مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از ثبت چند مهارت میراثی در فهرست آثار ناملموس خبر داد و گفت: با برگزاری جلسه ثبت آثار ملی و با رای داوران هفت اثر میراث ناملموس استان گیلان در فهرست آثار ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، ولی جهانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان امروز در جمع خبرنگاران از ثبت چند مهارت میراثی در فهرست آثار ناملموس خبر داد و اظهار کرد: با برگزاری جلسه ثبت آثار ملی و پس از بررسی های صورت پذیرفته با رای داوران هفت اثر میراث ناملموس استان گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. 

به گفته وی، مهارت ساخت و نواخت نی تالشی، مهارت ساخت پنیر جلدی یا خیکی پنیر، مهارت ساخت صابون زیتون، مهارت مروار بافی، مهارت پخت شیرین قاتوق (خورشت آلو قیصی)، مراسم مجمع بران روستای نوده پسیخان، مهارت پخت آش سنتی اباتری (کهنه سال و تازه سال) صومعه سرا از جمله مهارتهای ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هستند. 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با اشاره به لزوم پاسداشت و صیانت از مواریث ارزشمند فرهنگی اعم از ملموس و ناملموس گفت: شناخت، حفظ و اشاعه میراث ناملموس در قالب آیین ها، سنن، آداب و رسوم و مهارت های مختلف زندگی و انتقال آن به نسل های آینده از جمله مواردی مهمی است که باید در سرلوحه برنامه ها قرار گیرد. 

به گفته جهانی، پاسداشت آداب و رسوم وظیفه آحاد مردم بوده و امید است با مستندسازی و ثبت آثار گامی موثر در راستای صیانت از میراث فرهنگی ارزشمند کشور برداشته شود. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان