مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به کاهش آب ورودی به رودخانه های استان در سال جاری گفت: علیرغم کاهش ۴۰ درصدی ورودی آب به رودخانه های گیلان به دلیل کاهش بارش ها، ذخیره آب سد سفید رود در مقایسه با ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، وحید خرمی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان ظهر امروز در گفت وگوی رادیویی با سیمای مرکز گیلان با اشاره به کاهش آب ورودی به رودخانه های استان در سال جاری اظهار کرد: با وجود کاهش ۴۰ درصدی ورودی آب به رودخانه های گیلان به دلیل کاهش بارش ها، ذخیره آب سد سفید رود در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ثابت مانده و ۱۶۰ میلیون مترمکعب است.

وی از کاهش ۶۰ درصدی ذخیره سد آب سفیدرود خبر داد و گفت: در وضعیت مطلوب، ذخیره سد سفیدرود در چنین ایامی از سال به ۵۰۰ میلیون مترمکعب می رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه آب کشاورزی ۷۰ درصد شالیزار های استان از ذخیره آب سد سفیدرود تامین می شود، افزود: استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار دارد که ۱۷۲ هزار هکتار از این شالیزار ها آبخور سد سفیدرود هستند و بقیه به صورت سنتی از نهرها، نزولات جوی و آب رودخانه ها و چاه ها آبیاری می شوند.

خرمی یکی از نگرانی های کشاورزان را در سال های اخیر را کم آبی و مشکلات حوضه آبریز سد سفیدرود دانست و بیان کرد: میزان آبگیری سد های بالادست سفیدرود کاهش یافته ولی حق آبه و تعادل در آبگیری حوضه آبریز سد به طور روزانه پایش می شود.

وی با تاکید بر لزوم توجه به آب بندان ها در تامین آب زراعی اراضی کشاورزی در گیلان گفت: سال گذشته۲۵۰ هکتار و امسال نیز ۳۰۰ هکتار از آب بندان های گیلان از محل اعتبارات جهاد کشاورزی و تبصره ۸ قانون بودجه لایروبی شد.

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان