مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان با بیان اینکه از سال ۱۳۹۹ با ناترازی تولید برق و مصرف آن مواجه هستیم، گفت: در صورت ادامه روند فعلی رشد مصرف برق، در سال های آینده استان گیلان به وارد کننده انرژی برق از ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمود دشت بزرگ مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان امروز در نشست با محمدرضا احمدی نماینده مردم شهرستان رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی و همچنین بخشدار خشکبیجار با بیان اینکه برای احداث پست و خط در استان گیلان به دلیل شرایط جغرافیایی و اقلیمی خاص آن، با چالش های زیادی مواجه هستیم، اظهار کرد: این وضعیت خاص منجر به عدم توسعه مطلوب شبکه برق استان شده به نحوی که بیش از ۷۵ درصد شبکه برق استان گیلان پربار است. 

وی با اشاره به افزایش نیاز برقی گیلان افزود: به دلیل شدت گرما و استمرار آن، رشد مصرف برق، مهاجرپذیر بودن استان و عدم نصب ظرفیت نیروگاهی بزرگ در استان گیلان، از سال ۱۳۹۹ به بعد نیاز مصرف برق در استان از تولید عملی نیروگاه ها بیشتر شده و در واقع با ناترازی تولید برق و مصرف آن مواجه هستیم لذا در صورت ادامه روند فعلی رشد مصرف برق، در سال های آینده، استان گیلان به وارد کننده انرژی برق از سایر استان ها تبدیل خواهد شد. 

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان با بیان اینکه برای رفع و حل مشکلات صنعت برق استان، باید از فرصت و ظرفیت سفر دوم ریاست جمهوری به استان در راستای طرح معضل فوق و ارایه پیشنهاد احداث نیروگاه های مختلف سیکل ترکیبی، بادی، خورشیدی، آبی و دریا پایه استفاده کرد، گفت: در صورت افزایش ظرفیت نیروگاهی در استان، بایستی به ظرفیت شبکه انتقال توجه ویژه داشته باشیم و از آن غافل نشویم. 

دشت بزرگ با اشاره به ظرفیت عظیم احداث نیروگاه های تجدیدپذیر در استان بیان کرد: بر اساس مطالعات کارشناسی شده، جنوب استان گیلان از موقعیت و شرایط خوبی در زمینه احداث نیروگاه های خورشیدی برخوردار بوده هرچند نخستین نیروگاه خورشیدی تا قبل از اوج بار سال آتی به بهره برداری می رسد. 

وی با اشاره به چالش های مختلف صنعت برق افزود: صنعت برق کشور و استان با چالش های مختلفی، مخصوصا از نظر منابع مالی مواجه است که یکی از راه های برون رفت از این چالش، اصلاح ساختار قیمت انرژی برق است. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان