حوزه ورزش یکی از بخش هایی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت های چشمگیری داشته اکه امروز شاهد درخشش ورزشکاران گیلانی در عرصه های بین المللی و کسب مقام های جهانی هستیم.

خبرگزاری فارس؛ سعید شفیعی ثابت: ساختار ورزش کشور با ارتقا و تبدیل ساختار ورزش کشور از یک معاونت در وزارت آموزش و پرورش در قبل از انقلاب اسلامی به سازمان مستقل تربیت بدنی و در  نهایت به وزارت ورزش و جوانان تقویت و توسعه بی سابقه داشته و فدراسیون های ورزشی، از ۲۰ فدراسیون، به ۵۱ فدراسیون افزایش یافت و همچنین رشته های ورزشی، از حدود ۳۰ رشته، به بیش از ۱۷۰ رشته ارتقا داشته است.

پیش از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تعداد معدودی ورزشگاه و اماکن ورزشی در کشور وجود داشت و در گیلان نیز این اماکن بسیار محدود بوده و امکان فعالیت ورزشی برای همه اقشار در آنها امکان پذیر نبود و محدود به قشر اندکی می شد.

فعالیت ۴۴۹ اماکن ورزشی متعلق به اداره کل ورزش و جوانان در گیلان 

ولی بعد از پیروزی انقلاب، توسعه زیرساخت های ورزشی جزو اولویت های دولت ها شده و اکنون بعد از گذشت ۴۵ سال از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی در ایران، در استان گیلان ۴۹۹ مکان ورزشی متعلق به اداره ورزش و جوانان گیلان وجود دارد که از این تعداد ۱۸۹ مجموعه ورزشی روباز و ۳۱۰ مورد نیز سرپوشیده است.


سالن ۴ هزار نفری تختی لاهیجان که در سال ۹۸ افتتاح شد

 

این در حالی است که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، فقط ۲۰ مجموعه ورزشی در استان وجود داشت که از این تعداد ۱۳ مکان روباز و هفت مورد هم سالن های سرپوشیده بود.


سالن ۶ هزار نفری شهدای رشت که در سال ۹۱ به بهره برداری رسید


رشد ۱۵ برابری تعداد ورزشکاران گیلانی بعد از پیروزی انقلاب  

پیش از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، حدود ۶ هزار و ۵۰۰ ورزشکار به صورت سازمان یافته در گیلان فعالیت داشتند که هم اینک نیز شاهد رشد ۱۵ برابری در این بخش هستیم به طوری که پیش از کرونا، تعداد ورزشکاران سازمان یافته در گیلان بیش از ۱۰۰ هزار ورزشکار در حال فعالیت بودند.

بر اساس اطلاعات و آمارهای اعلام شده، قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ۱۱۰ مربی و ۹۰ داور در گیلان در رشته های مختلف ورزشی فعالیت داشتند اما هم اکنون بیش از ۱۵ هزار مربی و نزدیک به ۶ هزار داور در رشته های مختلف در گیلان فعالیت دارند.

فعالیت ۵۸ بانوی ورزشکار در گیلان 

بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی توجه ویژه ای به حوزه بانوان در کشور و در حوزه های مختلف شد به طوری که تعداد کل ورزشکاران زن گیلان در سال ۵۷ طبق اطلاعات مرکز آمار ایران حدود ۶۸۰ نفر بود، اما بر اساس اعلام اداره کل ورزش و جوانان گیلان هم اکنون بیش از ۵۸ هزار بانو در رده های سنی مختلف در گیلان به صورت سازمان یافته ورزش می کنند.

همچنین بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در سال ۱۴۰۰، تنها  هشت هزار و ۶۲۹ مربی زن در گیلان فعالیت ورزشی داشتند و ۲ هزار و ۴۲۰ زن نیز در حوزه داوری ورزشی در گیلان فعالند.

توکیو نقطه اوج حضور ورزشکاران گیلانی در المپیک

تاکنون ۲۴ ورزشکار گیلانی در رشته های وزنه.برداری، کشتی، شنا، واترپلو، بوکس، فوتبال، دو و میدانی، قایقرانی، تنیس روی میز، کاراته، شمشیربازی و تکواندو در ادوار مختلف رقابت های المپیک حضور یافتند که ۱۰ سهمیه برای دوران پهلوی و ۱۴ سهمیه المپیک نیز بعد پیروزی انقلاب اسلامی به دست آمد که بیشترین میزان آن مربوط به المپیک توکیو با پنج ورزشکار است.

پایان پیام/۳۳۸۹

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان