ثبت سه اثر ناملموس ایران در یونسکو، توصیه ضرغامی به شادی، اظهارات علی فروتن درباره تئاتر کودک، حرف ها و پرسش های دختر بیتا فرهی درباره بیماری مادرش، ۴ نمایش جدید در ایرانشهر، اهدای نشان ویژه کشور ...

به گزارش ایسنا، روز چهارشنبه ۱۵ آذرماه سه پرونده «هنر تذهیب»، «جشن سده» و «افطار و سنت های فرهنگی ـ اجتماعی آن» در یونسکو ثبت جهانی شد. 

به دنبال این خبر، معاون میراث فرهنگی اعلام کرد که با ثبت جهانی این سه اثر ایران در میان ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس به جایگاه پنجم صعود کرد.

بیشتر بخوانید:

چرا ایران ثبت «تذهیب» را با ۴ کشور دیگر شریک شد؟

توصیه ضرغامی به شادی 

در ادامه، عزت الله ضرغامی در جمع مدیران گردشگری کشور، بر ضرورت توجه و برنامه ریزی برای شادی مردم تاکید کرد. معاون گردشگری هم پیگیری پلمب اماکن اقامتی را ضروری دانست. همچنین رییس انجمن خدمات مسافرتی توجه ها را به تقاضای بالای سفر از چین و روسیه و استفاده از ظرفیت بازارهایی مانند افغانستان به جای گردشگران اروپایی جلب کرد.

علی فروتن: برای تئاتر کودک باید کلیه خود را بفروشیم

علی فروتن از اجرای دوباره نمایش «دوره گردها» در تهران و دیگر شهرها خبر داد اما در عین حال وضعیت تئاتر کودک را فاجعه خواند و گفت: کسی که می خواهد کار کودک روی صحنه ببرد، باید کلیه ها و قلوه های خود را بفروشد!

فرزند بیتا فرهی: مادرم رفتنی نبود

دختر بیتا فرهی با تاکید بر این که قصد ندارد فرد خاصی را متهم کند اما در عین حال نمی تواند غم از دست دادن مادر را به راحتی بپذیرد، پرسش هایی را در قالب یک یادداشت مطرح کرد.

تماشاخانه ایرانشهر میزبان ۴ نمایش تازه می شود

چهار نمایش «توافق نامه» به کارگردانی کورش سلیمانی، «خانم آقای جورج کلونی» به کارگردانی مونا صوفی، «بهار پراگ» به کارگردانی آرش سنجابی و «همکارها» به کارگردانی پریسا محمدی در آذر و دی در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه خواهند رفت.

اهدای نشان ویژه کشور اتریش به هوشنگ الهیاری

همچنین هوشنگ الهیاری فیلمساز ایرانی مدال طلای کشور اتریش را به پاس یک عمر فعالیت و خدمات هنری و پزشکی از رئیس جمهور این کشور دریافت کرد.

نامزدهای جوایز فیلم اسپریت اعلام شد

در ادامه، نامزدهای سی و نهمین دوره جوایز فیلم اسپریت با پیشتاری فیلم های «می دسامبر»، «زندگی های گذشته» و «داستان آمریکایی» معرفی شدند.

سرمایه گذاری عربستان در ۷ فیلم اسکار بین المللی

افزون بر این ها، صندوق دریای سرخ عربستان حامی مالی هفت فیلم حاضر در شاخه بهترین فیلم بین المللی اسکار ۲۰۲۴ است.

شورای ملی موسیقی تشکیل می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگویی با خبرنگاران درباره اعمال سلیقه در برگزاری کنسرت در شهرستان ها گفت: این مشکل حل شده و قرار است با توجه به تصویب سند ملی موسیقی، شورای ملی موسیقی تشکیل شود که رییس آن معاون هنری وزارت ارشاد و دبیر آن مدیرکل موسیقی است.

اسماعیلی همچنین درباره نگرانی هایی که درباره "سامانه نظارت مردمی بر نشر کتاب" وجود دارد، اظهار کرد: ممیزی و نظارت برای ارشاد است و ما نظارت پسینی نداریم، این اتفاق فقط برای ارتقای کیفیت است.

گرامیداشت صدمین سالروز تولد جلال آل احمد

ضمن این که گرامیداشت صدمین سالروز تولد جلال آل احمد روز پنجشنبه ۱۶ آذرماه در خانه موزه سیمین و جلال برگزار می شود.

تفاهم کتابخانه های ملی ایران و فیلیپین

همچنین کتابخانه های ملی ایران و فیلیپین در راستای گسترش روابط فرهنگی بین المللی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

معرفی داوران ۴ بخش جشنواره تجسمی فجر و انصراف احمد عربانی از داوری

داوران چهار بخش جشنواره تجسمی فجر معرفی شدند که از بین آن ها  احمد عربانی ـ کارتونیست، انیمیشن ساز و مدرس رشته کاریکاتور ـ انصراف خود را اعلام کرد.

در نهایت این که، فردی با استفاده از دستگاه فلزیاب یک سکه طلای بیزانسی را در نروژ کشف کرد.

پیشنهادهایی برای خواندن:

رضا عطاران رکوردهای فروش ۱۴۰۲ را می شکند؟

سینمای ایران به مهرجویی دین دارد

آدرس هایی از ذائقه کتابخوانان ایرانی

آنجلینا جولی: هالیوود جای سالمی نیست

این نقاش یک سند علیه انسان ها رو کرد!

شبی که تاج با تنبورنوازان برای مردم خواند

برادرانم! به همه رازتان را خواهم گفت

جنگ نابرابر دو خلبان

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان