عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: بر اساس طرح طبیعت گردی آشوراده هیچ سازه سنگینی در زون ۲۲ هکتاری مستقر نخواهد شد و هتل و هر اقامتگاهی به بندر ترکمن منتقل شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، «طرح طبیعت گردی آشوراده» پس از کش و قوس های فراوان قرار است که فردا با حضور رییس جمهور رسماً افتتاح شود.

در همین راستا، سازمان حفاظت محیط زیست به منظور اقناع افکار عمومی و به ویژه سمن ها و دغدغه مندان محیط زیست استان گلستان، برای بررسی ابعاد محیط زیستی طرح طبیعت گردی آشوراده را با حضور سمن ها اعضای کمیته مشورتی آشوراده و اساتید دانشگاه برگزار کرده است.

سلاجقه: با استقرار هرگونه سازه سنگین در "آشوراده" قطعاً برخورد می کنیم

در این رابطه، دکتر زهرا قلیچی پور؛ عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری که از حاضران در جلسه بوده است به خبرنگار تسنیم گفت: بحث اصلی ما روی محدوده 22 هکتاری است که در این طرح به عنوان زون طبیعت گردی گسترده مشخص شده است و در زون طبیعت گردی گسترده بر اساس دستورالعمل هایی که ما الان داریم، بارگذاری سنگین کاملاً ممنوع است و محیطی مثل رستوران و هتل نباید دایر شود که البته آقای اکبری هم در این جلسه گفتند که هیچ سازه سنگینی در زون 22 هکتاری مستقر نخواهد شد و هتل و هر اقامتگاهی به بندر ترکمن منتقل شده است.

وی ادامه داد: خواسته ما این است که در این زون فقط پیاده راه وجود داشته باشد و یک سری سازه های سبک مانند نیمکت و یا سکویی که گردشگر بخواهد حیات وحش یا پرنده ای را ببیند و نه غیر از این.

استاد دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به بحث اصلاح مجوز ارزیابی اولیه طرح طبیعت گردی آشوراده که در سال 1397 صادر شده بود، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست تمام تلاش خود را کرده است تا اصلاح مجوز ارزیابی به بهترین شکل انجام شود. در طرح اولیه یک سری فعالیت ها تعریف شده بود که با ماهیت زون طبیعت گردی گسترده سنخیت نداشت اما سازمان تلاش کرده که همه این موارد را تعدیل کند.

قلیچی پور افزود: من محدودیت های سازمان حفاظت محیط زیست را کاملاً درک می کنم و می دانم که سازمان واقعاً تمام تلاش خود را کرده تا طرح را تا حد زیادی تعدیل کند و امیدواریم که این طرح با کمترین آسیب به محیط زیست انجام شود.

وی با بیان اینکه اگر زون بندی مجدد انجام شود، زون 22 هکتاری باید به عنوان زون امن شناخته شود، بیان کرد: تمرکز پرندگان مهاجر بیشتر در این منطقه است و از این حیث بسیار حائز اهمیت است.

عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری بیان کرد: بحث دیگر ما درباره سرمایه گذار است که سابقه خیلی خوبی در عرصه های محیط زیستی ندارد. البته گفته اند که فعلاً توافقات در حد تفاهمنامه بوده و قراردادی امضا نشده است اما همین تفاهمنامه هم برای سرمایه گذار حق ایجاد می کند.  آقای اکبری به ما این اطمینان را دادند که بحث نظارت را جدی تر می گیرند و پیشنهاد ما هم این است که از همین لحظه که طرح مطرح شده است نظارت بر روند کار انجام بشود.

قلیچی پور  تأکید کرد: اینکه خود سازمان ناظر طرح شده است برای ما بسیار خوب است و پیشنهاد ما این بود که کمیته مشورتی نیز در کنار سازمان قرار بگیرد و کمک کند.

وی با بیان اینکه گردشگری در همه دنیا به عنوان یکی از اولویت ها در مناطق تحت حفاظت است، گفت: شرط گردشگری در مناطق حفاظت شده این است که گردشگری باید در خدمت حافظت باشد. در کشورما نیز به تازگی این بحث بسیار مطرح شده است اما امیدواریم که گردشگری در مناطق حفاظت شده به همین سمت و سو برود و به بیراهه کشیده نشود و جنبه گردشگری آن قوی تر از جنبه حفاظتی نشود.

استاد دانشگاه حکیم سبزواری درباره روستایی که در آشوراده نیز وجود دارد، توضیح داد: روستا در حریم پناهگاه قرار گرفته است و بر اساس ماده 4 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، مستثنیاتی که در مناطق تحت حفاظت قرار می گیرد و افراد ساکن آن، دارای حق هستند و حقوق خود را دارند یعنی الان اگر کسی در روستا بخواهد اقامتگاه بزند و یا کار دیگری کند کسی نمی تواند معترضش بشود اما سازمان قطعاً باید کنترل و نظارت خود را داشته باشد. کما اینکه در دامداری های قسمت های غربی میانکاله نیز واقعاً سازمان حفاظت محیط زیست نظارت خیلی خوبی دارد و اجازه فعالیت فراتر از چیزی که برای آنها مصوب شده را نمی دهد.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان