به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس دستور رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه کشور تأمین اعتبار تمام طرح های نیمه تمام کتابخانه های عمومی در سراسر کشور را برعهده خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، چندی پیش گزارشی با عنوان نیمه تمام ماندن ۲ دهه ای بزرگ ترین پروژه فرهنگی شمال کشور( اینجا بخوانید) منتشر کردیم که در آن به دلایل عدم بهره برداری کتابخانه مرکزی رشت پرداختیم.

در استان گیلان ۸۵ باب کتابخانه عمومی وجود دارد که نسبت به ۱۰ سال اخیر رشد ۱۸ درصدی را در دسترسی به کتابخانه ها نشان می دهد اما درعین حال مطابق شاخص های ارزیابی، گیلان باید ۱۱۲ باب کتابخانه عمومی داشته باشد که در همین راستا ۱۲ باب کتابخانه عمومی در دست احداث است. 

یکی از کتابخانه های در دست احداث گیلان، کتابخانه مرکزی رشت است؛ کتابخانه ای که به عنوان یکی از ابر پروژه های فرهنگی شمال کشور یک بار پس از گذشته ۱۷ سال در مرداد ماه ۱۴۰۰ با شتاب زدگی در اواخر دولت روحانی به صورت نیمه تمام افتتاح شد اما به بهره برداری نرسید. 

حال در همین خصوص محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ظهر امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت از تأمین اعتبار تمامی پروژه های نیمه تمام کتابخانه های عمومی خبر داد.

به گفته وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی بر اساس دستور رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه کشور تأمین اعتبار تمام طرح های نیمه تمام کتابخانه های عمومی در سراسر کشور را برعهده خواهد داشت.

آن طور که محمدمهدی اسماعیلی می گوید بیش از ۳۰۰ پروژه نیمه تمام در حوزه کتابخانه های عمومی داریم که حدود ۸۰ پروژه بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

طبق گفته های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با این دستور  رئیس جمهور، تا پایان دولت بخش عمده ای از این ۳۰۰ پروژه را به بهره برداری می رسد که نقش مهمی در گسترش فضای فرهنگی کشور دارد.

به گزارش فارس، کتابخانه مرکزی شهر رشت به عنوان بزرگ ترین کتابخانه عمومی شمال کشور با پیشرفت ۹۵ درصدی، با اسکلت بتنی در ۶ طبقه با مساحت هشت هزار و ۱۵۳ متر مربع و دارای بخش های مختلفی چون سالن آمفی تئاتر، مخزن کتاب، سالن های مطالعه مجزا ویژه آقایان و خانم ها، سالن جلسات، بخش ویژه گویا و بریل، ساختکده، اتاق علم، بخش ویژه سالمندان، بخش مطالعه اختصاصی، بخش پژوهشگران، بخش کتب مرجع، بخش امانت، بخش ویژه و مستقل کودک، بخش نشریات، بخش اداری کتابخانه و مرمت و آماده سازی کتاب، بخش ویژه پایگاه های اطلاعاتی، سالن پذیرایی، گالری نمایش و نمازخانه است که از عملیات کلنگ زنی آن در سال ۱۳۸۳ تاکنون در حال احداث و تکمیل است.

پایان پیام/۸۴۰۰۷

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان