تکمیل پروژه راه آهن رشت ـ کاسپین می تواند منجر به رشد اقتصادی استان گیلان و کشور و در نتیجه افزایش ارزآوری شود و به نظر می رسد این بار و در زمان بندی اعلام شده به بهره برداری برسد.

خبرگزاری فارس؛ سعید شفیعی ثابت: عدم تکمیل راه آهن رشت ـ کاسپین در تاریخ های اعلام شده سبب شد تا رئیس جمهور در جلسه بررسی آخرین وضعیت مهمترین پروژه های ریلی و تزانزیتی کشور تاکید کند که این پروژه ملی و مهم باید تا پایان سال جاری به اتمام برسد و هیچ عذری در این خصوص پذیرفته نیست.

تاکید چندین باره رئیس جمهور برای تکمیل راه آهن رشت ـ کاسپین

پس از تاکید و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تکمیل راه آهن رشت ـ کاسپین ـ آستارا در دیدار با رئیس جمهور روسیه، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران  در جلسه هیئت دولت، محمد مخبر معاون اول خود را مکلف کرد تا با همکاری وزارت راه و شهرسازی، روند اجرای این کریدور مهم ترانزیتی را پیگیری کرده و زمان بندی دقیق آغاز و تکمیل آن را مشخص کند.


بازدید معاون رئیس جمهور از پروژه راه آهن رشت ـ کاسپین

 

پنجشنبه هفته گذشته و در پی مطالبه مکرر رسانه ها و خلف وعده های مسؤولان، داوود منظور معاون رئیس جمهور به گیلان سفر کرد تا از نزدیک در روند تکمیل پروژه نیمه تمام راه آهن رشت ـ کاسپین قرار گیرد تا شاید از این طریق سفر احتمالی رئیس جمهور به گیلان تسهیل شود.

همواره مشکلات و کمبود اعتبار عاملی برای عدم تکمیل راه آهن رشت کاسپین بوده است ولی آن طور که داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه می گوید، « این پروژه هیچ محدودیتی در تأمین منابع مالی نداشته» و تزریق اعتبار در آن بر اساس تهیه صورت حساب از سوی پیمانکار و پیشرفت فیزیکی بوده است.

تخصیص ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اتمام راه آهن رشت ـ کاسپین

به گفته موسی فکور سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان راه آهن رشت_کاسپین دارای پیشرفت کلی ۹۱ درصدی در طی این مدت بوده و تلاش ها برای تکمیل آن در ۲ ماه آینده ادامه دارد و در این مدت با اقدامات صورت گرفته پیشرفت روسازی این راه آهن با پیشرفت ۷۲ درصدی و پیشرفت زیرسازی با پیشرفت ۹۶ درصدی مواجه بوده است.

بر اساس گفته های سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان، کار ریل گذاری راه آهن رشت_کاسپین در مراحل پایانی قرار داشته و از ۲۵ کیلومتر ریل گذاری تنها ۱۰ کیلومتر آن شامل ۵۰ هزار متر مکعب خاکریزی و ۱۰ کیلومتر ریل گذاری می شود.

برای افتتاح فاز نخست راه آهن رشت ـ کاسپین ۵۹۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرده و بر اساس گفته های معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، تاکنون یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن از مصوبات سفر رئیس جمهور  تامین شده و این راه آهن تا ۲ ماه آینده به بهره برداری می رسد.

 


راه آهن در حال احداث رشت، بندرکاسپین

 

چرا تکمیل راه آهن رشت ـ کاسپین طول کشید؟

 پس از عدم تحقق وعده های متعدد، حسین هاتف، پیمانکار پروژه خط آهن رشت کاسپین در اسفند سال ۱۴۰۱ گفت بود که «۱۶ کیلومتر از مسیر این خط آهن، ریل گذری شده و ایستگاه نخست آن در منطقه پیربازار رشت به مسافت ۲۵ کیلومتر تا پایان سال و ایستگاه آخر آن هم در منطقه آزاد تجاری - صنعتی انزلی، در صورت تأمین اعتبار، خرداد ۱۴۰۲ به بهره برداری می رسد.»

اتمام چند درصد پایانی راه آهن رشت ـ کاسپین دچار وقفه طولانی شده و اسدالله عباسی استاندار گیلان چندی پیش کم کاری پیمانکار را یکی از عوامل کندی سرعت تکمیل پروژه راه آهن رشت ـ کاسپین عنوان کرده بود و بر همین اساس خبر از قطع همکاری و خلع ید با پیمانکار قبلی امضای قرارداد جدید با پیمانکاری دیگر را داد.

محمد پردل نژاد، مدیر حوزه طرح های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل در گیلان طی گفت وگویی با خبرنگار فارس در سوم مهرماه سال جاری گفته بود که «احداث راه آهن رشت ـ کاسپین پیش از شروع به کار دولت سیزدهم ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و تا پایان شهریورماه به پیشرفت ۸۷ فیزیکی رسیده که رشد ۱۹ درصدی را نشان می دهد.»


ایستگاه راه آهن رشت، بندرکاسپین در بندر کاسپین

 

افتتاح راه آهن رشت ـ کاسپین  آرزوی دیرینه مردم گیلان 

سخن گفتن از اهمیت تکمیل خط ریلی رشت به کاسپین و اتصال کریدور شمال به جنوب برای مردم گیلان تکراری شده است به طوری که اکنون تنها شنیدن سوت قطار به جای وعده افتتاح در این مسیر برایشان مهم و حائز اهمیت است.

راه آهن رشت ـ کاسپین، بخشی از طرح توسعه راه آهن و آخرین پازل از اتصال کریدور شمال به جنوب است که در کوتاه مدت به عنوان بخشی از طرح راه آهن قزوین - رشت - انزلی ـ آستارا می تواند جایگزین مناسبی برای توسعه صادرات و اقتصاد در گیلان باشد. 

پایان پیام/۳۳۸۹/ک

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان