در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

تمایل روسیه برای سرمایه گذاری در خط آهن رشت- آستارا و تکمیل و بهره برداری از آن نشان می دهد که گیلان نقشی مهمی و تاثیر گذاری در گشایش وضعیت اقتصادی کشور دارد و هدف سفر هیئت اعزامی گیلان به کشور روسیه رایزنی ...

خبرگزاری فارس؛ سعید شفیعی ثابت: استان گیلان به دلیل وجود بنادری همچون بندر انزلی با ۱۷ پست اسکله و ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۱۰ میلیون تن کالا، بندر کاسپین با چهار پست اسکله فعال، یک پست اسکله رو رو و ظرفیت ۱۵ میلیون تن کالا، بندر آستارا، وجود منطقه آزاد انزلی، خط ترانزیتی دریایی، ریلی، زمینی و هوایی و همچنین به علت قرارگیری در حاشیه دریای خزر نقش مهمی در توسعه اقتصاد کشور از طریق عضویت ایران در اتحادیه جهانی اقتصادی اوراسیا دارد.

سابقه چند صد ساله گیلان در ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر به ویژه روسیه، جمهوری آذربایجان و قزاقستان بدون شک منجر به آشنایی با فرهنگ تجاری و ساز و کارهای اداری کشورهای مزبور موجب اعتماد متقابل، سرعت بخشیدن به دریافت و ارائه خدمات و همچنین امکان گسترش امر تجارت (صادرات و واردات) می شود.

نقش مهم و محوری گیلان در گسترش ارتباط میان ایران و روسیه

دی ماه سال ۱۴۰۰ بود که سنگ بنای دور جدید روابط اقتصادی ایران و روسیه به دنبال سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان به روسیه بنا نهاده شد، سفری که نقطه آغاز گفت وگوی مقامات ۲ کشور برای توسعه روابط تهران - مسکو بود و در پایان آن سفر، مجموعه نشست های مقام های دو کشور در این سفر، بیانیه ای در هشت بخش شامل همکاری های تجاری و اقتصادی، مالی و بانکی، حمل ونقل و لجستیک و گمرک، صنعت و معدن، کشاورزی، انرژی و سلامت و بهداشت به امضا رسید.

از تأثیرات مثبت گسترش ارتباط میان روسیه و جمهوری اسلامی ایران، نقش مهم و محوری گیلان در تاسیس و راه اندازی مرکزی ایرانیان در آستراخان - دروازه ورود به بازار روسیه و درصد قابل توجه (حدود ۸۰ درصدی) گمرکات این استان در سهم کالاهای مراوده شده با اوراسیا است.

تأثیرگذاری گیلان در رشد اقتصادی کشور در اتحادیه اوراسیا

عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا پنجره ای جدیدی را برای ایران در عرصه اقتصادی و ترانزیتی باز کرد و با توجه به نقش محوری گیلان در توسعه صادرات، واردات و افزایش رشد اقتصادی کشور از طریق ارتباط با کشورهای حاشیه خزر، می توان اسدالله عباسی استاندار گیلان را در صدر هیئتی متشکل از مسوولان و کارشناسان اقتصادی، عمرانی و سیاسی به کشور روسیه بسیار مهم و حائز اهمیت برشمرد.

منطقه آسیای میانه و شرق اروپا به دلیل رقابت قدرت های جهانی، وجود نفت و گاز و مسیرهای تجاری و انرژی منطقه ای ویژه ازلحاظ ژئوپولوتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی است که این سه ویژگی را شاید نتوان هم زمان در هیچ جای دنیا مشاهده کرد و به این منظور اتحادیه اوراسیا با هدف تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشورهای مستقل هم سود عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی تشکیل شد.

تسریع روند احداث راه آهن رشت ـ آستارا هدف اصلی سفر استاندار گیلان به روسیه

با توجه به اهمیت کریدور شمال به جنوب در گسترش تجارت و اقتصاد کشور، مقام معظم رهبری در آخرین دیدارشان  با رئیس جمهور روسیه و با تأیید سخنان رئیس جمهور روسیه ولادمیر پوتین درباره ضرورت راه اندازی خط آهن رشت- آستارا، این کار را موجب تکمیل خطِ حمل ونقل شمال- جنوب و به نفع هر دو کشور دانستند.

پس از صحبت های رئیس جمهور روسیه در خصوص تکمیل راه آهن رشت ـ آستارا و تأکید مقام معظم رهبری، رئیس جمهور نیز در جلسه هیئت دولت به معاون اول خود مأموریت داد تا با همکاری وزارت راه و شهرسازی، روند اجرای این کریدور مهم ترانزیتی را پیگیری و زمان بندی دقیق آغاز و تکمیل آن را مشخص کند.

لذا با تلاش های فراوان و رایزنی های متعدد در ۲۷ اردیبهشت سال جاری توافقنامه احداث خط آهن رشت – آستارا بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه طی مراسمی با حضور سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به صورت ویدئو کنفرانس به امضا رسید و از این رو یکی از برنامه های مهم نماینده عالی دولت در گیلان در کشور روسیه دیدار با معاون وزیر راه دولت روسیه و پیگیری آخرین وضعیت توافق های ترانزیتی، کریدور شمال جنوب و پروژه راه آهن رشت آستارا است و امضای چندین تفاهم نامه در این خصوص است.

تأکید بر توسعه بنادر گیلان در سفر هیئت اعزامی گیلان به روسیه

از دیگر برنامه های سفر چند روزه هیئت اعزامی اقتصادی و سیاسی  گیلان به کشور روسیه رایزنی با مسوولان مربوطه در راستای توسعه زیرساخت های بندری و مسائل مربوط به حمل ونقل دریایی، زمینی و ریلی استان است.

مجتمع بندری انزلی یکی از بنادرهای مهم در گیلان است که سابقه ای ۳۰۰ ساله در عرصه حمل و نقل دریایی دارد و امروزه با ۱۷ پست اسکله و امکان تخلیه و بارگیری ۱۰ میلیون تن کالا در سال بزرگترین و مجهزترین مجتمع بندری ایرانی حاشیه دریای خزر است.

بندر انزلی با قرار گرفتن در گذر تجاری بین المللی شمال - جنوب و سایر کریدورهای بین المللی نقش برجسته ای در صنعت حمل و نقل دریایی با کشورهای حاشیه دریای خزر و اروپایی دارد.

بندر کاسپین نیز که با هدف توسعه روابط اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر و راه اندازی کریدور شمال - جنوب در منطقه آزاد انزلی احداث شده در کنار بندر آستارا جزو بنادر مهم گیلان در حوزه ترانزیتی و صادرات و واردات کالا محسوب می شود، لذا به همین منظور هیئت اقتصادی اعزامی گیلان با حضور در روسیه در تلاش تا شرایط توسعه بنادر موجود در استان را توسعه دهند، زیرا  با تکمیل بنادر انزلی و کاسپین ظرفیت بنادر گیلان از جمله انزلی در صادرات و واردات کالا به بیش از ۳۰ میلیون تن افزایش می یابد.

رفع محدودیت های گمرکی و ترانزیتی مهمترین مشکل تجار گیلانی و روسی

دیگر مزیت های گیلان که این استان را در حوزه تجارت خارجی مطرح کرده است تولید انواع مواد غذایی و محصولات کشاورزی است.

به گفته کارشناسان حوزه کشاورزی، تولیدات باغی که با کیفیت بالا و دانش روز  در حال تولید است، قدرت رقابت پذیری و بازاریابی در کلیه بازارهای جهانی را دارد و هزینه ارسال این محصولات با توجه به زیر ساخت هایی که در بخش های، جاده ای، ریلی و دریایی در حال شکل گیری است نیز بسیار کاهش یافته است از این رو معرفی این محصولات به کشورهای حاشیه خزر و عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از جمله روسیه می تواند به افزایش صادرات محصولات غیر نفتی کمک کند.

همچنین مشکلات گمرکی و محدودیت هایی که در شمال کشور  برای صادر کنندگان محصولات کشاورزی وجود دارد، این موضوعات و چالش ها با هماهنگی دستگاه ها و وزارت خانه های مرتبط دست اندرکار حوزه تجارت در کمیته توسعه صادرات غیر نفتی مطرح شده است.

به همین منظور استاندار گیلان به همراه هیئت اقتصادی اعزامی از گیلان در دیدار با تجار گیلانی و روسی به دنبال رفع این محدودیت ها و مشکلاتت گمرکی و همچنین ایجاد شرایطی به منظور تسهیل در توسعه محصولات کشاورزی است تا تجار با هدف گذاری منطقی بتوانند محصولات و تولیدات خود را با هزینه کم، بسته بندی مناسب و قابل رقابت در بازارهای جهانی و روسیه عرضه کنند.

هموار کردن مسیر برای صادرات دیگر برنامه استاندار گیلان در کشور روسیه

یکی دیگر از مشکلات تجار در حوزه های گمرکی، ترانزیتی و حذف تعهدات ارزی است لذا یکی از برنامه های استاندار گیلان در دیدار با تجار گیلانی هموار کردن مسیر برای صادرات کالاهای گیلانی به حوزه اوراسیا خواهد بود.

بدون شک تمایل روسیه برای سرمایه گذاری در خط آهن رشت- آستارا و تکمیل و بهره برداری از آن نشان می دهد گیلان می تواند نقشی محوری و اساسی در گشایش وضعیت اقتصادی کشور ایفا کند به طوری که در ۲ سال اخیر هیئت های تجاری بسیاری از کشورهای مختلف به این گیلان سفر کردند.

پایان پیام/۳۳۸۹


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان