رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: روایتگری ها از توافق اسفند ناصواب و ناصحیح است و هیچ جا نگفته ایم دوربینی نصب می کنیم، اقدام اضافه ای انجام می دهیم یا پروتکل الحاقی را اجرا می کنیم.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره شیوه پرداخت مالیات سازمان انرژی اتمی، اظهار کرد: ما به دلیل اینکه یک سازمان خاص هستیم و اطلاعات ما طبقه بندی شده است، یک نظام حسابرسی مالیاتی داریم که آن را با ممیز مالیاتی مرور می کنند و مالیاتی که به ما تعلق می گیرد را پرداخت می کنیم.

وی همچنین یادآور شد: در این هفته اولین کلینیک زخم در ورامین افتتاح شد. این گام اول در خدمت رسانی فناوری هسته ای در زندگی مردم است و آن را در سطح کشور گسترش خواهیم داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره گزارش اخیر آژانس، تصریح کرد: اینکه آغشته به مسائل سیاسی است و اینکه این سه کشور اروپایی زیاده خواهی و زورگویی می کنند امری مبرهن و آشکار است. موضوع این است که چارچوب روابط ما با آژانس پادمان و ان پی تی است که به آن متعهدیم و نظارت آژانس را هم با بازرس و دوربین به همراه دارد. گزارش های سه ماه یک بار یا شش ماه یک بار آژانس مربوط به عملکرد برجام است. برجام طرفین متعاهد دارد و ما هم طبق برجام، بازگشت از تعهدات داریم و طبیعی است که وقتی آنان برگردند و تعهداتشان را انجام دهند ما هم به تعهدات برمی گردیم.

اسلامی ادامه داد: مسئله هسته ای، ملی و راهبردی است نه سیاسی و جناحی. قانون اقدام راهبردی یک هدف مشخص دارد. آن قانون نیامده که ما را با جنجال آفرینی مواجه کند، بلکه آمده است تا تحریم ها را لغو کند. بنابراین اقداماتی که در چارچوب قانون انجام می دهیم برای لغو تحریم هاست تا آنان تحریم ها را لغو کند. برجام هم برای لغو تحریم هاست. برجام حاصل ۲۰ سال مذاکره است. طرف مقابل تحریم ها را لغو کند و دست از جنجال و زیاده خواهی بردارد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره امکان احیای برجام، تصریح کرد: برجام طرفین متعاهدی دارد که باید به تعهدات خود عمل کنند. این همه اتهام زنی به جمهوری اسلامی برای چیست؟ بیش از ۲۰ سال به جمهوری اسلامی اتهام زدند، مکان هایی را معرفی کردند و ۲۰ سال هم مذاکره شد و در برجام همین موارد ادعایی در قالب پی ام دی بسته شد. آنان باید به تعهدات خود پایبند باشند. جمهوری اسلامی یک سال و نیم عین برجام را عمل کرده است و الان هم ما در چارچوب برجام عمل می کنیم و در راستای قانون اقدام راهبردی تلاش ما برای لغو تحریم هاست.

اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره توقف توافق در اسفندماه، اظهار کرد: روایتگری ها از توافق اسفندماه ناصواب و ناصحیح است. توافق اسفند سه پاراگراف بیشتر ندارد؛ اول می گوید روابط ما با آژانس در چارچوب پادمان و ان پی تی است. دوم می گوید در خصوص مکان های ادعایی دو مکان باقیمانده، طرفین تعامل و همکاری جهت حل و فصل داشته باشند و سوم می گوید معاونان طرفین (سازمان انرژی اتمی و آژانس) یک الگو برای پیشبرد این برنامه که در واقع به دو بخش قبلی مربوط می شود، تعیین می کنند.

وی تصریح کرد: ما نه از آن عدول کردیم نه آن حرف، جدید بوده است. هیچ جا هم نگفتیم که دوربینی نصب می کنیم یا اقدام اضافه ای انجام می دهیم یا پروتکل الحاقی را اجرا می کنیم. درباره آن الگو هم گفت وگوهایی شده است و چندین جلسه در تهران و وین بین آقای کمالوندی و آقای آپارو از طرف آژانس انجام شده است. از آنجا که کل این موضوع ما سیاسی است و اصلاً فنی محسوب نمی شود از این امر به عنوان یک عامل فشار استفاده می کنند و به آن دامن می زنند. ما هم صبورانه و مطابق ضوابط کار خود را پیش می بریم . در چارچوب عمل می کنیم و نه تعدی می کنیم و نه تعدی می پذیریم. از حقوق ملت خود هم در زمینه فناوری هسته ای کوتاه نمی آییم.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان