نگاهی به پیشرفت های گیلان در حوزه پزشکی پیش از انقلاب با گیلان امروز حاکی از آن است که در انقلاب اسلامی خدمات بسیار چشم گیری در حوزه سلامت و درمان ارائه شده است.

خبرگزاری فارس؛ رشت، سعید شفیعی ثابت: انقلاب اسلامی سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادی در کشور، منطقه و حتی جهان بود به طوری که حتی الگویی برای انقلاب های دیگر دنیا شد، هر چه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی فاصله می گیریم پرداختن به آثار و برکات آن از اهمیت بیش تری برخوردار می شود.

در چنین شرایطی تبیین دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی یک امر ضروری و واجب است و نیاز است تا خدماتی که در حوزه های مختلف به مردم می شود برای همگان تبیین شود.

در گیلان نیز برکت انقلاب اسلامی کم نبوده و با وجود تحریم ها، پیشرفت های جمهوری اسلامی در تمام زمینه ها قابل توجه بود که یکی از این زمینه ها حوزه بهداشت و درمان در سراسر کشور و گیلان است.

وجود تنها ۲۱ بیمارستان و زایشگاه در گیلان در دوران رژیم پهلوی 

در سال ۱۳۵۵ که عده ای همچنان آن دوران را دوران تحول و پیشرفت در کشور می دانند، در گیلان ۲۱ بیمارستان و زایشگاه وجود داشت که شامل یک هزار و ۶۶۱ تخت بیمارستانی بوده و سهم طوالش شامل سه شهرستان تالش، ماسال، رضوانشهر و آستارا تنها یک بیمارستان ۵۰ تختخوابی بود.

صومعه سرا در پیش از انقلاب بیمارستانی نداشت و چه بیمارانی که به خاطر نبود بیمارستان در گیلان جان خود را از دست دادند و فومن تنها ۲ بیمارستان با مجموع ۶۵ تخت داشت.

بر اساس اطلاعات و اسناد تاریخی، در دوران رژیم پهلوی گیلان در کل ۱۱۹ درمانگاه، هشت آزمایشگاه و ۱۱۱ داروخانه داشت.

ارتقای نظام پزشکی گیلان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی 

اما با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در طول ۴۵ سال خدمات در دوران انقلاب اسلامی، اکنون در گیلان ۲ هزار و ۸۶۶ تخت دانشگاهی، یک هزار و ۲۶۰ تخت غیردانشگاهی و یک هزار و ۲۸۲ تخت بیمارستان خصوصی وجود دارد.

به عنوان نمونه اکنون صومعه سرا که در دوران طاغوت هیچ بیمارستانی در آن وجود نداشت ۱۵۱ تخت بیمارستانی، آستارا ۱۱۸ تخت بیمارستانی، تالش ۱۸۰ تخت بیمارستانی، رضوانشهر ۲۴ تخت بیمارستانی و ماسال ۳۲ تخت بیمارستانی دارد و این یعنی تمرکز تخت های بیمارستانی دولتی از مرکز استان، خارج و به مناطق محروم تر هم رسیده است.

بیمارستان شهید بهشتی آستارا  که در سال ۹۶ به بهره برداری رسید

همچنین گیلان اکنون ۱۹۷ مرکز خدمات جامع سلامت دارد که علاوه بر این مراکز،  تعداد ۱۴۶ پایگاه سلامت، ۹۶۱ خانه بهداشت، ۱۷ مرکز بهداشت و ۱۱ مرکز آموزش بهورزی فعال دارد.

هنوز یادمان نرفته که در دوران رژیم پهلوی روستاهای گیلان فاقد پزشک بوده و پزشکان مشغول به طبابت در شهر هم اغلب خارجی و هندی بودند.

فعالیت ۵ هزار پزشک در گیلان 

دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال ۱۳۶۳ تأسیس شد که هم اکنون با هشت دانشکده، ۴۸۴ عضو هیئت علمی و پنج هزار و ۷۶۸ دانشجو، فعالیت می کند.

 

نکته جالب تر اینکه در سال ۵۷، کل پزشکانی که در کشور خدمت می کردند، ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر بودند که از این آمار، ۶ هزار نفر پزشکان خارجی بودند و نیمی از بخش بهداشت، سلامت و درمان ما در حوزه پزشک عمومی یا متخصص، وابسته به پزشکان خارجی بود اما اکنون تنها در گیلان پنج هزار و ۲۹۹ پزشک فعالیت می کنند.

پیش از انقلاب اسلامی، گیلان ۳۴۴ پزشک داشت که ۸۸ نفر آن ها متخصص بودند، همچنین ۴۸ دندانپزشک در این استان مشغول به فعالیت بودند ولی تعداد زیادی از پزشکان در گیلان از کشورهای هند، پاکستان و بنگلادش بودند.

بیمارستان شهید نورانی تالش که در سال ۹۹ افتتاح شد

بر اساس آمار سازمان نظام پزشکی، گیلان هم اکنون دارای پنج هزار و ۲۰۴ پزشک عمومی و متخصص است که تنها هشت نفر از این پزشکان خارجی هستند.

پزشکان خارجی زمان پهلوی

همچنین تا سال ۱۴۰۰، از مجموع پزشکان استان، تعداد ۷۵۶ نفر متخصص، ۹۶ نفر فوق تخصص بودند و ۸۶ نفر دکتری تخصصی بودند که هم اکنون این آمار  بیشتر از این تعداد است.

آمار پزشکان به جز آمار پرستاران، داروسازها، متخصصان بینایی سنجی و تغذیه، متخصصان علوم آزمایشگاهی و غیره است که بسیاری از این موارد تقریباً پیش از انقلاب اسلامی در گیلان وجود نداشت اما در بسیاری از کشورها مثل پاکستان، هند و بنگلادش به فراوانی وجود داشت.

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان