در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان و تقارن آن با ایام نوروز اقدامات ستاد تنظیم بازار در گیلان برای مدیریت عرضه کالاهای اساسی باید نمود بیشتری در بازار داشته باشد تا مردم برای مصارف ماه رمضان در تأمین ...

خبرگزاری فارس، رشت؛ سعید شفیعی ثابت: در سال جاری و مقارن شدن ماه مبارک رمضان با ایام نوروز و همچنین حضور میلیونی مسافران در گیلان می تواند این استان را در حوزه های تامین مرغ، گوشت و حتی نان با کمبود مواجه کند.

کمبودی در حوزه تامین اقلام اساسی در گیلان وجود ندارد

به گفته مسؤولان ستاد تنظیم بازار گیلان، کمبودی در خصوص تامین کالاهای اساسی ویژه نوروز و ماه رمضان وجود ندارد البته دغدغه اصلی آنان کنترل قیمت ها و تلاش برای عرضه کالا با قیمت مناسب است لذا آنچه تنظیم بازار نوروز و ماه رمضان را به صورت تو امان برای مسؤولان حایز اهمیت می کند، تامین مناسب کالاهای اساسی مانند شکر، برنج، گوشت، حبوبات، روغن، قند، آرد، مرغ و غیره است.

۱۲ میلیون جوجه ریزی در گیلان انجام شده است

یک از مباحث مهم که باید در آستانه ماه مبارک رمضان و ایام نوروز مورد تاکید قرار گیرد هماهنگی دستگاه های متولی به منظور جوجه ریزی لازم در بهمن ماه است.

قاسم جوادزاده معاون توسعه بازرگانی و صنایع سازمان جهاد کشاورزی گیلان در همین خصوص و در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت می گوید: «هماهنگی های لازم به منظور انجام ۱۲ میلیون جوجه ریزی در ماه های منتهی به ایام نوروز و ماه مبارک رمضان انجام شده است.»

به گفته معاون توسعه بازرگانی و صنایع سازمان جهاد کشاورزی گیلان، با انجام ۱۲ میلیون جوجه ریزی، هیچ مشکلی برای تامین مرغ مورد نیاز گیلان و استان های معین در ماه مبارک رمضان و ایام نوروز وجود نداشته و حتی مرغ مازاد هم برای گیلان در نظر گرفته شد.

ذخیره سازی ۸۰ هزار تنی گندم در انبارهای گیلان 

یکی از معضلاتی که همواره مردم گیلان در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان با آن مواجه هستند مسئله کمبود عرضه نان در برخی از شهرستان ها است که مسافرین و ساکنین محلی را دچار مشکل می کند.

آنطور که جوادزاده معاون توسعه بازرگانی و صنایع سازمان جهاد کشاورزی گیلان می گوید: «تمامی تمهیدات برای تامین آرد و گندم مورد نیاز استان انجام شده و روزانه اداره کل غله، گندم های خریداری شده را در سیلوهای مخصوص ذخیره سازی می کنند.»

بر اساس گفته های مسؤولان جهاد کشاورزی و اداره کل غلات، تاکنون ۸۰ هزارتن گندم در انبارهای گیلان وجود داشته و هیچ کمبودی در خصوص تامین آرد و نانوایی های گیلان در ماه مبارک رمضان و ایام نوروز وجود ندارد.

توزیع ۴۰ تن مرغ منجمد در برخی از نقاط گیلان به منظور تنظیم بازار

معاون توسعه بازرگانی و صنایع سازمان جهاد کشاورزی گیلان از توزیع ۴۰ تن مرغ منجمد در یک هفته اخیر در بازار خبر داد و می گوید: «این میزان از مرغ غالبا در مناطقی که مرغ دچار کمبود و یا افزایش قیمت شده توزیع می شود.»

قاسم جوادزاده مشکل عمده گیلان و حتی کشور را توزیع گوشت منجمد می داند و می گوید: «بخش خصوصی در حال واردات گوشت منجمد بوده و آن را در بین فروشگاه هایی که دارای سیستم های سرمایشی و برودتی هستند توزیع می کند.»

تلاش برای واردات گوشت منجمد از طریق شرکت پشتیبانی

با توجه به اینکه گوشت یکی از اقلام اساسی مردم در ایام مختلف سال است مسؤولان جهاد کشاورزی گیلان در تلاشند تا از طریق شرکت پشتیبانی، گوشت منجمد را وارد کنند و این شرکت گوشت را به مراکز توزیع کننده تحویل دهد.

به گفته معاون توسعه بازرگانی و صنایع سازمان جهاد کشاورزی گیلان، وزارت جهاد کشاورزی با درخواست گیلان مبنی بر تحویل مرغ به شرکت پشتیبانی موافقت کرده ولی هنوز این امر محقق نشده و تا چند روز آینده گوشت منجمد به گیلان تحویل داده می شود.

به هرحال انتظار می رود با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان و تقارن آن با ایام نوروز، اقدامات ستاد تنظیم بازار برای مدیریت عرضه کالاهای اساسی نمود بیشتری در بازار داشته باشد و مردم برای مصارف ماه رمضان در تأمین این کالاها با مشکلات کمتری روبرو شوند.

پایان پیام/۸۴۰۰۸


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان