در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

واحد چهارم نیروگاه هسته ای براکه در امارات متحده عربی مجوز بهره برداری خود را دریافت کرد.

به گزارش ایسنا، سازمان تنظیم مقررات هسته ای امارات متحده عربی به شرکت انرژی نواه اجازه آغاز فعالیت و بهره برداری از واحد چهارم نیروگاه براکه که ساخت آن در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، صادر کرد.

بنابر گزارش وب سایت تخصصی ورلد نیوکلیر نیوز، بهره برداری از چهارمین راکتور هسته ای نیروگاه براکه، واقع در منطقه الظفره در ابوظبی لحظه ای تاریخی را برای تحقق چشم انداز انرژی هسته ای امارات نشان می دهد.  

سازمان فدرال تنظیم مقررات هسته ای امارات (FANR) اعلام کرد که پس از ارزیابی کامل اسناد درخواست، انجام اقدامات نظارتی قوی و بازرسی در زمینه های ایمنی، امنیت و پادمانی، تصمیم خود را برای صدور مجوز گرفته است. همچنین آمادگی سازمانی و نیروی انسانی نواه را ارزیابی و اطمینان حاصل کرده است که واحد چهارم این نیروگاه با تمام الزامات نظارتی مطابقت دارد.

ساخت چهارمین واحد نیروگاه براکه از نوع APR-۱۴۰۰ با طراحی کره ای در ژوئیه ۲۰۱۵، سه سال پس از شروع کار بر روی اولین واحد براکه آغاز شد. سه واحد اول اکنون به طور کامل تحت نظارت FANR فعال هستند.

امارات متحده عربی در سال ۲۰۰۸ برنامه خود را برای اجرای برنامه انرژی هسته ای پس از آن آغاز کرد که دولت این کشور تصمیم به ساخت و راه اندازی یک نیروگاه هسته ای برای تامین ۲۵ درصد برق مورد نیاز کشور، تنوع بخشیدن به منابع انرژی و حمایت از چشم انداز انرژی بلندمدت خود گرفت. ساخت اولین واحد نیروگاه در سال ۲۰۱۲ آغاز شد و براکه سرانجام در سال ۲۰۲۰ به شبکه برق رسانی متصل شد.

حمد الکعبی، نماینده دائم امارات در آژانس بین المللی انرژی اتمی و نایب رئیس هیات مدیره  تنظیم مقررات هسته ای امارات بهره برداری از چهارمین راکتور نیروگاه براکه را یک لحظه تاریخی برای امارات دانست و گفت: این، جایی است که امارات چشم انداز خود را که ۱۵ سال پیش در توسعه برنامه انرژی هسته ای صلح آمیزش در منطقه آغاز شد، تحقق بخشید.

وی ادامه داد: بررسی درخواست مجوز بهره برداری برای واحد چهار توسط تیمی متشکل از ۹۰ درصد کارشناسان هسته ای اماراتی انجام شد. این نشان دهنده موفقیت استراتژی FANR در ایجاد توانایی و مهارت اماراتی ها برای تنظیم بخش هسته ای و تضمین عملکرد ایمن آن است.

به گزارش ورلد نیوکلیر نیوز، نواه اکنون می دواند مرحله راه اندازی را برای آماده شدن به منظور رسیدن به عملیات تجاری آغاز کند که طی آن FANR بازرسی شبانه روزی را در نیروگاه انجام خواهد داد تا اطمینان یابد که بارگذاری سوخت هسته ای و فرآیندهای آزمایشی مطابق با الزامات نظارتی تکمیل شده است. هنگامی که راکتور وارد عملیات تجاری می شود، این سازمان نقش نظارتی را بر عهده می گیرد.

نیروگاه براکه متعلق به نواه، شرکت انرژی هسته ای امارات (ENEC) است. مدت  زمان پروانه بهره برداری از واحد چهارم براکه ۶۰ سال است.

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان