رئیس حوزه هنری گیلان با بیان اینکه هشت دی سال های ۱۳۲۹ و ۱۳۸۸ از جمله روزهایی بودند که در آن مردم گیلان زودتر از بسیاری از خواص و مدیران، خودشان را به معرکه رساندند، گفت: یکی از این وقایع، در صیانت از ...

سید رسول منفرد رئیس حوزه هنری گیلان امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه ۱۲ سال قبل، واکنش مردم گیلان به وقایع ناگوار عاشورای ۸۸، در هشت دی آن سال رقم خورد، اظهار کرد: مردم گیلان در شام غریبان، از اتفاقات روز عاشورای تهران (۶ دی) مطلع شده و صبح هشتم دی ماه، با هماهنگی های صورت گرفته و تلاش های شهید مدافع حرم کوچک زاده مردم رشت به میدان آمدند. 

وی با بیان اینکه برای مردم اقلیمی که یک درهم آمیختگی تاریخی و عمیق با امام زادگان و نوادگان ائمه اطهار (س) داشتند، این کافی و راضی کننده نشد و آن ها نهم دی ماه مجدداً در میدان شهرداری رشت تجمع کردند، گفت: هشتم دی، یادآور یک حضور حماسی دیگر از مردم گیلان در تاریخ نیز هست و گیلانیان در دی ماه ۱۳۲۹، در اوج حساسیت مبارزات ملی شدن شدن صنعت نفت، دقیقاً در چنین روزی، در میدان شهرداری رشت شاهد حضور ده ها هزار نفر از مردم گیلان شد. 

به گفته رئیس حوزه هنری گیلان، در زمانه ای که ساختارهای سیاسی و سطح اجتماعی، خیلی از مناطق کشور را در انفعال فرو برده بود این تجمع بزرگ، پشتوانه شخصیت هایی چون مرحوم آیت الله کاشانی، مرحوم مصدق و قلم ها و اراده هایی شد که ۲۹ اسفندماه، ملی شدن نفت را به مرحله تصویب رساندند. 

منفرد با بیان اینکه تجلیل یا حمایت رهبران ملی سازی نفت و شخصیت مبارزی چون شیخ محمدباقر رسولی از مردم گیلان برای این تجمع، نشانه اهمیت و تأثیرگذاری راهپیمایی ۸ دی بود، افزود: حضور مردم در وقایع معمولی تاریخ، مهم است اما در بزنگاه هایی که دل خواص به تردید می افتد و دست مدیران لرزان می شود اقدام مردم اهمیتی مضاعف می یابد و تاریخ دیگری را بنا می گذارد. 

وی با بیان اینکه هشت دی سال های ۱۳۲۹ و ۱۳۸۸ از جمله روزهایی بودند که در آن مردم گیلان زودتر از بسیاری از خواص و مدیران، خودشان را به معرکه رساندند، تصریح کرد: یکی از این وقایع، در صیانت از استقلال اقتصادی ایران و دیگری برای حفاظت از استقلال سیاسی بود که اهمیت و عظمت حضور مردم در دوره اختناق پهلوی که گاهی مردم گیلان از رعب متهم شدن به برگزاری تجمع، حتی جرئت برگزاری تشییع عزیزان خود را نداشتند مشخص است. 

رئیس حوزه هنری استان گیلان با بیان اینکه پاسداشت مناسبت «۸ دی» در گیلان، به خاطر آن پیشینه تاریخی، می تواند نماد و یادآور زمان های مختلفی شود که این استان پیشگام و تعیین کننده است، افزود: این مهم، یک حماسه مردمی بوده که شایسته است پرچمداری پاسداشت این روز نیز باید به دست مردم بیفتد. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان