بین اسالم، خلخال، اشکورات و دیلمان هستند. 

این گوسفندها به دلیل سازگاری با محیط محلی، شناخته شده اند و به دلیل جثه کوچک، کیفیت گوشت و توانایی رشد در کوهپایه های دیم و استپ های کوهپایه ای با بارندگی سالانه ۱۳۰۰ میلی متر، ارزشمند هستند. 

حامد کیومرثی پژوهشگر مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان در گفت وگو با خبرنگار فارس به سابقه بسیار دور پرورش بز در گیلان اشاره می کند و می گوید: گیلان با توجه به شرایط اقلیمی موجود در آن، مستعد دامداری و پرورش دام است و متأسفانه گوشت بز در مقایسه با گوشت گاو، گوسفند و سایر منابع پروتئین حیوانی جایگاه مناسبی را به دست نیاورده است. 

با به نژادی، استفاده از روش های نوین تغذیه ای و همچنین اصول صحیح طبخ می توان بازارپسندی گوشت بز را افزایش داد؛ به گفته پژوهشگر مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان، مواد غذایی که می تواند برای سلامت بزها بسیار مفید باشد شامل یونجه به عنوان یک منبع مناسب پروتئین و کلسیم و قابلیت هضم بسیار مناسب، ذرت که به دلیل وجود نشاسته بالا باید در میزان مصرف آن دقت کرد، نمک های معدنی و همچنین علوفه ها به دلیل فیبر بالا و کمک به سلامت دستگاه گوارش است. ولی باید ذکر کرد که بزها قادر به استفاده از گروه وسیعی از موارد خوراکی باکیفیت های مختلف هستند که این موجود ارزشمند را به یک حیوان اقتصادی و مقاوم تبدیل کرده است. 

کیومرثی می گوید: بزها می توانند به پاک سازی محیط زیست کمک کنند؛ بزها به عنوان ابزاری برای کمک به ریشه کنی بوته تمشک و کاهش استفاده از علف کش ها برای کنترل علف های هرز مهاجم بسیار مؤثرند. 

دنیایی در حال تغییر که نگرانی های زیست محیطی در درجه اول اهمیت قرار دارد، پرورش گوسفند تالشی هم مزایای اقتصادی برای کشاورزان و هم رویکردی پایدارتر برای دامداری ارائه می کند که با چالش های آب و هوایی در حال تحول همسو است. 

گوشت بز حاوی مواد مغذی فراوانی است و مصرف گوشت بز تأثیر زیادی بر کاهش خطر التهاب رنگ های خونی و سلامت افراد دارد و مجموعه این خصوصیات این حیوان ارزشمند را به گزینه ای مناسب برای تقویت صنعت دام پروری و کمک به اقتصاد کشور می کند.


پایان پیام/۸۴۰۰۸


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان