رئیس انجمن طب اورژانس ایران، نسبت به کمبود متخصص طب اورژانس در کشور هشدار داد و گفت: حجم زیادی از مراجعات به اورژانس بیمارستان ها، نیاز به اقدامات اضطراری ندارد و اغلب بیماران سرپایی هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نادر توکلی امروز در افتتاحیه شانزدهمین کنگره بین المللی طب اورژانس در مرکز همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: با توجه به مراجعه زیاد مردم به اورژانس بیمارستان ها، متأسفانه شاهد شلوغی های غیرقابل پیش بینی هستیم که می تواند ارائه خدمات به بیماران را دچار مشکل کند.

وی با بیان این که عمده مراجعات به اورژانس بیمارستان های دولتی است، افزود: حجم زیادی از مراجعات به اورژانس بیمارستان ها، نیاز به اقدامات اضطراری ندارد و اغلب بیماران سرپایی هستند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: میزان مراجعات به اورژانس بیمارستان ها در فصول مختلف، تغییر می کند به طوری که برای مثال در فصول سرد سال، شاهد افزایش مراجعات بیماران دچار بیماری های تنفسی به اورژانس ها هستیم. 

رئیس انجمن طب اورژانس ایران با اشاره به این که متخصصان طب اورژانس 24 ساعته و در روزهای تعطیل آماده خدمت به بیماران هستند، تصریح کرد: متخصصین طب اورژانس با استرس و فشار زیاد و در ادامه با فرسودگی زودرس شغلی مواجه هستند و سختی کار در اورژانس بیمارستان ها، باعث شده تمایل و اقبال به این رشته تخصصی خیلی کم شود و از دو سه سال پیش، شاهد سیر نزولی متقاضی ورود به رشته طب اورژانس هستیم. 

وی گفت: در یک دوره ای 200 نفر فارغ التحصیل طب اورژانس در سال داشتیم اما حالا این عدد به کمتر از 10 نفر رسیده و این موضوع، زنگ خطری برای وزارت بهداشت به شمار می رود.

در ادامه محمد رئیس زاده؛ رئیس سازمان نظام پزشکی کشور گفت: اهمیت طب اورژانس بر کسی پوشیده نیست، زیرا پراسترس ترین لحظات جان یک انسان در اورژانس بیمارستان ها رقم می خورد. 

وی افزود: متأسفانه خبرهای تلخی از برخورد با نیروهای اورژانس در بیمارستان ها می بینیم که می بایست با اقدامات لازم قانونی، از بروز چنین رفتارهایی جلوگیری شود. 

رئیس زاده ادامه داد: لازم است مسئولان حوزه سلامت به موضوع امنیت نیروهای اورژانس، توجه لازم را داشته باشند. 

وی تصریح کرد: کسانی که تلاش می کنند علم پزشکی را تضعیف کنند، آب در هاون می کوبند و هرگز چنین نخواهد شد. 

رئیس سازمان نظام پزشکی بر واقعی شدن تعرفه ها تاکید و بیان کرد: علاوه بر واقعی شدن تعرفه ها، عدالت بین رشته ای نیز باید محقق شود. برخی رشته های پزشکی مثل رشته طب اورژانس، بیهوشی و…، باید به صورت ویژه دیده شوند. 

مدیریت فشل منابع در بیمه ها مانع افزایش تعرفه پزشکان/ قرارداد بیمه با پزشکان "قرارداد ترکمانچای" است

وی، احترام و تمکین به تولیت حوزه سلامت را یک قانون دانست و گفت: این تولیت بر عهده وزارت بهداشت است و کسی نباید به خودش اجازه بدهد در حوزه سلامت ورود کند. 

رئیس زاده با انتقاد از افزایش ظرفیت های پزشکی بدون توجه به زیرساخت ها افزود: وقتی توانمندی افزایش ظرفیت را نداریم، نباید دست به چنین کاری بزنیم. 

گفتنی است شانزدهمین کنگره طب اورژانس ایران تا تاریخ 15 دی ماه در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران ادامه دارد.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان