مدیرکل صمت گیلان از فعالیت ۵۰ معدن در استان خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن مواد معدنی برداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از سیاهکل، تیمور پورحیدری مدیرکل صنعت معدن و تجارت گیلان امروز در بازدید از پروژه های معادن دورافتاده ارتفاعات دیلمان، پیرکوه، گرماور و چاکرود شهرستان سیاهکل با اذعان به اینکه هرگونه برداشت معدنی بدون حضور مسؤول فنی غیرقانونی است، اظهار کرد: در برخورد با متخلفین حوزه معدن و متجاوزین به انفال دولت، قاطع هستیم. 

وی ضمن تذکر به معدن کاران منطقه، با تاکید براینکه معادن امانتی در دست بهره برداران است، افزود: دست اندازی به اراضی ملی برای برداشت مصالح معدنی تخلف آشکار است. 

به گفته مدیرکل صمت گیلان، هرگونه فعالیت معدنی فاقد مجوز و بدون رعایت چارچوب قوانین معادن تخلف محرز است و متخلفین به مراجع قضایی معرفی می شوند. 

پورحیدری با بیان اینکه تعداد ۵۰ معدن فعال در استان وجود دارد، گفت: میزان برداشت مواد معدنی از ابتدای سال جاری تاکنون به ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسیده است. 

وی با بیان اینکه معادن صرفا به صورت امانت در اختیار بهره بردار معدن قرار می گیرند، افزود: پس از اتمام برداشت صحیح ذخایر معدنی، با پرداخت حقوق دولتی و رعایت سایر ضوابط؛ معادن طبق قانون مجددا به منابع طبیعی برگردانده می شوند. 

مدیرکل صنعت معدن و تجارت گیلان با اشاره به فقدان وجود برخی امکانات لجستیکی و بودجه ای جهت نظارت مستمر بر معادن دور افتاده، بیان کرد: علیرغم کمبود تجهیزات و نیروی انسانی متخصص، نظارت بر معادن دور افتاده گیلان در دستور کار قرار دارد و با هرفعالیت غیرقانونی در این راستا به شدت برخورد خواهیم کرد. 

به گزارش فارس، در حال حاضر ۲۶ معدن غیر فعال، ۳۲ معدن راکد و فاقد بهره بردار معدنی و همچنین در سال جاری ۴۰ مزایده جهت فعال سازی معادن راکد گیلان برگزار شده است. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان