حمله بی رحمانه پلنگ به گله زوج دامدار پیر در ییلاقات شفت، تلفاتی سنگینی بر جای گذاشت.

خبرگزاری فارس، شفت، حمیدرضا دنیادیده: روزهای سرد و سخت پایانی پاییز بود که عین الله، چوپان پیر و همسرش با ضایعه ای دردناک، خشن و خسارت باری در ییلاقات بخش احمدسرگوراب شفت به نام اسلار مواجه و در شوکی عمیقاً دردناک و جبران ناپذیری فرورفتند. 

گویا پلنگ های وحشی و گرسنه ارتفاعات شفت ازآنجاکه غذایی برای حیات به دست نیاورده بودند، ماحصل این زوج سالخورده دامدار را روزی حاضر و آمده یافتند و حسابی دلی از غذا درآوردند. 
 


لاشه دریده شده دام در حمله پلنگ


عین الله شوقی، دامدار شفتی که لرزش اندوه در گلویش فریاد می کشد و اشک چشمان همسر پیرش، چشمه ییلاق را سیراب کرده، حدوداً ۲۰ روز نتوانسته اند خبر تلف شدن دارایی شان را به اطلاع همدردان و مسئولان محلی برسانند تا اینکه چند روز پیش برای تهیه مایحتاج خود به پایین دست رجوع و برای هم محلی های خود، اصل ماجرای اندهبار خشم دریده شدن دارایی هایشان توسط وحوش ییلاق را تعریف و استمداد کمک می کنند. 

دامدار پیر قصه ما به هم محلی های خود در ویسرود، گفته است: حیوانات وحشی که احتمالاً گرگ یا پلنگ بوده اند، ۸۶ رأس بز و گوسفندش را دریده و لاشه ها و استخوان های آن ها را رها کرده اند. 

پس از حدوداً ۲۰ روز از وقوع حادثه تلخ دامدار ییلاق نشین شفتی، کارشناسان جهاد کشاورزی شفت به همراه کارشناسان محیط زیست به منطقه محل حادثه اعزام و جهت تهیه گزارش از عمق خسارت ها به پایین دست، مراجعه می کنند. 
 


ردپای برجا مانده از پلنگ در برف

بلافاصله از اطلاع این حادثه دردناک برای دامدار ییلاقی، کارشناسان جهاد کشاورزی به محل حادثه اعزام و در پایش میدانی با لاشه ۲۵ بز و گوسفند آبستن مواجه می شوند.

موضوعی که اداره حفاظت از محیط زیست شفت نیز آن را تأیید کرده اما شاید قسمت تلخ تر ماجرا اینجا بود که دام های این دامدار بیمه هم نبودند.

 


دام تلف شده در حمله پلنگ به گله در شفت

البته باتوجه به اینکه دریده شدن دام های این دامدار پیر شفتی توسط پلنگ که خارج از محدوده محیط زیستی سیاهمزگی شفت بوده،  رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شفت اعلام کرده پس از بررسی دقیق و نظریه کارشناسی، پرداخت خسارت های برجای مانده ناشی از حمله پلنگ به دام های دامدار شفتی پرداخت می شود.

در سال مزین به نام «مهار تورم و رشد تولید»، زنجیره تولید باید به طور مداوم توسط ارکان حاکمیت مورد توجه و حمایت قرار بگیرد و نگاه مسؤولانه و حمایتی به تولید و رشد اقتصادی حتی در کوچک ترین موارد لحاظ بشود.
 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان