مدیرکل صمت گیلان تعرفه تجاری پنج تا ۲۰ درصدی میان ۲ کشور ایران و روسیه را مطلوب ندانست و گفت: تعرفه ها برای کالاهای برخی کشورهای همسایه ایران و کشورهای (مشترک المنافع) بین صفر تا پنج درصد است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، تیمور پورحیدری مدیرکل صمت گیلان عصر امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی در سالن غدیر استانداری با اشاره به عملکرد قابل قبول هشت ماه گذشته این اداره کل صمت در حوزه صدور کارت بازرگانی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه ۲۷۷ کارت بازرگانی در گیلان صادر شد که این بخش نسبت به سال قبل ۱۳۰ درصد رشد داشته است.

وی از رشد پنج درصدی صادرات و واردات کالا به لحاظ وزنی خبر داد و گفت: در هشت ماه گذشته، صادرات کالا نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۵.۶ درصد افزایش داشته و در بخش واردات کالا نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی رشد ۷۸ درصدی و به لحاظ ارزشی هم افزایش ۵۸ درصدی داشته است. که

مدیرکل صمت گیلان با تاکید بر لزوم توجه به رفع موانع تجاری میان ایران و روسیه در حوزه های مختلف تصریح کرد: تاخیر در اعلام استعلام گواهی های بهداشت صادر شده توسط طرف روسی، نبود سامانه برخط رسمی برای استعلام گواهی بهداشت در آن کشور، انتظار نوبت طولانی کشتی های تجاری حامل کالاهای صادراتی و ترانزیتی جهت پهلوگیری و تخلیه و بارگیری کالاها به کشتی ها در بنادر کشور روسیه از جمله موانع توسعه مناسبات بین ۲ کشور است.

به گفته وی، ناآشنایی با استانداردهای لازم کالاهای کشاورزی مورد نیاز در روسیه و برگشت محصولات کشاورزی و  تعرفه سنگین روسیه بر واردات کالاهای ایرانی از دیگر موانع توسعه مناسبات بین ۲ کشور است.

پورحیدری تعرفه تجاری پنج تا ۲۰ درصدی میان ۲ کشور ایران و روسیه را مطلوب ندانست و افزود: تعرفه ها برای کالاهای برخی کشورهای همسایه ایران و کشورهای (مشترک المنافع) بین صفر تا پنج درصد است، لذا شرایط همکاری های تجاری با تعرفه پنج تا ۲۰ درصدی برای کالای ایرانی وارداتی به این کشور مطلوب نیست.

مدیرکل صمت گیلان با بیان اینکه ضعف و نقص لجستیکی درحوزه انبارداری منطقه متناسب با بازار موجود در ایران و روسیه یکی دیگر از مشکلات ترانزیت میان ۲ کشور است، گفت: در بخش ایجاد ترمینال اختصاصی کانتینری اعم از یخچالی و غیریخچالی باید سرمایه گذاری شود و پایانه اختصاصی صادرات مجهز به امکانات سورتینگ (جداسازی) و سردخانه به منظور تسهیل در صادرات محصولات کشاورزی بویژه کالاهای فاسد شدنی ایجاد شود.

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان