هشدار سطح نارنجی هواشناسی در گیلان سبب شد تا ستاد مدیریت بحران استان گیلان با بیش از ۳۰۰ ماشین آلات لجستیکی در حالت آماده باش قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، در پی نفوذ سامانه بارشی و هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی از بامداد امروز شاهد بارش باران در مناطق شرقی و غربی گیلان بودیم.

آغاز بارش باران و برف در گیلان 

بنابر گزارش ایستگاه های هواشناسی استان گیلان، شهرستان های رودسر، آستارا، لنگرود، رشت، سنگر، آستانه اشرفیه و لاهیجان شاهد بارش باران بودیم که شهرستان های آستارا و تالش بیشترین بارش ها را به خود اختصاص دادند.

به گفته محمد دادرس رئیس سازمان هواشناسی گیلان  سامانه سرد و بارشی تا اواخر وقت فردا در گیلان مستقر است و در  این مدت دمای هوای گیلان هشت تا ۱۲ درجه سلسیوس کاهش می یابد.

طبق اعلام هواشاسی در برخی مناطق جلگه ای مستعد بارش مخلوط برف و باران پیش بینی شده و در غرب گیلان مخلوط برف و باران بیشتر خواهد بود و سامانه بارشی از اواخر روز دوشنبه از گیلان به تدریج خارج می شود.

آمادگی ستاد بحران گیلان برای مقابله با بارش باران و برف 

هشدار سطح نارنجی هواشناسی در گیلان سبب شد تا ستاد مدیریت بحران استان، سریعاً مکاتبات را با فرمانداری ها، اداره کل آب و فاضلاب استان و دیگر نهادهای امدادی و خدمات رسان در خصوص آمادگی لازم برای مقابله با بحران احتمالی انجام دهد. 

به گفته محمدرضا حق بین سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری گیلان، تیم های عملیاتی آب، برق و گاز مورد نیاز و اعلام آماده باش به این دستگاه ها ابلاغ و از صبح امروز تا روز دوشنبه تمامی دستگاه ها در حالت آماده باش بوده و محور پونل به خلخال تا اطلاع ثانوی مسدود و تردد در محورهای کوهستانی گیلان فقط با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

حضور نیروهای راهداری در محورهای کوهستانی گیلان 

با توجه به احتمال بارش بیش از ۵۰ سانتی برف در محورهای کوهستانی گیلان به ویژه در شهرستان های آستارا و تالش، تمامی ماشین آلات لجستیکی اداره کل راهداری در آمادگی کامل بوده و در مناطق کوهستانی مستقر شدند.

به گفته غلامعلی نیک فهم مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای گیلان،۵۴ اکیپ راهداری و با ۵۴۲ نیرو شامل ۴۶۷ نیروی راهداری و ۷۵ نفر در بخش تدارکات و پشتیبانی آماده خدمت رسانی به مردم هستند.

بر اساس اعلام نیک فهم، ۸۰ دستگاه ماشین آلات سبک، ۱۳۷ دستگاه ماشین آلات نیمه سنگین و ۱۳۹ دستگاه سنگین در ۵۴ پایگاه راهدارخانه استان مستقر و تجهیز شده و همچنین در این راستا ۱۰ هزار و ۶۰۰ تن ماسه و نمک نیز تأمین شده و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

گفتنی است در ۲۴ ساعت گذشته اسب وونی تالش با دمای یک درجه سلسیوس سردترین و رودبار با دمای ۲۰ درجه سلسیوس گرم ترین مناطق گیلان بوده است.

پایان پیام/۳۳۸۹

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان