اقدامات آموزش وپرورش گیلان پیرامون مولدسازی املاک منجمد و غیر مولد نشان می دهد این مجموعه بزرگ هنوز از فرصت محدود و مغتنم مولدسازی املاک بهره کافی نبرده و به جهت پیشگیری از تضییع سرمایه و اعمال قانونی، ...

خبرگزاری فارس، رشت، حمیدرضا دنیادیده: مولدسازی؛ فرصتی محدود و مغتنمی است که به رشد اقتصادی و افزایش بهره وری اموال مازاد دولتی کمک می کند و می توان از ثروت هایی که با آزادسازی سرمایه های منجمد به دست می آید، موتور اقتصاد جامعه را به حرکت درآورد.

افزایش عرضه زمین، ملک، ساختمان در اقتصاد و تعدیل قیمت ها، کاهش دارایی منجمد دولت به نفع پویایی اقتصاد تنها بخشی از فرصت هایی است که با مولدسازی، محقق می شوند.

مولدسازی اقدام ابتکاری و ثروت آفرین در دولت سیزدهم

مولدسازی یکی از اقدامات ابتکاری دولت عمل گرای و فرصت ساز سیزدهم جهت بهره مندی از املاک مازاد و منجمد است که دولت های پیشین نسبت به آن غافل بوده اما رئیس دولت فعلی نسبت به اجرای این مهم مؤکداً، دغدغه دارد؛ آیت الله رئیسی آخرین بار پیرامون مولدسازی در نشست مشترک هیئت دولت و استانداران سراسر کشور که تیرماه امسال برگزار شده بود، گفت که «در موضوع مولدسازی دارایی های راکد دولت، گزارش اقدام می خواهد نه آمار تعداد جلسات»!

تأکید استاندار گیلان بر تعیین تکلیف و فعال کردن املاک مازاد به نفع مردم

خوشبختانه اسدالله عباسی استاندار گیلان نیز نسبت به بهره مندی از ظرفیت مولدسازی اصرار دارد. نماینده عالی دولت با توجه به مشی دولت سیزدهم پیرامون مولدسازی، اسفندماه ۱۴۰۰ طی نشستی بر مولدسازی اموال و املاک بلااستفاده و بلاتکلیف دستگاه های اجرایی تأکید کرد و گفت که «هر چه سریع تر، اموال و املاک بلااستفاده، تعیین تکلیف و به نفع مردم فعال و مولد شود».

روش های چندگانه برای مولدسازی املاک به جز فروش!

به جز فروش املاک، اجاره، معاوضه، تهاتر، اوراق بهادارسازی، واریز وجوه به صندوق زمین و ساختمان و املاک و مستغلات از جمله روش هایی هستند که در اولویت مولدسازی دولت قرار دارند و بر همین اساس طی سه سال گذشته ۷۰ ملک مازاد دولتی در استان گیلان شناسایی شده اند.

فروش ۲۴ ملک مازاد دولتی در گیلان طی سه سال به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان

علیرضا نوروزی مدیرکل امور اقتصاد و دارایی گیلان در گفت وگو با خبرنگار فارس از فروش ۲۴ ملک دولتی در استان به ارزش حدودی ۱۰۰ میلیارد تومان با همکاری دستگاه های اجرایی خبر داده و گفته است: دستگاه هایی نظیر بهزیستی، جهاد کشاورزی، آموزش فنی و حرفه ای، پیام نور و منابع طبیعی از جمله این دستگاه های اجرایی هستند که در معرفی و فروش املاک مؤثر بوده اند.

احتمالاً املاک مازاد فراوانی در آموزش وپرورش گیلان وجود دارند

ازجمله دستگاه های اجرایی که به نظر می رسد املاک منجمد و مازاد بسیاری دارد، از آن ها سال ها استفاده نکرده و قابلیت واگذاری در فرایند مولدسازی را دارند، دستگاه عریض و طویل آموزش وپرورش است.

طفره رفتن مسؤولان آموزش وپرورش گیلان از اقدامات پیرامون مولدسازی

خبرنگار فارس در خصوص اقدامات اداره کل آموزش وپرورش پیرامون مولدسازی بارها تلاش کرده تا پاسخی را از محمدحسین رمضانی مدیرکل این سازمان دریافت کند اما وی تاکنون نسبت به این مهم پاسخی نداده و نکته جالب توجه اینکه مرزبند مدیر روابط عمومی آموزش وپرورش استان گیلان نیز در پاسخ به خبرنگار فارس پس از ممارست و تلاش های پی درپی گفته است: «امکان در اختیار قرار دادن این اطلاعات نمی باشد دستگاه نظارتی جلوی این کار را گرفت». او در ادامه نیز در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه دستگاه نظارتی منظورتان کدام دستگاه هست؟ مرقوم کرده که «منظور واحدهای نظارتی داخل اداره کل» است.

غیر پاسخگو بودن آموزش پرورش گیلان در تعارض با شفافیت دولت سیزدهم

مسؤولان آموزش وپرورش استان گیلان در حالی ارائه اطلاعات پیرامون مولدسازی املاک مجموعه تحت مدیریت خود را پنهان می کنند و آن را محرمانه می دانند که احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت حتی تصمیم گیری ها پیرامون مولدسازی را در پشت یک اتاق شفاف و شیشه ای عنوان می کند و این تعارضی است که بین مسؤولان آموزش وپرورش گیلان و مسئولان رده بالای دولت می شود.

معرفی ۵ ملک کم ارزش توسط آموزش وپرورش گیلان برای مولدسازی

علی ای حال به گفته مدیرکل امور اقتصاد و دارایی گیلان، مجوز فروش ۲۶ ملک با ارزش تقریبی ۳۰۰ میلیارد تومان از سنوات گذشته وجود دارد که تنها «پنج ملک از آن مربوط به آموزش وپرورش با ارزش حدودی ۲۰ میلیارد تومان است که آن ها هم در مقوله تغییر کاربری با مشکل روبرو هستند» و حتی یک ملک را هم ادعا کرده اند تا به عنوان فضای آموزشی مورد استفاده قرار بگیرد.

نوروزی اذعان کرده که آموزش وپرورش استان گیلان علیرغم باوری که به مولدسازی دارد در معرفی املاک، به دنبال املاکی است که در روستاها قرار دارند و دارای ارزش و اهمیت کمتری هستند.

به گفته وی، در آیین نامه مولدسازی، معرفی املاک ملاک است تا دستگاه اجرایی خود نسبت به آن اقدام کند درحالی که در خصوص املاک آموزش وپرورش، کارگزاران دولت در اقتصاد و دارایی خود شخصاً نسبت به شناسایی املاک منجمد آموزش وپرورش اقدام کرده اند.

اقتصاد و دارایی املاک ذی قیمتی از آموزش وپرورش شناسایی کرده است

آن طور که مدیرکل امور اقتصاد و دارایی گیلان بیان کرده، اقتصاد و دارایی استان، املاک ذی قیمتی را از آموزش وپرورش شناسایی کرده که در رشت وجود دارند و دارای کاربری مسکونی هستند، مستهلک اند و می توانند سریعاً در فرایند مولدسازی قرار بگیرند.

املاک بلااستفاده آموزش وپرورش گیلان سرمایه ای برای پویایی نظام آموزشی

به نظر می رسد علاوه بر املاکی که تاکنون در استان توسط اقتصاد و دارایی شناسایی شده، املاکی نظیر فضاهای آموزشی بلااستفاده فراوانی در استان وجود دارند که در بهترین موقعیت ها قرار گرفته، هنوز شناسایی و تعرفه نشده اند در حالیکه می توانند سرمایه ای برای پویایی نظام آموزشی استان و زیرساخت های عمرانی و فنی دانش آموزان و معلمان باشند.

بر اساس لایحه ای که در سال ۱۳۸۵ تصویب شد، قرار بود ۷۰ درصد مدارس کشور و استان گیلان که تخریبی هستند توسط سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس طی دوره ای پنج ساله با اعتبار چهار میلیون دلاری تخریب، بازسازی و یا مقاوم سازی شوند که در راستای اجرای این لایحه حدود، ۵۰ درصد این مدارس تخریب، نوسازی و یا مقاوم سازی شدند.

علی دقیق مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گیلان نیز در گفت وگو با خبرنگار فارس می گوید: «تخریب، نوسازی و یا مقاوم سازی مدارس گیلان از ۷۰ درصد برنامه تکلیفی به ۲۰ درصد کاهش یافته است، یعنی ۵۰ درصد مدارس استان تخریب، بازسازی و یا مقاوم سازی شده اند».

حدود ۶۴۰ مدرسه در گیلان نیازمند بازسازی یا مقاوم سازی هستند

آنچه پیداست، در استان گیلان حدود سه هزار و ۲۰۰ فضای آموزشی وجود دارد که به دانش آموزان خدمات ارائه می کنند و از این میزان ۲۰ درصد مدارس همچنان نیاز به تخریب، بازسازی و یا مقاوم سازی دارند که حدود ۶۴۰ مدرسه را شامل می شود.

به میزان مدارس نیازمند بازسازی، فضای آموزشی قابل واگذاری در مولدسازی وجود دارد

نکته قابل توجه اینکه به گفته مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گیلان، «در سطح استان تقریباً ۲۰ درصد مدارس یعنی به همان میزان مدارسی که باید نوسازی یا مقاوم سازی شوند، مدارس بلااستفاده وجود دارد که می توان از مولدسازی و یا فروش اموال مازاد استفاده و آن ها را ایمن و مقاوم سازی کرد»؛ البته دقیق این را هم متذکر شده که همه این املاک در مالکیت آموزش وپرورش نبوده و بخشی از املاک وقفی یا هبه هستند که نمی توان آن ها را در فرایند مولدسازی قرار داد.

حداقل ۳۴ فضای آموزشی بلااستفاده می توانست در مناطق آموزش وپرورش گیلان شناسایی شود

در ۱۷ شهرستان استان گیلان ۳۴ منطقه آموزشی وجود دارد که اگر صرفاً در هر منطقه فقط یک ملک به عنوان فضای آموزشی غیر مولد و منجمد در فرایند مولدسازی قرار می گرفت، با فرصت تغییر کاربری که مولدسازی به املاک دولت داده، سهم قابل توجهی از سرمایه های ارزشمند با واگذاری، تبدیل به احسن می شدند و از تضییع سرمایه پیشگیری می شد.

مولدسازی در آموزش وپرورش گیلان هنوز جدی گرفته نشده است

به نظر می رسد فرصت محدود و مغتنم مولدسازی املاک دولت در مجموعه بزرگ آموزش وپرورش استان گیلان هنوز آن طور که باید جدی گرفته نشده در حالیکه دولت سیزدهم در راستای مردمی سازی اقتصاد، اعتقاد به سوت زنی داشته علاوه بر مشارکت دستگاه های اجرایی، حتی از عامه مردم خواسته تا در شناسایی و معرفی املاک مازاد و مولد به آن کمک کند.

ضرورت تلاش بیشتر آموزش وپرورش در شناسایی املاک مازاد

آموزش وپرورش استان گیلان در فرصتی که دولت مردمی سیزدهم آن را مغتنم شمرده باید بیشتر تلاش کند تا خدای نکرده ابتدا در دبیرخانه هیئت عالی مولدسازی دارایی های دولت و سپس در افکار عمومی به عنوان دستگاه سهل انگار و یا غافل تلقی نشود چراکه در صورت احراز این مسئله، ممکن است علاوه بر تضییع بیت المال، بدون تعلیق و تخفیف به مجازات ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی یعنی ۵ سال انفصال از خدمت دولتی به جهت سرباززدن از اجرای این مصوبه حاکمیتی محکوم می شود.

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان