در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

تولد سراوانی دیگر در خمام

۱۴۰۲/۰۸/۳۰ ۱۶:۴۸ کد خبر: 189189
افزایش روزانه ۱۰ تن زباله در سایت خواچکین خمام، منطقه را به تلی از زباله تبدیل کرده و زنگ هشدار مخاطره آمیز سراوان گونه را به صدا درآورده است.

خبرگزاری فارس، حمیدرضا دنیادیده: روزانه ۳۰ تن زباله و پسماند در شهرستان خمام تولید می شود که حدود ۲۰ تن از آن توسط شهرداری به شرکت کود آلی رشت منتقل می شود. یعنی هرروز حدوداً ۱۰ تن زباله به پسماند موجود در خواچکین افزوده می شود که این مسئله به چالشی اساسی و به بحرانی خسارت بار در حال تبدیل شدن است. 

این روزها اهالی خواچکین به ویژه مردمان حاشیه سایت موقت دپو زباله بسیار از بوی متعفن و چهره زهرآگین زباله متأثر و متألم شده و انباشت روزانه زباله در آن، به راه افتادن شیرابه و همچنین اشاعه بوی متعفن و نامطبوع آن، همگان را غمگین و منزجر کرده است. 

انتقاد اهالی از سوءمدیریت در مسؤولان خمام

مردم و اهالی روستای خواچکین نیز در گفت وگوهایی با خبرنگار فارس با انتقاد از سوءمدیریت در شهرداری و مسؤولان خمام که مستقیم و غیرمستقیم سلامت آن ها را تهدید کرده، می گویند: «بوی متعفن و نامطبوع از یک سو، نفوذ شیرابه های سمی به سفره های زیرزمینی و ورود به پهنه های کشاورزی اطراف و همچنین فراهم کردن بستری برای حیواناتی نظیر سگ از طرفی دیگر، هرروز آن ها را رنج می دهد!» 

اما حفاظت از محیط زیست، تکلیفی است که تولیت و فرایند آن مشخص بوده و باید سازمان حفاظت از محیط زیست پاسخ دهد که چه اقداماتی پیرامون حفظ و حراست از زیست بوم خواچکین انجام داده است. 

دپوی ۲۰ تن زباله در خواچکین!

محمدرضا روشنی، رئیس اداره محیط زیست شهرستان خمام در گفت وگویی با خبرنگار فارس، می گوید: «ایستگاه موقت زباله شهرداری خمام در روستای خواچکین واقع شده که مساحت کلی آن بالغ بر ۶ هزار مترمربع است». 

به گفته این مسؤول سازمان حفاظت از محیط زیست: «میزان حجم ورودی زباله روزانه بنا به اظهارات شهردار در آخرین جلسه کارگروه مدیریت پسماند به این مکان، در حدود ۳۰ تن است که ۱۰ تن از این مقدار زباله به شرکت کود آلی در رشت تحویل داده و مابقی در مکان موصوف دپو می شود!»

روشنی به اقدامات و عملکرد حفاظت محیط زیست شهرستان خمام در حوزه پسماند اشاره می کند و می گوید: «تاکنون ۲ اخطاریه در دوم شهریورماه و همچنین ۱۱ مهرماه سال گذشته به شهرداری خمام در رابطه با پسماند صادرشده است». 

رئیس اداره محیط زیست شهرستان خمام همچنین مطرح کرده که به دلیل عدم تمکین شهرداری خمام در اجرای مفاد اخطاریه های زیست محیطی، اداره حفاظت محیط زیست در ۱۷ دی ماه سال گذشته، نسبت به طرح و تشکیل پرونده قضایی علیه شهرداری خمام اقدام و هم اکنون پرونده متشکله در مرجع قضایی مفتوح است».

روشنی به توصیه های لازم زیست محیطی صادر شده در جهت رفع موانع و مشکلات زیست محیطی جایگاه دپو زباله خواچکین نیز اشاره کرد و افزود: «کاهش میزان حجم ورودی پسماند و تفکیک از مبدأ، دیوارچینی، متناسب سازی محوطه محل تجمیع و نصب دوربین مداربسته و تعبیه اتاقک نگهبانی بر اساس مصوبات کارگروه مدیریت پسماند شهرستان با نظارت حفاظت محیط زیست شهرستان خمام تا حصول نتیجه لازم، موردنظر است». 

ابهاماتی که مسؤولان خمام پاسخ ندادند

حالا چرا شهرداری خمام علیرغم شروع برخی اقدامات نسبت به مدیریت پسماند این شهر به صورت کامل اقدام نکرده و یا تمامی زباله های دپو شده را به محل ایمن و کود آلی منتقل نمی کند، موضوعی است که چندین بار از مسئولین شهرداری به ویژه شهردار خمام پرسیده شد اما سکوت، پاس کاری، وعده معطل و نهایتاً در ابهام قرار دادن افکار عمومی نسبت به این بحران، بن بستی بود که سرانجام مدیر سازمان پسماند شهرداری های گیلان مجبور شد تا گره از آن بگشاید و ابعاد آن را تشریح کند! 

 

مشکل  سوءمدیریت در شهرداری خمام است

شهرام توانا مدیر سازمان پسماند شهرداری های استان گیلان در گفت وگویی با خبرنگار فارس با اشاره به انتقال ۲۰ تن از ۳۰ تن زباله تولیدی خمام به شرکت کود آلی رشت، اظهار کرد: مشکل اصلی در مسئله پسماند خمام و انباشت زباله در خواچکین، سوءمدیریت در شهرداری خمام است چراکه این شهرداری باید به راه حلی جهت تخلیه سایت موقت خواچکین از زباله به هر نحوی اقدام کند. 

به گفته وی ۱۰ تن از زباله در خمام روزانه تل انبار می شود و این انباشت روزانه موجب نشت شیرابه در محل دپو موقت شده که این مسئله عاملی برای ایجاد نارضایتی برای مردم و شهروندان شده است. 

توانا، مدیر سازمان پسماند شهرداری های گیلان معتقد است که «شهرداری خمام تنها با گذاشتن یک ماشین زباله بر و چند نیروی اضافه می تواند مشکل دپو زباله در محل موقت خواچکین را حل کند». 

گرچه مشکل و معضل زباله خمام همچون سراوان چالشی درجه یک نیست اما نباید فراموش کرد که سراوان یک باره تبدیل به بحران کنونی و تحمیل هزینه های گزاف بر نظام و دولت، نشد! 

البته این را هم باید گفت که همه زباله های انباشت شده در خواچکین، زباله های تولیدی شهر خمام نبوده و می توان تخمین زد که حداقل ۱۰ تن زباله دپو شده در این سایت موقت، زباله های تولیدی روستاهای اطراف هستند که باید توسط بخشداری و فرمانداری مدیریت شوند. 

مسؤولان شهرستان خمام باید در نظر داشته باشند که ۳۰ تن زباله تولیدی در این شهرستان در مقابل حداقل ۶۰۰ تن زباله تولیدی در شهر رشت و یا حداقل ۲ هزار و ۲۰۰ تن زباله تولیدی در استان بسیار ناچیز است و این چالش برای محک زدن توان مدیریت آن ها کافی است. 

 

راه حل موقت حل معضل زباله خواچکین

کارشناسان معتقدند در شرایط کنونی هم راه برای شهرداری خمام بن بست نیست بلکه می تواند موقتاً باید با کندن سطحی از زمین، از گسترش شیرابه به سطح وسیع تر جلوگیری و با ریختن ماسه بادی روی تل های زباله پوشش سطحی ایجاد کرد تا از انتشار بوهای نامطبوع پیشگیری کرد؛ هرچند راه حل علمی و مؤثر، تفکیک از مبدأ، ایجاد زباله سوز، افزایش تبدیل زباله به کود عالی و دیگر شیوه های علمی و مرسوم موفق است. 

تداوم شیوه مدیریت پسماند نه تنها موردپذیرش شهروندان خمامی و اهالی خواچکین نیست بلکه محیط زیست را هم به شدت آلوده کرده و می طلبد دستگاه های قضایی و نظارتی در راستای اعمال ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی اقدامات اخطاری، هشداری و نهایتاً اعمال قانون را در دستور کار خود برابر گزارش های اداره محیط زیست خمام، قرار دهند. 

پایان پیام/۳۳۸۹


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان