سخنگوی ستاد انتخابات کشور با اشاره به طراحی ۲۰۰ فرکانس توسط صداوسیما برای برگزاری برنامه های کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: صدا و سیما از اعطا فرصت به هر کاندیدا استقبال کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گیلان در سالن اجتماعات شهید انصاری استانداری گیلان با اشاره به طراحی ۲۰۰ فرکانس توسط صدا و سیما برای برگزاری برنامه های کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار  کرد: اکنون صدا وسیما یک فرکانس تلویزیونی را در اختیار نامزدها به مدت ۲۰ دقیقه قرار می دهد تا برنامه های شهرستانی، استانی و ملی خود را ارائه دهند.

وی با بیان اینکه برگزاری انتخابات الکترونیکی یکی از اهداف وزارت کشور است، گفت: طبق قانون انتخابات، در یک هشتم شهرستان های دارای تعدد کرسی کاندیداها باید الکترونیکی باشد و بر همین اساس وزارت کشور سه سناریو را طراحی کرده و به شورای نگهبان داده که این شورا تا هفته بعد نظر خود را این خصوص به وزارت کشور اعلام خواهد کرد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با اشاره به پیش بینی ۶۵ هزار شعب برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری افزود: از این تعداد شعب، تاکنون ۶۰ هزار شعب نهایی شده و ستادهای انتخابات استانی تعداد شعب مورد نیاز خود را در سامانه طراحی شده به وزارت کشور اعلام کردند.

اسلامی با تاکید بر لزوم توجه به وضعیت آنتن دهی و سرعت اینترنت در شعب های اخذ رای در تمامی شهرستان های گیلان بیان کرد: به تمامی ستادهای انتخاباتی استان ها اعلام کردیم که شعب دایر شده در شهرستان ها باید به لحاظ آنتن دهی و وضعیت اینترنتی دارای وضعیت خوبی باشند.

بررسی دستگاه های احراز هویت از 6ماه قبل

وی یکی از مشکلات موجود در دوره های گذشته انتخابات را، ایرادت سیستم احراز هویت در صندوق های رای دانست و تصریح کرد: در خصوص دستگاه های هویت، کمیته فناوری ستاد انتخابات موظف شد تا از ۶ ماه گذشته کلیه دستگاه های احراز را به منظور کنترل کیفیت بررسی کند و اکنون تغییراتی در دستگاه ها ایجاد شده و به استان ها تحویل داده شده است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه بر اساس ماده ۷۴ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، تمامی دستگاه های اجرایی موظفند امکانات خود را در اختیار کاندیداهای انتخابات قرار دهند، افزود: این ابلاغ به تمامی دستگاه های اجرایی ارسال شده و صدا و سیما هم بر همین اساس امکانات خود را در اختیار نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی برای ارائه برنامه های خود قرار می دهد.

اسلامی با تاکید بر لزوم توجه به ایجاد امنیت در صندوق و شعب های اخذ رای در تمامی شهرستان های کشور گفت: امنیت و سلامت انتخابات خط قرمز وزارت کشور است، لذا با هماهنگی صورت گرفته با فرمانده انتظامی در تمامی استان ها، سه مامور به منظور در هر شعب  اخذ رای حضور دارند.

وی از اختصاص چهار هزار شعب سیار در کشور خبر داد و بیان کرد: یک رای هم برای وزارت کشور و جمهوری اسلامی دارای اهمیت است و بر همین اساس با نیروی هوایی ارتش و هلال احمر هماهنگی های لازم انجام شده و هر استانی که نیاز به بالگرد برای شعب مناطق صعب العبور داشته باشد بالگرد در اختیار آن استان قرار می گیرد.

استقبال خوب جریانات سیاسی از انتخابات مجلس

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه جریانات مختلف سیاسی استقبال خوبی از انتخابات مجلس شورای اسلامی داشتند، تصریح کرد: ۲۴ هزار و۹۸۴ کاندیدای ثبت نام کننده، چهار هزار و ۷۰۳ نفر مستقل، ۲ هزار و ۷۲۵ نفر اصول گرا و یک هزار و ۵۶۰ نفر اصلاح طلب هستند.

وی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در انتخابات مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: حداقل سن ۴۰ سال و تحصیل سطح چهار حوزه علمیه ۲ تغییر در انتخابات مجلس خبرگان رهبری بوده که وزارت کشور اکنون در حال اجرایی کردن این قانون است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه چهار بهمن صلاحیت ۵۱۰ کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری اعلام می شود، افزود: اکنون فقهای شورای نگهبان در حال بررسی صلاحیت کاندیدها بوده و نتایج بررسی چهار بهمن به وزارت کشور اعلام می شود.

اسلامی در خصوص تعرفه های انتخابات مجلس و خبرگان رهبری تصریح کرد: تعرفه اکنون به صورت تجمیع و ادغام شده شکل گرفته به گونه ای که بالای تعرفه قسمت مجلس شورای اسلامی و در ذیل آن مجلس خبرگان رهبری آمده و در وسط تعرفه محلی برای برش قرار داده شده تا بتوان به دو قسمت مجزا تقسیم کرد و هر یک را در صندق مجزا قرار داد، این مسئله کار را راحت تر می کند و صندق درب قرمز مربوط به مجلس شورای اسلامی و صندق درب آبی مربوط به مجلس خبرگان رهبری است.    

وی با اشاره به تشکیل ستاد پیشگیری از جرائم  انتخاباتی در کشور گفت: این ستاد به ریاست دادستان کل کشور تشکیل و تمامی عملکرد، نحوه تبلیغات و هزینه کرد کاندیداها مورد بررسی قرار گرفته و در صورت محرز شدن تخلف کاندیدایی، آن فرد تا ۲ دوره از حضور در هرگونه انتخابات محروم می شود.

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان