فرماندار رودسر با اشاره به فعالیت ۲۳۰ مزرعه پرورش ماهیان سردابی و خاویاری و تولید یک هزار و ۳۰۰ تن گفت: به نسبت توانمندی شهرستان رودسر در حوزه آبزی پروری، نتوانستیم به خوبی از این ظرفیت برای گسترش ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رودسر، محمد حیدری فرماندار رودسر امروز در جریان بازدید از مراکز پرورش ماهی در بلالم و صحنه سرا از بخش مرکزی رودسر و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آبزی پروری، ساده ترین و اقتصادی ترین روش تولید غذای مورد نیاز جامعه و ایجاد اشتغال است. 

وی با اشاره به حمایت های دولت سیزدهم از بخش کشاورزی و آبزی پروری افزود: صدور مجوزهای آسان، پرداخت تسهیلات کم بهره، توجه به مباحث علمی و پژوهشی و در اختیار قرار دادن نهاده ها برای کشاورزان از حمایت های دولت است. 

فرماندار رودسر با اشاره به فعالیت ۲۳۰ مزرعه پرورش ماهیان سردابی و خاویاری با ظرفیت یک هزار و ۳۰۰ تن و فراهم سازی اشتغال مستقیم برای ۴۰۰ نفر در این شهرستان بیان کرد: به نسبت توانمندی شهرستان رودسر در حوزه آبزی پروری، ما نتوانستیم به خوبی از این ظرفیت برای گسترش آبزی پروری، ایجاد اشتغال و اقتصاد منطقه بهره مند شویم. 

حیدری با تاکید بر لزوم ساماندهی بازارچه ها و نمایشگاه های تولیدات روستایی گفت: نیاز است تا فضاهای مناسب و مشخصی را برای حضور مردم و مسافران و گردشگران فراهم کنیم لذا زمینه راه اندازی نمایشگاه های دائمی و بازارهای محلی در شهرستان رودسر فراهم شده که پس از ارزیابی، آماده می شود. 

وی یکی از ویژگی های روستا را مولدبودن و عدم وابستگی به مباحث شهری دانست و افزود: یک فرد روستایی، همه آن چیزی که مورد نیاز جامعه است را تولید و عرضه می کند، لذا به دنبال تولید پایدار در روستاها به عنوان سیاست اصلی نظام و دولت سیزدهم هستیم. 

صید ۷۰ تن انواع ماهیان استخوانی در سواحل رودسر

علی اکبر قربان نیا رئیس اداره شیلات رودسر نیز با اشاره به ظرفیت بالای این شهرستان در بخش تولید ماهیان پرورشی اظهار کرد: در این شهرستان ۲۳۰ مزرعه پرورش ماهیان سردابی و خاویاری با ظرفیت یک هزار و ۳۰۰ تن و ایجاد اشتغال مستقیم برای ۴۰۰ نفر فعالیت دارند که پس از تالش دومین شهرستان در سطح استان در بخش تولیدات آبزی پروری است که در صورت حمایت های مسؤولان قابلیت توسعه تا ۲ برابر وضعیت موجود را دارا است. 

وی با اشاره به فعالیت ۱۰ شرکت پره فعال در شهرستان رودسر گفت: حدود ۸۵۰ نفر صیاد در طول ۴۵ کیلومتر از نوار ساحلی شهرستان رودسر فعالیت دارند که از ابتدای فصل صید از ۲۰ مهر ماه تاکنون بالغ بر ۷۰ تن انواع ماهیان استخوانی به ارزش اقتصادی ۲۸ میلیارد تومان صید کردند. 

رئیس اداره شیلات رودسر با بیان اینکه صید ماهیان استخوانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۶ تا ۷ درصد کاهش داشته است، افزود: اگر چه صید از دریا با کاهش مواجه بوده اما در صید ماهیان پرورشی با کمک آبزی پروری جبران کمبود برداشت لازم شده است. 

قربان نیا با تاکید بر لزوم توجه به بازسازی ذخایر ماهیان دریایی تصریح کرد: در راستای بازسازی ذخایر ماهیان دریایی طی سال جاری ۱۵ میلیون قطعه انواع ماهیان شامل سفید و سوف در رودخانه های لله رود، کیارود، خشکرود، اوشیان و میانده رود چابکسر از مرکز بازسازی ذخایر ماهیان دریایی سیاهکل به رودخانه های شهرستان انتقال و رهاسازی شده است. 

به گزارش فارس، با توجه به اینکه توسعه آبزی پروری در کنار سایر فعالیت های کشاورزی در سطح روستاها می تواند به عنوان بستری مناسب در کسب درآمد و اشتغال زایی روستائیان موثر باشد و با توجه به عزم دولت در توسعه بخش کشاورزی، باید از این فرصت به وجود آمده به نحو احسن در ارتقای کمی و کیفی محصولات آبزی پروری استفاده کرد تا با تولید آبزیان به ‏ عنوان یک منبع پروتئینی سالم و مغذی، سلامت جامعه را تامین و هم به اشتغال و اقتصاد خانواده ها کمک کرد. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان