سفیر ایران در کشور جمهوری آذربایجان با بیان اینکه زمینه توسعه مبادلات ریلی و جاده ای ایران و روسیه از طریق آذربایجان فراهم شده است، گفت: در یک سال گذشته ۷۰۰ هزار تن کالا از طریق خط آهن آستارا به روسیه ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، سید عباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور آذربایجان عصر امروز در دیدار با اسدالله عباسی استاندار گیلان در سالن جلسات استانداری با بیان اینکه زمینه توسعه مبادلات ریلی و جاده ای ایران و روسیه از طریق آذربایجان فراهم شده است، اظهار کرد: در یکسال گذشته ۷۰۰ هزار تن کالا از طریق خط آهن آستارا به روسیه صادر شده است. 

وی با اشاره به نقش ایران در روند مبادلات تجاری با کشور روسیه و آذربایجان گفت: بازار داخلی روسیه و آذربایجان فرصت خوبی برای گسترش مبادلات ایران با کشورهای حاشیه خزر است که در صورت تحقق می تواند به رشد اقتصادی کشور و حتی گیلان کمک کند. 

سفیر ایران در کشور آذربایجان با اشاره به برنامه های دولت سیزدهم در راستای تنش زدایی و بهبود مناسبات با همسایگان تصریح کرد: موتور محرکه روابط اقتصادی ایران با همسایگان از جمله جمهوری آذربایجان، ترانزیت و حمل و نقل است و زیرساخت های حمل و نقلی گیلان به عنوان مرکز ثقل مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان باید تا حد پاسخگویی به ظرفیت ها، ارتقا یابد. 

موسوی همچنین با قدردانی از اهتمام ویژه استاندار گیلان در راستای اجرای سیاست های ابلاغی دولت تحت منویات رهبر معظم انقلاب افزود: تحرک ایران در ۲ سال اخیر بسیار خوب بوده و قطعا توسعه زیرساخت ها در استان گیلان به عنوان نقطه عطف کریدور شمال به جنوب؛ نقش موثری در افزایش سهم ایران در بازار اروپا دارد. 
بهبود شرایط تردد کامیون های ترانزیتی در مرز آستارا 

زیرساخت های ترانزیتی و گمرکی مرز آستارا تقویت می شود

اسدلله عباسی استاندار گیلان نیز در این دیدار با تاکید بر توانمندی ها و الزامات زیرساختی و تولیدی گیلان برای نقش آفرینی بهینه در بازارهای حوزه اوراسیا و خزر بویژه جمهوری آذربایجان اظهار کرد: جمهوری آذربایجان دروازه ورود جمهوری اسلامی ایران به بازارهای حوزه خزر و اوراسیاست و در همین راستا بنا داریم زیرساخت های ترانزیتی و گمرکی مرز آستارا را بیش از پیش تقویت خواهد شد. 

وی با اشاره به اقدامات به عمل آمده در حوزه بهبود زیرساخت های ترانزیتی و حمل و نقل زمینی در بندر آستارا در ۲ سال گذشته از جمله بهره برداری از سایت موقت پایانه مرزی آستارا گفت: امروز شرایط تردد کامیون های ترانزیتی در مرز آستارا در مقایسه با گذشته بسیار بهبود یافته و از این پس نیز با تقویت زیرساخت های گمرک، راه اندازی سامانه نوبت دهی الکترونیکی به کامیون ها و تجهیز گمرک به دستگاه ایکس ری مختص وسایط نقلیه ترانزیتی، این شرایط بهتر نیز خواهد شد. 

استاندار گیلان در ادامه ظرفیت های تولیدی و صادراتی گیلان را به ویژه در حوزه تولید انواع محصولات کشاورزی و کالاهای صنعتی قابل توجه دانست و بیان کرد: در بستر تعامل و هم افزایی می توان زمینه صادرات بیش از پیش این کالاها را در بازارهای حوزه خزر از جمله آذربایجان مهیا نمود. 

عباسی با قدردانی از تعاملات اثربخش سفیر ایران در باکو در زمینه تسهیل فعالیت های بین ۲ کشور تصریح کرد: با عنایت به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیز رویکرد دولت سیزدهم در توسعه روابط با همسایگان و حسن همجواری، ارتقای سطح ارتباطات بین ایران و آذربایجان در حوزه های گوناگون در توسعه تجارت و اقتصاد اثربخش است. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان