در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تشریح گام های پنج گانه طرح کاشت یک میلیارد نهال، گفت: ۵۲۴ هکتار از اراضی ساحلی گیلان برای جنگل کاری در طرح مردمی کاشت یک میلیارد نهال شناسایی شده است.

صالح محمدی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت طی بازه زمانی، چهارساله اظهار کرد: گام اول در اجرای این طرح شناسایی و انتخاب عرصه های کاشت نهال است و بخش علمی مربوط به تهیه نقشه و شناسنامه پروژه با کاشت هشت میلیون اصله نهال در مساحتی قریب به هفت هزار و ۶۴۱ هکتار در گیلان انجام پذیرفته است.

وی با بیان اینکه این عرصه برای زراعت چوب ۳۱۵ هکتار با ۳۰۶ هزار اصله نهال، توسعه و احیای جنگل مراقبتی با ۶۵۰ هکتار و با کاشت ۳۰۰ هزار اصله نهال پیش بینی شده است، افزود: توسعه زراعت چوب و بخش مردمی با ۶ هزار و ۷۲۰ هکتار، حاشیه راه ها و مسکن و شهرسازی با ۹ هکتار، توسعه فضای سبز صنایع و کارخانجات با ۵۴ هکتار، شهرداری ها با ۵۴ هکتار، پادگان ها و مناطق نیروهای مسلح با ۶۴ هکتار، بوستان های روستایی با ۹ هکتار، سازمان های مردمی با ۵۹ هکتار و سایر سطوح با ۲۲ هکتار در این برنامه پیش بینی شده است. 

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلانبه اراضی شناسایی شده برای جنگل کاری سواحل اشاره کرد و گفت: سواحل لنگرود با ۷۰ هکتار، رودسر با ۲۰۰ هکتار، رشت با ۴۲ هکتار، انزلی با ۱۲ هکتار و آستانه اشرفیه با ۲۰۰ هکتار برای جنگل کاری در این نهضت شناسایی شده است. 

محمدی با اشاره به برنامه های گام دوم در این طرح تصریح کرد: تهیه طرح، انتخاب گونه ها و برنامه های اجرایی گام دوم طرح در شهرستان های رودبار و در منطقه انگورچاله ۱۱۰ هکتار، در منطقه دوکت آستارا هزار و ۳۰۴ هکتار و در مناطق اسپیلی و بینه کنار سیاهکل ۴۰ هکتار توسعه جنگل و در خوروش سرا و قاضی دشت لنگرود ۵۰۰ هکتار واکاوی و نوکاری جنگل انجام شده و شناسنامه این طرح ها نیز تهیه شده است. 

وی با بیان اینکه گام سوم در طرح کاشت یک میلیارد اصله نهال بسیار مهم است، افزود: این بخش بسیار حائز اهمیت است چرا که تولید نهال استاندارد بوده و تاکنون بیش از ۱۲ میلیون نهال استاندارد و آماده در استان گیلان وجود دارد و این کار در هشت نهالستان بخش دولتی با چهار میلیون و ۴۰۴ هزار و ۵۰۰ اصله نهال و در ۳۴ نهالستان بخش خصوصی با هشت میلیون و ۲۵۳ هزار اصله نهال محقق شده است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان به تعهد استان گیلان در سال ۱۴۰۲ برای نهضت مردمی کاشت جنگل اشاره کرد و گفت: امسال تعهد استان گیلان تولید ۹ میلیون و ۴۰۰ اصله نهال بوده و باید در سطح هشت هزار هکتار با کاشت هشت میلیون اصله نهال این عملیات انجام شود و پیش بینی می کنیم در این بخش بتوانیم به صورت کامل به تعهد خود عمل کنیم. 

به گفته محمدی، گام چهارم کاشت و نگهداری نهال است و آمادگی کامل برای آغاز این طرح در ۱۱ آذرماه هم زمان با سالروز شهادت میرزا کوچک جنگلی در منطقه سیاهکل برنامه ریزی شده است. 

وی با بیان اینکه گام پنجم در این طرح نظارت و ارزیابی بر فرآیند اجرای طرح است و مراقبت از جنگل بخش مهم این مرحله بوده، تصریح کرد: در سازمان جهاد کشاورزی گیلان با برنامه ریزی های صورت گرفته آمادگی کامل برای اجرای پنج گام طرح ملی مردمی کاشت یک میلیارد درخت وجود دارد و امیدواریم با اجرای این طرح مخابره کننده این پیام به سراسر کشور باشیم که جنگل برای داشتن زندگی با نشاط و سلامت بسیار تأثیرگذار است. 

پایان پیام/۸۴۰۰۷/ک


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان