معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه منظور از "حفاظت مشارکتی" تنها بحث شکار نیست و ابعاد مختلفی دارد، گفت: در برخی مناطقی که مردم در حفاظت از حیات وحش سهیم شده اند افزایش ۳ تا ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پس از انتشار پیش نویس "لایحه برنامه هفتم توسعه" کشور، لایحه مذکور مورد انتقاد جامعه علمی و دانشگاهی محیط زیست کشور قرار گرفت و کارشناسان محیط زیست پس از بررسی احکام لایحه اینطور استنباط کردند که موضوع حفاظت محیط زیست در لایحه نادیده گرفته شده و حتی بندهایی از آن در تقابل با محیط زیست است!

مواردی از جمله حذف بند مربوط به "مشارکت های مردی در مسیر حفظ محیط زیست"، حذف بند "ارزیابی زیست محیطی" است که اجرای پروژه های بزرگ را منوط به تأیید سازمان حفاظت محیط زیست می کرد، حذف بندهای مربوط به "آلودگی هوا"، نادیده گرفته شدن مبحث "آبخیزداری"، در نظر گرفته نشدن "پرداخت حقابه تالاب ها و رودخانه ها" از جمله مواردی بود که با اعتراض کارشناسان همراه شده است.

حذف "مشارکت مردم در حفظ محیط زیست" از برنامه هفتم

البته برخی از موضوعات محیط زیستی که توسط سازمان برنامه و بودجه از لایحه حذف شده بودند، توسط نمایندگان مجلس به این لایحه بازگردانده شد اما موضوع حیاتی "مشارکت های مردمی" همچنان جایی در برنامه هفتم توسعه ندارد.

این درحالی است که با توجه به کمبود بودجه و نیروهای انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، جلب مشارکت مردم و همکاری آنها در حفظ محیط زیست که هم در بیانات مقام معظم رهبری، هم در سیاست های دولت سیزدهم و هم در اصل 50 قانون اساسی به آن تأکید شده است، موضوعی کلیدی برای حفاظ محیط زیست به ویژه تنوع زیستی و حیات وحش کشور است.

در رابطه با حذف بند مشارکت های مردمی و نقشی که پای کار آمدن مردم می تواند در حفظ حیات وحش و تنوع زیستی کشور داشته باشد، گفت وگویی را با دکتر حسن اکبری؛ معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست داشتیم که در ادامه مشروح این گفت وگو تقدیم مخاطبین ارجمند تسنیم شده است.

تسنیم: آقای اکبری! با وجود تأکیدات مکرر شما و سایر مدیران سازمان حفاظت محیط زیست بند مربوط به مشارکت های مردمی و سایر موضوعات محیط زیستی از لایحه برنامه هفتم توسعه حذف شد؛ دلیل این امر چیست؟

در سالی که رهبری معظم انقلاب در همان ابتدای سال در دیداری که با کارگزاران و مسئولان دولت داشتند، تأکید ویژه ای بر واگذاری امور بر مردم داشتند و در تمام سخنرانی های متعدد خود نیز موضوع مردمی سازی را بیان کرده بودند و علاوه بر رهبر معظم انقلاب، رییس جمهور محترم نیز در ابتدای سال و در سالن سران در نشست با دستگاه های مختلف تأکید مردمی سازی واقعی امور داشتند و همچنین با تکیه بر اسناد بالادستی مانند اصل 50 قانون اساسی و رویکردهای علمی که در همه دنیا درباره مشارکت مردم و استفاده از ظرفیت های مردم برای محیط زیست است، یکی از مفادی که ما به سازمان برنامه پیشنهاد دادیم و در مکاتبات متعدد نیز بر آن تأکید داشتیم همین مسئله مشارکت در حفاظت از تنوع زیستی و حفظ محیط زیست بود.

کما اینکه موضوع مشارکت در برنامه ششم توسعه نیز در بند ط ماده 38 برنامه ششم آمده بود. متأسفانه در آنچه که تحت عنوان لایحه برنامه هفتم توسعه از دولت به مجلس رفت، تمام بندهایی که سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد داده بود، حذف شد!

در توجیه این کار، دولت دلایلی را مطرح کرد که لایحه باید چابک باشد و بر مسائل و موضوعات خاص متمرکز شده بود. در مجلس خوشبختانه بسیاری از مسائلی که دیده نشده بود به لایحه بازگشت و به قانون اضافه شد. در اینجا انتظار می رفت که این موضوع که اهمیت زیادی هم دارد به لایحه اضافه شود اما این اتفاق نیفتاد.

زمانی که لایحه به مجلس رفت بازهم مکاتبات متعددی داشتیم اما به نظر می رسد که موضوع مشارکت در مجلس نیز مورد توجه قرار نگرفته و آنچه که تنها ظرفیت ما برای جذب مشارکت مردمی در حفظ محیط زیست بود و در برنامه ششم نیز دیده شده بود، در برنامه هفتم حذف شد؛ در حال حاضر ظرفیت قانونی دیگری برای اینکه مردم را پای کار حفاظت بیاوریم و در حفظ تنوع زیستی کشور سهیم شان کنیم، نداریم.

تسنیم: به نظر شما حذف بند مربوط به مشارکت های مردمی در جهت حفظ محیط زیست حاصل نگاه سلیقه ای بوده و صرفاً به دلیل مسائلی که درخصوص حفاظتگاه های مشارکتی مطرح شده است، کل موضوع مشارکت نادیده گرفته شده است؟

من اینطور فکر نمی کنم؛ برداشت من این است که این مسئله در خود دولت هم در سازمان برنامه و بودجه به مکاتبات و استدلال هایی که ما داشتیم تمرکزی نداشت و در واقع توجهی نکرد. پیشنهاداتی که ما در این زمینه داده بودیم کاملاً به نفع دولت و نه تنها در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست دولت در حوزه مردمی سازی و در جهت حفاظت از تنوع زیستی کشور بود بلکه بار هزینه حفاظت را از دوش دولت کم می کرد. در حال حاضر همه هزینه های حفاظت از محیط زیست را باید دولت بپردازد و متأسفانه در طول این سال ها، دولت هیچ وقت نتوانسته هزینه را به اندازه ای بپردازد که بتوان حفاظت قابل قبولی را انجام داد.

این فرآیند اگر نهادینه می شد و این فرصت به ما داده می شد که در طول برنامه هفتم مسئله حفاظت مشارکتی را رسمیت ببخشیم، بخشی از هزینه های دولت کم می شد اما این مسئله در سازمان برنامه مورد توجه قرار نگرفت. مسئله ای هم بود که باید مسائل کلان کشور در برنامه دیده شود و شاید از نظر سازمان برنامه موضوع مشارکت مردمی در حفظ محیط زیست و تنوع زیستی جزو این مسائل نبوده درحالی که این موضوع تنها ظرف قانونی ما برای پرداختن به مسئله مهم مشارکت بود و لازم بود که ما را در مسیر جذب مشارکت مردمی بدون قانون نگذارند.

به جای "قرق" بگوییم شکارگاه!/ کشتار حیوانات در خطر انقراض به معنای بهره برداری پایدار نیست

ما باید تلاش کنیم و در آینده ظرف قانونی دائمی برای این کار ایجاد کنیم البته این طبیعی است که ایجاد یک بستر قانونی مناسب شاید مدت ها و سال ها زمان ببرد، دچار وقفه شویم و بسیاری از فرصت های طلایی برای حفاظت از تنوع زیستی را از دست بدهیم اما به هر حال باید این اتفاق بیفتد.

پس از اینکه سازمان برنامه موضوع مشارکت را حذف کرد در مجلس هم به این دلیل که زمان کم است و به موضوعات و مشکلات بسیاری پرداخته می شود، به نظر می رسد که این مسئله خیلی مورد توجه قرار نگرفت. ضمن اینکه ما به عنوان دستگاهی که در بدنه دولت کار می کنیم، فرصت زیادی برای حضور در مجلس پیدا نمی کنیم و چنین نگاهی هم وجود ندارد. سازمان برنامه به عنوان نماینده دولت درخصوص برنامه هفتم توسعه در مجلس حضور پیدا می کند و طبیعتاٌ زمانی که سازمان برنامه و بودجه از همان ابتدا مسئله مشارکت را حذف کرده بود، توضیح درست این موضوع در کمیسیون های مجلس ما را با مشکل مواجه کرد چرا که امکان حضور ما وجود نداشت.

شاید به صورت موردی برخی افراد نگاه سلیقه ای را اعمال کرده باشند و ممکن است حرف شما درست باشد اما من مطمئنم که اگر این امکان وجود داشت که در کمیسیون ها برای نمایندگان محترم مجلس این مسئله را بیشتر توضیح می دادیم و باز می کردیم، مورد استقبال قرار می گرفت چرا که درخواست و توصیه بسیاری از نمایندگان به ما این بوده که از ظرفیت مردم استفاده کنیم و چون خودشان نماینده مردم هستند، از این نوع ظرفیت ها برای حفظ محیط زیست استقبال می کردند.

در هر صورت به نظر می رسد که باز نشدن این مسئله در مجلس به این دلیل که ما نمی توانستیم ارتباط تنگاتنگی داشته باشیم، به دلیل محدودیت های قانونی که وجود دارد و نماینده دولت باید در مجلس مشخص باشد و از همان کانال پیگیری شود، این مشکلات پیش آمد.

تسنیم: اگر بحث های قانونی و سیاست گذاری را کنار بگذاریم، در میان کارشناسان و عموم مردم نیز عده ای معتقدند که تا به امروز ادعای "حفاظت مشارکتی" و سر و صداها برای مشارکت دادن توده مردم برای حفاظت از محیط زیست صرفاً به صدور مجوز برای قرق گاه های خصوصی و صدور پروانه شکار منحصر بوده است! درحالی که خود شما بارها اعلام کرده اید که هدف از مشارکت تنها صدور پروانه نیست و اهداف دیگری مانند، طبیعت گردی، پرنده نگری و... دنبال می شود؛ پاسخ شما به این مسئله چیست؟

حفاظت مشارکتی یا به تعبیری بهتر، مشارکت در حفظ تنوع زیستی به هیچ وجه صرفاً شامل قرق های خصوصی یا مناطق حفاظت شده خصوصی نیست! مصداق های مختلف و رویکردهای مختلفی در دنیا وجود دارد و منظور ما از گنجاندن این موضوع در برنامه هفتم توسعه و تلاش برای فراهم کردن بستر قانونی این کار، این است که از تمام این ظرفیت ها و رویکردهای مختلف استفاده کنیم.

به هر حال حفاظت یک کار پرهزینه ای در تمام دنیاست و برای اینکه تنوع زیستی را حفظ کنیم باید نیرو و تجهیزات کافی داشته باشیم. طبیعتاً پول کافی برای پرداخت هزینه جاری تجهیزات و نیروها نیز مورد نیاز است و باید افراد مختلفی را برای پیگیری حقوقی مسائل داشته باشیم. تمام این هزینه ها نمی تواند توسط دولت پرداخت شود، لذا در همه دنیا می آیند و تنوع زیستی را به سمت اقتصادی شدن می برند تا بخشی از این هزینه ها از محل درآمدهای خود تنوع زیستی تأمین شود.

این درآمدها متنوع هستند؛ یک بخش از آن اکوتوریسم است؛ اگر بتوانیم موضوع حیات وحش نگری، پرنده نگری، موضوع استفاده از ظرفیت های اکوتوریسم در مناطق چهارگانه و سایر ظرفیت های طبیعی که می شود در مناطق چهارگانه یا درخصوص حیات وحش در کل کشور داریم را احصا کرد و در یک فرآیند یا بستر حقوقی طوری عرضه کنیم که افراد علاقه مند، بخش خصوص، جامعه محلی و شرکت تعاونی های علاقه مند بتوانند از اکوتوریسم درآمد کسب کنند، می توانند با این درآمد بخشی از هزینه های کار را بپردازند که به نفع کشور است.

این کار می تواند در قالب اجرای مشارکتی برنامه جامع مدیریتی مناطق چهارگانه اتفاق بیفتد. یعنی مناطق چهارگانه ما بخشی از آن زون(ناحیه) تفرج و متمرکز هست و افراد حقوقی و حقیقی بیایند و در این زون ها کار گردشگری را طبق اصولی که ما تعریف می کنیم، انجام دهند و اجرا کنند و از محل درآمد آن بخشی از هزینه های اجرای طرح جامع مناطق که بیشتر همان هزینه های مربوط به حفظ تنوع زیستی است را پرداخت کنند. این رویکرد در تمام دنیا پذیرفته شده است و اجرا می شود.

یکی از این مسائل درآمدزا هم شکار مدیریت شده است که در قرق های خصوصی انجام می شود. در این خصوص من به جرأت و به ضرس قاطع می گویم که پنج قرقی که در ایران وجود دارند، کاملاً موفق بوده اند. هم توانسته اند حیات وحش را حفظ کرده و افزایش دهند و هم هزینه های دولت را کم کنند و هم یک مدل بهره برداری پایدار را ظرف هفت سال گذشته به اجرا بگذارند. افرادی هم که الان به صورت داوطلبانه در گوشه و کنار کشور کار می کنند و حاضرند در این زمینه سرمایه گذاری کنند، می توانند کمک بزرگی برای حفظ تنوع زیستی باشند.

در برخی از این قرق ها، بین سه تا هفت برابر افزایش گونه های برجسته را ثبت کرده ایم و حضور گونه های برجسته هم باعث شده تا طعمه خوارانی مانند پلنگ به این مناطق برگردند. مطالعاتی در زمینه ظرفیت برد و ثبت گونه های در معرض خطر انقراض دیگری در این قرق ها اتفاق افتاده است و نهایتاً اینکه برای تعدادی از جوامع محلی اشتغال نسبتاٌ قابل قبولی شکل گرفته است. این درحالی است که تعداد کل مجوزهای شکار در این قرق ها نسبت به افزایش جمعیت گونه ها اتفاق افتاده، بسیار ناچیز است.

در بسیاری از مناطق حفاظت شده سازمان هم همین است و زمانی که منطقه ای، جزو مناطق حفاظت شده اعلام می شود تا چند سال ما افزایش خوبی داریم و کم کم در برخی مناطق به نقطه ای می رسیم که دیگر افزایش جمعیت محدود نیست. یعنی به نقطه ای می رسیم که حدود ظرفیت برد منطقه است و بیشتر تلاش سازمان حفاظت محیط زیست در چنین مناطقی بیشتر معطوف به نگهداری جمعیت موجود و تکمیل زنجیزه های غذایی است. قطعاً در قرق ها نیز به همین شکل است و قرار نیست تا ابد افزایش جمعیت داشته باشیم. جمعیت افزایش پیدا می کند، به حد معقولی که نزدیک به ظرفیت برد است، می رسد و در این حد و حدود، عمده تلاش قرق دار برای نگهداری جمعیت حیات وحش در آن محدوده و تلاش برای حفظ زنجیزه های غذایی است.

تسنیم: شرایط نظارت سازمان حفاظت محیط زیست در مناطق حفاظت شده خصوصی به چه شکل است؟

چند نکته اساسی درخصوص قرق وجود دارد که امیدوارم خوانندگان این مصاحبه توجه ویژه ای به آن داشته باشند؛ اول اینکه قرق های اختصاصی به هیچ وجه در مناطق چهارگانه محیط زیست نیست؛ یعنی مناطق آزاد یا زیستگاه های خارج از مناطق چهارگانه که عملاً سازمان حفاظت محیط زیست نیرو و امکاناتی برای حفاظت از آنها ندارد، اینها تحت عنوان زیستگاه در اختیار قرق دار قرار می گیرد و قرق دار، زیستگاهی را حفاظت می کند که تقریباً توسط سازمان حفاظت محیط زیست امکان حفاظت وجود نداشته است.

نکته دوم اینکه شکاری که در قرق ها پروانه داده می شود در اختیار قرق دار نیست که با هر تعداد و هر شرایطی که بخواهد انجام شود! قرق سرشماری می شود و سرشماری نیز با حضور نمایندگان سازمان است و بعد از سرشماری تعداد محدودی که در هیچ حالتی به 6 درصد جمعیت موجود نمی رسد، پروانه صادر می شود. در بهترین سال ها بیشترین پروانه ای که ما در قرق ها صادر کرده ایم 50 رأس هم نبوده است و آن هم از نرهای پیر که معمولاً بالای 8 سال هستند، اجازه شکار داده می شود.

وقتی پروانه صادر می شود و یک نفر محیط بان همراه شکارچی که برای او پروانه صادر شده است، به مدت سه روز در قرق حضور دارد و در این سه روز، زمان دارد یک حیوان را مطابق شرایطی که برای او تعریف شده، شکار کند و سپس از قرق خارج شود.

نکته سوم اینکه بعضاً ما خارج از مناطق چهارگانه زیستگاه هایی را داریم که می توانند پشتیبان مناطق ما باشند یعنی مناطقی هستند که حیات وحش زمانی که در مناطق چهارگانه جمعیتشان افزایش پیدا می کند، از مناطق تحت مدیریت ما خارج می شوند، به زیستگاه های دیگری می روند و به این دلیل که خارج مناطق حفاظت شده، حفاظت ما به دلیل کمبود نیرو و امکانات ضعیف است، بخش زیادی از آنها دیگر به مناطق ما برنمی گردند و توسط شکارچیان شکار می شوند. در چنین مواقعی، ایجاد قرق باعث می شود که زحمات سازمان حفاظت محیط زیست هدر نرود و حیات وحشی که این همه سال برای افزایش جمعیت آن تلاش شده، در این کوچ ها و جابه جایی فصلی هدر نرود.

نکته آخر اینکه قرق اختصاصی به هیچ وجه به معنای واگذاری زمین نیست و یک متر زمین هم به قرق دار داده نمی شود بلکه یک عرصه زیستگاهی که عمدتاً شامل مناطق کوهستانی یا تپه ای هست، برای یک دوره پنج ساله تحویل قرق دار می شود و قرق دار تنها اجازه دارد کار حفاظت را در آن محدوده به کمک تعدادی محیط بان و تجهیزات انجام دهد و حق ندارد جلوی دامدار را بگیرید یا متعارض معدن کار شود.

بنابراین هیچ اختیار مالکیتی ندارد و فقط حق حفاظت دارد و سازمان حفاظت محیط زیست پس از مدتی و بعد از بررسی، در صورتی که شرایط مناسب باشد به آن اجازه شکار محدود می دهد.

در برخی از مصاحبه ها موضوعاتی مانند شکار در مناطق چهارگانه و واگذاری عرصه های وسیع عنوان شده که تمام اینها در اثر نداشتن اطلاعات کافی است.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان