در چند وقت اخیر گروه های نمایشی ثبت شده در گیلان برای تمرین در سالن های زیر نظر اداره کل ارشاد با مشکلاتی مواجه هستند که حتی منجر به محروم ماندن آثار هنرمندان استان از حضور در جشنواره فجر شده است.

خبرگزاری فارس، رشت، سعید شفیعی ثابت: سال هاست که اهالی هنر برای اجرای برنامه های هنری و نمایشی خود با مشکل مواجه بوده و برای تهیه محلی جهت اجراهای خود باید مشقت های بسیاری کشیده و اجاره بهای زیادی را پرداخت می کردند تا اینکه در دی ماه سال ۱۴۰۰ تالار مرکزی رشت به بهره برداری رسید و اهالی هنر به ویژه هنرمندان تئاتر خوشحال از برآورده شدن آرزوی دیرینه خود بودند چراکه قبل از افتتاح تالار مرکزی رشت، مسؤولان در جواب گلایه اهالی تئاتر در خصوص نبود سالن برای اجرا و تمرین، وعده تالار مرکزی رشت را می دادند.

بی رغبتی اهالی تئاتر برای استفاده از تالار مرکزی رشت 

بعد از سال ها انتظار تالار مرکزی ساخته شد اما خیلی زود تالاری که با اجرای تئاتر افتتاح شد برای اهالی تئاتر مشکلاتی را ایجاد کرد و اهالی هنر برای استفاده از تالار باید اجاره بهای زیادی را پرداخت می کردند و همین امر سبب شده، دیگر گروه های نمایشی تئاتر رغبتی برای استفاده از این سالن نداشته باشند.

ورود سازمان بازرسی برای تعیین تکلیف اجاره بهاء سالن های ارشاد

به گفته یکی از کارگردانان تئاتر، در سالیان گذشته اداره کل ارشاد برای دریافت اجاره بهای سالن های زیرنظر خود از جمله مجتمع خاتم انبیاء، تالار مرکزی و سردار رشت، پاسخگوی هیچ نهاد و دستگاه نظارتی نبودند و مطالبات اهالی هنر هم ترتیب اثری داده نمی شد و به همین منظور سازمان بازرسی با استدلال های کارشناسی وارد عمل شد.

سازمان بازرسی، یک کارشناس رسمی دادگستری را مشخص و آن کارشناس قیمت اجاره بهای هر سالن را مشخص کرد و در ادامه این نهاد نظارتی هشت ماده پیشنهادی در قالب توصیه نامه به اداره کل ارشاد ارسال و این اداره کل را مکلف به دریافت اجاره بها سالن ها کرده است.


سهم تئاتر گیلان از تالار مرکزی رشت، درهای بسته آن است

 

ارسال نامه اداره کل ارشاد به شهرستان ها در خصوص لازم الاجرا بودن هشت ماده پیشنهادی سازمان بازرسی 

اداره کل ارشاد، هشت ماده پیشنهادی سازمان بازرسی را به صورت قانون لازم الاجرا به تمامی ادارات ارشاد شهرستان ها و مدیران تالار مرکزی رشت، مجتمع خاتم انبیاء و سردار جنگل رشت ارسال کرده و آنان را مکلف به اجرای هشت ماده سازمان بازرسی و همچنین به دریافت اجاره بها از گروه های هنری موسیقی و نمایشی از جمله تئاتر کرده است.

امیر جادوسخن یکی از کارگردانان تئاتر در این خصوص می گوید: اجاره بهای مشخص شده برای هر سالن و به ویژه تالار مرکزی رشت با درآمد برگزاری یک تئاتر که از طریق بلیط فروشی به دست می آید همخوانی ندارد و اهالی تئاتر برای پرداخت اجاره بهای سالن، به جای تمرین کردن تئاتر باید دنبال گنج بگردند تا اجاره بها تامین شود.

گله مندی کارگردانان هنرهای نمایشی از قیمت گذاری تالار مرکزی رشت

به گفته این کارگردان و نویسنده تئاتر، تالاری که ۱۰ سال منتظر احداث آن بودیم اکنون به محفلی برای همایش های مدیران تبدیل شده و ما ماندیم و همان سالن های گذشته ولی داستان در تالار مرکزی خاتمه پیدا نکرد و باقی سالن های اداره ارشاد هم قیمت گذاری شد.

این کارگردان سینما با انتقاد از اداره کل ارشاد اسلامی گیلان معتقد است اداره ای که اصلی ترین متولی فرهنگ و هنر این کشور می باشد اکنون به غیر از صدور مجوز هیچ فعالیت دیگری انجام نمی دهد.

تناقض میان توصیه نامه سازمان بازرسی و قانون استقرار گروه های نمایشی

در بند هفت ابلاغ شده توسط مدیرکل ارشاد اسلامی به تمامی مدیران مجتمع های هنری و شهرستان های تابع اشاره شده که از واگذاری رایگان و خارج از مجوزهای قانونی اماکن دولتی در اختیار آن نهاد، اکیدا خودداری شود و این یعنی هیچ گروه هنری از جمله تئاتر حق استفاده رایگان از سالن های زیر نظر اداره ارشاد اسلامی را ندارند.

در حالی اداره ارشاد اقدام به دریافت اجاره بها از گروه های هنری تئاتر کرده است که طبق ماده ۱۰ قانون استقرار این اداره کل را موظف کرده که حق دریافت اجاره بها از گروه های ثبت شده تئاتر را نداشته و بلکه باید از گروه هایی تئاتری که تولید محتوا در حوزه جمهوری اسلامی به مانند دفاع مقدس، اسلام، قرآن و خانواده حمایت نیز انجام دهد.

مجید مژده ای یکی دیگر از کارگردانان و نویسندگان تئاتر نیز می گوید امسال نمایشی را برای تازه های جشنواره فجر به عنوان تنها نماینده گیلان آماده کرده بودیم و برای تسریع در روند تمرین و در اختیار گرفتن سالن برای تیم ما، دبیرخانه جشنواره فجر و رئیس مرکز هنرهای نمایشی کشور به مدیر کل ارشاد اسلامی گیلان نامه ارسال کردند که بعد از ارسال نامه از دبیرخانه جشنواره فجر به مدیرکل ارشاد گیلان، بنده به این اداره کل برای در اختیار قرار گرفتن سالن مراجعه کردم که اعلام کردند سازمان بازرسی تبصره هشت ماده ای را به اداره کل ارشاد ارسال کرده و این اداره کل موظف به رعایت این مفاد هشت ماده ای است.


هنرمندان عزیز؛ بدون فیش واریزی، جایی برای تمرین ندارید!

 

دریافت اجاره بها یک الی پنج میلیونی ارشاد از کارگردانان هنرهای نمایشی  

این کارگردان تئاتر با گلایه از اداره کل ارشاد می گوید، ارشاد بابت تمرین یک گروه نمایشی برای شرکت در جشنواره فجر که گروه های نمایشی در واقع برند این اداره کل است مبلغ یک تا پنج میلیون تومانی برای اجاره هر ساعت سالن از ما دریافت کرد.

مژدهی معتقد است بر اساس ماده ۱۰ قانون استقرار، وزارت ارشاد اسلامی موظف است برای تمرین گروه های نمایشی ثبت شده در بخش تئاتر اجاره بهایی دریافت نکند ولی گروه نمایشی ما برای ۲۰ ساعت تمرین و هماهنگی باید ۲۰ الی ۲۵ میلیون تومان پرداخت کند.

وی با اشاره به مورد قبول واقع نشدن تئاتر این گروه نمایشی در جشنواره تازه های فجر می گوید، به دلیل نداشتن این میزان از پول مجبور شدیم ساعت های کمی را در سالن تمرین کنیم و به دلیل عدم آمادگی و هماهنگی لازم در اجرا متأسفانه نتوانستیم در جشنواره فجر شرکت کنیم.

کارگردان گروه نمایشی تئاتر معتقد است اداره کل ارشاد اسلامی ساعتی یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان از گروه نمایشی ما برای کاری گرفته است که وظایف حمایتی بر روی آن دارد زیرا بخش تولیدات تازه تئاتر فجر که مهمترین جشنواره وزارت ارشاد است.

آن طور که مژدهی می گوید: «وقتی اجاره بها با این مبالغ دریافت می شود احتمال عدم تمرین و کنسل شدن نمایش وجود دارد لذا از اداره کل ارشاد درخواست دارم تجدید نظر کرده و طبق قانون هیچ اجاره بهایی بابت تمرین گروه های نمایشی ثبت شده نگیرد و هنگام اجرای نمایش درصدی از بلیط فروشی را بردارد.»

حال بعد از اعتراض جامعه تئاتر گیلان از دریافت اجاره بها از سالن های نمایشی زیر نظر اداره کل ارشاد، مدیرکل کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در حال رایزنی برای حل این مشکل است و آن طور که صادق حسنی مدیرعامل انجمن نمایشی گیلان در این خصوص می گوید: "سازمان بازرسی توصیه نامه هشت ماده ای را به اداره کل ارشاد اسلامی گیلان ارسال کرد."

اعتراض ارشاد به قیمت گذاری اجاره بهای سالن های نمایشی 

به گفته حسنی، سازمان بازرسی برای دریافت اجاره بها توسط سالن های زیر نظر اداره کل ارشاد، توسط کارشناس رسمی دادگستری اعلام قیمت کردند ولی این اداره کل که خود متولی فرهنگ و هنر بوده و وظیفه اش حمایت از گروه های هنری و نمایشی است به این اعلام نرخ اجاره بها معترض است و شخص مدیرکل پیگیر حل مشکل است.

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی گیلان می گوید: «این انجمن یک نامه شامل مفاد و موارد قانونی را ارائه دادیم و معاونت هنری در حال تلاش برای دریافت استعلامات لازم است و امیدواریم این مشکل در یک تا دو هفته آینده حل می شود.»

حسنی می گوید: «بر اساس ماده ۱۰ قانون استقرار گروه های نمایشی ثبت شده و ماده ۲ یا ۲۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت ارشاد موظف به حمایت از گروه های نمایشی ثبت شده است.»

به گفته مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی گیلان، تاکنون به جز سالن خاتم الانبیا هیچ سالن دیگری از گروه های نمایشی اجاره بها نمی گیرد و حتی به تمامی شهرستان ها اعلام کردیم که از پنج گروه نمایشی فعال در گیلان تا زمان مشخص شدن وضعیت، هیچگونه مبلغی دریافت نکنند.

این مطالب در حالی مطرح می شود که مجید مژد ه ای کارگردان هنرهای نمایشی می گوید: "تالار مرکزی رشت از بنده اجاره بها گرفته و حتی مدیران برخی سالن های نمایشی اعلام کردند تا زمانی که فیش واریز را دریافت نکنند درب سالن ها را باز نمی کنند."

کارگردانان گروه های نمایشی ثبت شده در گیلان در انتظار حل مشکلات موجود از جمله عدم دریافت اجاره بها هستند و معتقدند در صورت عدم حل این معضل باید با تئاتر گیلان در آینده ای نزدیک خداحافظی کرد.

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان