پژوهشگر تاریخ معاصر با بیان اینکه نهضت جنگل یک قیام مردمی بود که در این استان شکل گرفت، گفت: وقتی از میرزا و نهضت جنگل سخن می گوییم نباید به هیچ وجه نگاه مان قومیتی، منطقه ای یا تعصبی باشد چراکه میرزا ...

به گزارش خبرگزاری فارس از لاهیجان، حجت الاسلام سیدجواد سلیمانی امام جمعه لاهیجان ظهر امروز در سومین همایش تبیین نقش لاهیجان در قیام میرزا کوچک خان در سالن حزین لاهیجی دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان با اشاره به قیام میرزا اظهار کرد: جای واکاوی دارد که با بودن دکتر حشمت در لاهیجان این سرزمین و این جغرافیا چه ارتباطی با ماهیت جنگل دارد.
وی با بیان اینکه متاسفانه ماهیت جنگل با تاریخ نگاری سکولار همراه و عجین شده است، گفت: بیش از یک صد سال از این نهضت فداکارانه و اسلامی می گذرد اما ایادی استکبار، میرزا را به گونه ای دیگر به ما معرفی کردند و آنچه ما را بر آن داشت تا بیشتر در این حوزه تبیین کنیم نیاز نسل جدید به الگوی قهرمانی چون میرزا بود که چگونه در برابر بیگانگان ایستاد.

نهضت جنگل یک قیام مردمی بود

مجید رحمانی پژوهشگر تاریخ معاصر و مولف کتاب در حوزه گیلان شناسی و نهضت جنگل نیز با بیان اینکه لاهیجان در طول تاریخ ایران و گیلان همیشه نقش آفرین بوده است، اظهار کرد: از دوره های حکومت آل تا مشروطه و بعد از آن، لاهیجان نقش برجسته ای داشت و ملتی که از گذشته خود درس بگیرد حال و آینده بهتری را ترسیم می کند چراکه سرگذشت ها در سرنوشت ها نقش آفرین هستند.

وی با اشاره به یکی از حساس ترین دوره های تاریخی دوره اواخر مشروطه گفت: نهضت جنگل یک قیام مردمی بود که در این استان شکل گرفت که اگر این اتفاق را به درستی درک کنیم می توانیم مدافعان خوبی برای این مقوله باشیم، وقتی از میرزا و نهضت جنگل سخن می گوییم نباید به هیچ وجه نگاه مان قومیتی، منطقه ای یا تعصبی باشد چراکه میرزا اعاده حیثیت کرده و عَلَم ایران را برافراشت.

پژوهشگر تاریخ معاصر با اشاره به اینکه پایتخت نهضت جنگل در استان گیلان بود، افزود: علی رغم فعالیت میرزا در این استان، ولی از جای جای مختلف کشور، مردم به نهضت جنگل پیوستند که دکتر حشمت، طالقانی ها و لاهیجی از جمله این افراد بودند و برخی از افراد کاسب و شاعر و و غیره نیز بر اساس نیاز زمانه، اسلحه به دست گرفتند و در در کنار میرزا یک مبارزه ملی را رقم زدند که یکی از ویژگی های نهضت جنگل این است که مردمی ترین نهضت ایران بود.

طبقه متوسط شهری رکن اصلی برپایی نهضت جنگل بود

علی امیری پژوهشگر و محقق حوزه تاریخ استان گیلان نیز با اشاره به شخصیت دکتر ابراهیم حشمت اظهار کرد: بعد از اینکه زمزمه های انقلاب مشروطه دامنه اش سراسر کشور را در برگرفت و طبقه متوسط شهری به عنوان رکن اصلی برپایی این قیام نقش آفرینی کردند یکی از طبقات مهمی که پیشگام این قیام در عصر مشروطه بود طبقه پزشکان و طبیبان بودند از جمله خانواده های طبیب پروری که در جنبش ملی جنگل ایفای نقش کردند.

به گفته وی، خاندان بزرگ عباس قلی خان حشمت الاطبا پدر دکتر ابراهیم حشمت به عنوان یکی از طبیبان که در دفاع از آرمان های انقلاب مشروطه فرزندش را به صف آزادی خواهان ملحق کرد از جمله نمونه هایی است که نشان می دهد در این نهضت همه نوع قشر حضور داشتند.

پژوهشگر و محقق حوزه تاریخ استان گیلان با اشاره به جایگاه دکتر حشمت در زمان خود بیان کرد: ابراهیم حشمت فارغ التحصیل مدرسه طب دبیرستان دارالفنون بود و به عنوان پزشک نظام در مشروطه گیلان فعالیت می کرد که برای فتح تهران در سنه ۱۳۲۷ قمری حضور داشت و از همان جا با میرزا آشنا شد و چندی بعد به پیشنهاد انجمن مشروطیت لاهیجان به عنوان رئیس اداره بهداری لاهیجان معرفی و مشغول به کار شد.

محمدحسن اصغرنیا مسؤول مرکز بازشناسی نهضت جنگل نیز با اشاره به شورای عالی مرکز بازشناسی نهضت جنگل اظهار کرد: این شورا از سال ۱۳۶۸ مشغول به امور پژوهشی و بازبینی تاریخ یکصدساله اخیر ایران شد و کتاب هایی را نیز تاکنون منتشر کرده است.

وی با اشاره به نقش میرزا کوچک خان گفت: این مبارز، هم جانباز است هم شهید و بر همه ما تکلیف است که در زنده نگه داشتن و شناساندنش میرزا و نهضتش گام برداریم.
 

به گزارش فارس، اجرای سرود میرزا توسط گروه سربازان ولایت به سرپرستی سید علی امیدوار و اجرای نمایش میرزا به کارگردانی محمد علی صادق حسنی

از دیگر بخش های این همایش بود، از برنامه های جانبی سومین دوره همایش تبیین نقش لاهیجان در قیام میرزا کوچک خان جنگلی برگزاری اولین جشنواره دانش آموزی با موضوع قیام جنگل در حوزه های داستان، نقاشی، شعر، مقاله، خوشنویسی، سرود و غیره در سطح مدارس شهرستان لاهیجان و رودبنه بود که ۵۰۰ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که پس از داوری برگزیدگان بخش های مختلف انتخاب و در پایان این مراسم به آنان لوح تقدیر و جوایزی به رسم یادبود اهدا شد.


اجرای نقاشی صحنه ای از چهره میرزا توسط علیرضا مرزبان پورمقدم مسئول آموزشگاه نقاشی مرزبان و اجرای خوشنویسی توسط رقیه منتظری از دیگر بخش های این برنامه بود.

برپایی نمایشگاه کتاب های نهضت جنگل با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان، برپایی نمایشگاه نقاشی جشنواره دانش آموزی قیام جنگل با همکاری آموزش و پرورش شهرستان لاهیجان و رودبنه و برپایی نمایشگاه عکس نهضت جنگل با همکاری اداره میراث فرهنگی شهرستان لاهیجان از قسمتهای جنبی سومین همایش تبیین نقش لاهیجان در قیام میرزا کوچک خان بود.

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان