رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از غربالگری ۵۸.۲ درصدی گیلانیان به لحاظ دیابت و فشارخون بالا خبر داد و گفت: این طرح تا پایان دی ماه تمدیدشده و همه افراد بالای ۱۸ سال می توانند در آن مشارکت کنند.

محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به آخرین پیشرفت اجرای طرح غربالگری سلامت در استان، اظهار کرد: از ابتدای اجرای این طرح تاکنون بیش از یک میلیون و ۲۶ هزار گیلانی معادل ۵۸.۲ درصد جمعیت هدف گذاری شده، غربالگری شده اند. 

وی با اشاره به میزان شناسایی افراد غربالگری شده در پویش سلامت استان گیلان افزود: تاکنون، ۱۷ هزار و ۹۹۳ بیمار جدید مبتلابه دیابت و ۲۶ هزار و ۳۱۱ بیمار جدید مبتلابه فشارخون بالا شناسایی شده اند. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به شناسایی ای افراد مشکوک به دیابت و فشارخون بالا در این طرح نیز بیان کرد: ۹ هزار و ۵۹۸ بیمار مشکوک به بیماری دیابت و ۱۲ هزار و ۹۰۷ بیمار مشکوک به فشارخون بالا هم شناسایی شده اند که در صورت تائید پزشک، تحت مراقبت قرار خواهند گرفت. 

آشوبی از تمدید طرح غربالگری سلامت تا پایان دی ماه خبر داد و گفت: همه افراد بالای ۱۸ سال در گیلان می توانند با مراجعه به مراکز جامع خدمات شهری و روستایی و خانه ها و پایگاه های بهداشت سراسر استان به طور رایگان ازلحاظ فشارخون و قند خون مورد غربالگری قرار گیرند. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان