لنگرخبر، حسن غلام پور: لنگرود، شهری اقتصادی است که از دیرباز محلی برای کسب و کار بود، حتی در چند صد سال پیش، رودخانه لنگرود محل عبور و مرور کشتی ها بود که مردم از دیگر شهرها محصولات و کالاهای خود را برای فروش می آروند یا از لنگرود و کسبه و کشاورزان این شهر برای شهرهای دیگر خرید انجام می دادند. 

رفته رفته شهر گسترش پیدا کرد ولی با این حال دست فروشان در مرکز شهر لنگرود حضور داشتند و محلی برای کسب و کار آنان شد، هر چه به جلوتر رفتیم دغدغه های شهرنشینی و مدیریت شهری از سوی مدیران و شهروندان بیشتر شد روندی طبیعی که در همه جوامع بشری شاهد آن هستیم. 

گرچه برخی از مردم می گویند که یکی از جاذبه های لنگرود به خاطر وجود دست فروشان است که قطعا چنین می باشد ولی به این موضوع نیز توجه نمی شود که قرار است دست فروشان ساماندهی شوند که البته با انجام ساماندهی، امکانات برای آنان جهت کسب و کار نیز بیشتر می شود و کسبه در ازای این انتقال و ساماندهی توقعات به جایی را می تواند از شهرداری داشته باشد که البته شهرداری نیز به این توقعات به جا لبیک می گوید و تیم مدیریت شهری لنگرود این آمادگی را از خود نشان داده است. 

طی چند سال گذشته از سه راه جاده چمخاله تا سه راه خیابان ۱۷ شهریور که مرکز شهر تلقی می شود می توان گفت کل پیاده رو توسط کسبه دست فروش و حتی مغازه داران گرفته شده که عابران برای تردد باید از خیابان عبور کنند که این خود خطرآفرین برای عموم جامعه است، جدای این شهروندان نیز این وضعیت را زیبنده مکانی که به عنوان مرکز شهر نامیده می شود را نمی دانند و خواستار ساماندهی هستند.

البته باید این را نیز در نظر بگیریم که اگر مدعی حمایت از کسبه دست فروش هستیم در هر مکانی که حضور داشتند می توان از آنان خرید و حمایت کرد گرچه حضور دست فروشان به دلیل شیوه خرید و فروش و پهن کردن لوازم و پوشاک و کالاها می کنند در هر مکان دیگری نیز باشد خود جاذبه برای مردم و گردشگر ایجاد می کند. 

رفع سدمعبر و ساماندهی دستفروشان یکی از دغدغه های اصلی مردم شهرستان لنگرود در طی چند دهه گذشته بوده که حتی در اوایل دهه ۸۰ در پارک فجر لنگرود مجموعه ای به نام پارک بازار ایجاد شد تا دستفروشان شهر در آن منطقه ساماندهی شوند که در نهایت طرح به خوبی اجرا نشد و صاحبان بخشی از آن مغازه ها، سرمایه گذارن و پیمانکاران شدند و روند واگذاری نیز به خوبی طی نشد، در کل، این پروژه، نتیجه خوبی را برای شهرداری و شورای شهر وقت و همچنین مردم در پی نداشت و آن مغازه ها حتی تا چند سال پیش نیز راکد بود. 

جدای ساماندهی دست فروشان که دغدغه عمومی در بین شهروندان است برخی با بیان مطالبی خلاف واقع مانند جلوگیری از کاسبی مردم و کسب رزق و روزی و موارد دیگر، در افکار عمومی رخنه ایجاد می کنند و موردی که طبیعتا به صلاح همه است را به موضوعی عاطفی تبدیل کرده و تضاد به وجود می آورند. 

با این حال، دیده شده برخی که در فضای عمومی از وضعیت سد معبر گلایه دارند با تز روشنفکری در فضای مجازی با ساماندهی و رفع سد معبر مخالفت می کنند و البته برعکس این موضوع نیز صدق می کند. 

با این حال در دوره گذشته مدیریت شهری و دور پنجم شورای شهر، عزمی دوباره برای ساماندهی دست فروشان با توجه به دغدغه های شهروندان و قوانین مربوطه آغاز شد و در پایک بازار، زمینی در پارک بازار در نظر گرفته شد تا دست فروشان به آن منطقه منتقل شوند ولی باز هم مانند سال های گذشته، اصل ماجرا به فرع تبدیل و ساماندهی دست فروشان با شکست مواجه شد.

شورای شهر دوره ششم که نیمی از افراد از دوره گذشته شورا و نیمی دیگر را افراد جدیدالورود به عرصه شورایی تشکیل می داد نیز با توجه به درخواست های شهروندان و البته توجه به قانون، در خصوص ساماندهی دست فروشان و رفع سدمعبر اقداماتی را انجام دادند و در کارگروه شهرستانی، تصمیم بر آن شد تا در زمینی پارک بازار که برای دستفروشان در نظر گرفته شده شهرداری غرفه هایی را با امکاناتی که در جلسات مطرح شد در نظر بگیرند که طبق آخرین اطلاع، شهرداری برای ایجاد غرفه در پارک بازار حدود یک میلیارد تومان هزینه کرد.

مدیریت شهری لنگرود در اوایل امسال اقدام به شناسایی دست فروشان سطح شهر کرد که حدود ۱۵۰ نفر می شدند قرار بر آن شد که در اردیبهشت ماه امسال طرح جا به جایی دست فروشان از مرکز شهر به غرفه های داخل پارک بازار را انجام دهند که علی رغم اطلاع رسانی عمومی برای انجام این طرح توسط شهرداری، ولی باز، این اقدام صورت نگرفت.

با این حال تیم مدیریت شهری لنگرود با توجه به دستورات مدیران ارشد استانی و شهرستانی و البته دغدغه شهروندان برای رفع سد معبر و ساماندهی دست فروشان، در صدد انجام این کار به نفع دست فروشان و مردم شهر است که البته این ساماندهی به زیبایی شهر و اقتصاد نیز کمک می کند و در این راستا و نخستین گام، تعدادی از کسبه که در راسته طلافروشان لنگرود فعالیت می کردند ساماندهی شدند، کسبه راسته طلافروشان که اکثرا در زمینه پوشاک فعالیت می کردند خودشان مکان جدیدی را به مدیریت شهری لنگرود پیشنهاد کردند و با آن که نظر شهرداری و شورا برای ساماندهی در مکان دیگری بود ولی با این حال با نظر آن کسبه موافقت کردند و قرار است شهرداری برای آنان غرفه ایجاد کند. 

مکانی که مورد پیشنهاد آن کسبه بود در مسیر پل بتنی به سمت پل خشتی (راسته رودخانه) است که شهردار نیز در دیدار با آنان وعده داده طی یک بازه زمانی برای آنان غرفه هایی را آماده می کند البته در طول این مدت کسبه می توانند در محل جدید مورد انتخاب خودشان به کسب و کار خود بپردازند. 

یکی از مواردی که در طی چند روز گذشته در فضای مجازی بازتاب داشت قراردادن گلدان های بتنی در راسته طلافروشان لنگرود بود، صادق صادق پور شهردار لنگرود در این خصوص می گوید که این گلدان های بتنی به صورت موقت در راسته طلافروشان قرار داده شده و هدف ما با گذاشتن گلدان با نیت زیباسازی شهری نیست بلکه موقتی بوده و قرار است که در این موقعیت، طرح آبنما و فضای سبز کار شوند که طرح آن توسط مشاور، تهیه و در حال انجام امورات واگذاری پروژه به پیمانکار می باشد که به زیبایی بصری نیز کمک بسزایی می کند، البته برای اجرای این طرح، نیاز به زمان است تا اقدامات مناقصه و دیگر کارهای اداری و قانونی صورت گیرد که پیشاپیش از صبر و حوصله مردم تشکر می کنم. 

شهردار لنگرود می گوید که برای اجرای ساماندهی دست فروشان و رفع سد معبر مطابق با قانون اقدام صورت می گیرد و قرار نیست کسبه آسیبی از لحاظ رزق و روزی ببینند و تیم مدیریت شهری در کنار آنان خواهد بود البته نیاز است تا شهروندان نیز با خرید از دست فروشان که به مکان جدید منتقل می شوند حمایت کنند. 

شهردار لنگرود با اشاره به اینکه قرار بود ساماندهی دست فروشان و رفع سد معبر در سال گذشته انجام گیرد، گفت: طی این بازه زمانی همه اقدامات لازم انجام شد و دست فروشان نیز بدون مشکل برای کسب روزی خود تلاش می کردند ولی در حال حاضر نیاز به همکاری دوسویه از سوی شهروندان و کسبه با تیم مدیریت شهری است تا شهری زیباتر داشته باشیم و کسبه نیز از موقعیت مکانی ثابت و با امکانات بیشتر برخوردار باشند. 

برای ساماندهی دستفروشان باید تصمیمات با همفکری کارگروه ساماندهی و مدیریت شهرستانی که متشکل از دستگاه های مختلف می باشد صورت پذیرد که موارد مختلف در آن بحث شده و حائز اهمیت است و صرفاً با نظر شهرداری انجام آن میسر نیست که نهایتاً تصمیم به ساماندهی مرحله به مرحله منتج شده که با توجه به حجم بالای اعتراضات شهروندان در خصوص سدمعبر، نخستین مرحله ساماندهی از راسته طلا فروشان و البته همکاری دستفروشان آن راسته انجام پذیرفته است.

با این حال طبق صحبتی که کسبه راسته طلافروشان با شهردار و شورای شهر انجام دادند این کسبه می توانند از پنج شنبه ۷ دی ماه ۱۴۰۲ در مکانی که خودشان پیشنهاد داده بودند فعالیت کنند و شهرداری نیز در مرحله اول و با توجه به بارش باران و سرما در فصل زمستان، برای کسبه داربست ایجاد می کند تا غرفه ها ساخته و جاسازی شوند. 

در مرحله بعدی نیز که نیاز به همراهی همه شهروندان است، تیم مدیریت شهری، اقدامات لازم برای ساماندهی دیگر دست فروشان را انجام می دهد البته نیاز است تا اداره صمت و اتاق اصناف نیز با مغازه داران صحبت کرده تا آنان نیز لوازم خود را در پیاده رو قرار ندهند و پیاده رو در واقع برای پیاده سواران و شهروندان باشد. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان