در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

استاندار گیلان با ابراز خرسندی از رشد ۵۰ درصدی تجارت و ترانزیت کالا میان گیلان و آستراخان، گفت: این آمادگی در گیلان وجود دارد که افزایش مبادلات تجاری بین این ۲ استان مهم حاشیه خزر به ۱۰۰ درصد افزایش یابد و ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، اسدالله عباسی استاندار گیلان عصر امروز در همایش تجاری میان گیلان و آستراخان روسیه که با حضور تجار و مدیران کل اقتصادی ۲ استان در آستراخان برگزار شد با بیان اینکه این ۲ استان، دارای ظرفیت خوبی به لحاظ اقتصادی، تجاری و حمل و نقلی هستند، اظهار کرد: این ۲ استان جزو استراژتیک ترین استان های حاشیه خزر به لحاظ تجاری و اقتصادی هستند که توسعه مبادلات تجاری میان این ۲ کشور منجر به توسعه گیلان می شود.

وی با اشاره به ظرفیت بالقوه گیلان و آستراخان در عرصه های مختلف تجاری از جمله صادرات و واردات انواع محصولات کشاورزی و صنعتی گفت: اقتصاد گیلان وابسته به کشاورزی و دریامحور است و به همین منظور علاوه بر تجار بخش خصوصی در این سفر، مدیران کل گمرک، بنادر، صمت و کشاورزی حضور داشته و نکته نظارت خود را بیان کردند.

نماینده عالی دولت در گیلان با ابراز خرسندی از رشد ۵۰ درصدی تجارت و ترانزیت کالا میان ۲ استان گیلان و آستراخان روسیه بیان کرد: این آمادگی در گیلان وجود دارد که افزایش مبادلات تجاری بین این ۲ استان مهم حاشیه خزر به ۱۰۰ درصد افزایش یابد و هیچ مانعی در این خصوص وجود ندارد.

عباسی با تاکید بر افزایش ارتباط با کشور روسیه در دولت سیزدهم بیان کرد: رویکرد دیپلماسی دولت سیزدهم مبتنی بر گسترش روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه بوده و برهمین اساس، جمهوری اسلامی ایران به عضویت اتحادیه اقتصادی اوراسیا و شانگهای در آمده است.

وی با بیان اینکه ارتباط میان روسای جمهور ایران و روسیه در بالاترین سطح خود در چند سال اخیر قرار دارد، تصریح کرد: این افزایش ارتباط ۲ سویه میان ایران و روسیه منجر به پیشرفت اقتصادی و توسعه فعالیت های تجاری بین ۲ استان مهم حوزه خزر یعنی گیلان و آستراخان می شود.

استاندار گیلان یکی از اهداف دولت سیزدهم را گسترش روابط میان استان های حاشیه خزر با دیگر کشورها دانست و بیان کرد: در سفر استاندار آستراخان به گیلان توافقات خوبی در خصوص افزایش فعالیت های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و علمی صورت گرفت و سفر هیئت اعزامی گیلان به روسیه هم ادامه همان توافقات است.

عباسی با بیان اینکه اقتصاد دریامحور نقش مهمی در ایجاد ارتباط میان ۲ استان گیلان و آستراخان دارد، افزود: در ۲ سال اخیر و در حوزه بنادر به منظور افزایش ارتباطات مختلف با روسیه و استان آستراخان اقدامات مهمی در عرصه توسعه بنادر، خطوط کشتی رانی انجام شده که کم سابقه بود.

وی فعالیت های تجاری گیلان را فقط منوط به حمل و نقل دریایی ندانست و گفت: این آمادگی در گیلان وجود دارد که در حوزه حمل و نقل ریلی و با تکمیل راه آهن رشت_کاسپین و از طریق هوایی و فرودگاه بین المللی سردار جنگل، روابط خود با آستراخان را گسترش دهیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به تایید ۲ دانشگاه آستراخان به لحاظ علمی توسط وزارت علوم افزود: گیلان آمده نقل و انتقال دانشجو میان ایران و آستراخان در حوزه هایی از جمله دانش بنیان بوده و از هیچ تلاشی در این راستا دریغ نمی کند.

عباسی، سفر چند ماه گذشته استاندار آستراخان به گیلان را نقطه عطف گسترش روابط تجاری میان ۲ کشور دانست و بیان کرد: سفر استاندار آستراخان به گیلان در چند سال اخیر بسیار بی سابقه بود که منجر به ایجاد روابط گسترده و صمیمی میان ۲ استان گیلان و آستراخان شد.

وی با بیان اینکه روابط میان گیلان و آستراخان روسیه دارای پیشینه بسیار غنی و تاریخی است، گفت: رابطه میان این ۲ استان علاوه بر اقتصاد، مبتنی بر فرهنگی نیز است زیرا این ۲ مقوله در تاریخ ایران و روسیه دارای جایگاه عظیمی بوده است.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم توجه به گسترش سطح روابط میان ۲ استان گیلان و آستراخان روسیه تصریح کرد: حضور مدیران اقتصادی و نمایندگانی از بخش های خصوصی در عرصه های تجاری، کشاورزی، صنعت و حمل و نقل نشان دهنده اهتمام ایران برای گسترش روابط با روسیه و آستراخان است.

تاکید بر تکمیل کریدور شمال به جنوب

ایگور بابوشکین استاندار آستراخان روسیه نیز در این جلسه اظهار کرد: برگزاری این همایش با سفر نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به ریاست استاندار گیلان همزمان شده که بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یک شریک اقتصادی مهم برای روسیه است، گفت: بخش های مختلف در کشور روسیه در حال گسترش روابط خود با جمهوری اسلامی ایران هستند که این حاکی از ارتباط گسترده و عمیق میان روسای جمهور ایران و روسیه است.

استاندار آستراخان با تاکید بر توجه به تکمیل کریدور شمال به جنوب در ارتباطات میان ایران و روسیه بیان کرد: آستراخان و گیلان در طول سالیان زیادی در حوزه های تجارت، صنعت، کشاورزی و لجستیکی فعالیت کردند ولی مهم ترین هدف از افزایش این ارتباط در چند وقت اخیر، تلاش برای تکمیل کریدور شمال به جنوب است.

بابوشکین، افزایش ۵۰ درصدی ترانزیت کالا در بنادر آستراخان را نشان دهنده گسترش روابط میان این استان و گیلان دانست و تصریح کرد: در ۱۰ ماه اخیر در بنادر آستراخان سه و نیم میلیون تن گردش کالا انجام شده که در مقایسه با مشابه سال گذشته با افزایش ۵۰ درصدی در این حوزه مواجه هستیم لذا این آمادگی وجود دارد که این ترانزیت کالا به میزان ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

وی با اشاره به فعالیت ۱۰۰ شرکت ایرانی در بنادر آستراخان روسیه افزود: این ۱۰۰ شرکت در حوزه های تجاری، صنعت و کشاورزی مشغول به فعالیت هستند، از این رو بسیار امیدوارم که شرکت های گیلانی به این مجموعه افزوده شوند.

پایان پیام/۸۴۰۰۸


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان