معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بیش از یک هزار و ۲۰۰ شرکت سازنده تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد، گفت: از بازار سه میلیارد دلاری تجهیزات پزشکی کشور یک و نیم میلیارد ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمد موسوی معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت در سفر یک روز خود به استان گیلان و در حاشیه افتتاح یک شرکت تولیدکننده محصولات پزشکی در شهرستان رودسر اظهار کرد: بیش از یک هزار و ۲۰۰ شرکت سازنده تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد و هم اکنون یکصد محصول تولیدی ما دارای گواهی CE است که این امکان را در اختیار شرکت ها قرار می دهد تا محصول خود را به کشورهای اروپایی صادر کنند. 

به گفته وی، نشان CE یا علامت استاندارد اروپا بر روی کالا، نشانگر آن است محصولاتی که در بازار اروپا (EEA) به فروش می رسند، نیازمندی ها و استانداردهای حفاظتی بالای ایمنی، بهداشتی و زیست محیطی اتحادیه اروپا را تامین کرده اند و کالا یا محصول با استانداردهای ایمنی اروپا انطباق دارد. 

معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در دولت سیزدهم در حوزه تجهیزات پزشکی پرکاربرد که ارزبری بالایی دارند مانند هالوفایبر که به لحاظ دلاری حجم انبوهی از واردات کشور را به خود اختصاص داده در اولویت برنامه های تولیدی و حمایتی ما قرار گرفته است، گفت: الیاف هالو که به هالو فایبر نیز شناخته می شود گونه ای از الیاف مصنوعی است که خاصیت برگشت پذیری بسیار بالایی دارد و همین امر موجب شده تا در پرکردن مبلمان، تشک و بالشت کاربرد فراوانی پیدا کنند. 

موسوی با بیان اینکه در کشور ما سالانه بیش از ۳۵ میلیون دلار برای آنژیوکت هزینه می شود و این محصول حجم بالایی از واردات را به خود اختصاص داده است، افزود: به همین منظور تولید آن در اولویت برنامه ها قرار گرفت و تفاهم نامه ای با ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری برای رفع نیازهای اساسی کشور، سازمان غذا و دارو و ذینفعان این بخش امضا کردیم تا در کنار یکدیگر این زیست بوم را به جلو ببریم. 

وی یکی دیگر از دستاوردهای دولت سیزدهم را نوسازی ماشین آلات فرسوده دانست و بیان کرد: در کشور ۱۵ هزار ماشین آلات فرسوده معدنی وجود دارد که میراث یک دهه عدم تحرک و بی اعتنایی به تولید است. 

معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰ رشد ۱۰۰ درصدی را در تولید ماشین آلات معدنی و راهسازی داشت؛ امسال نیز پیش بینی می شود چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه ماشین آلات به روز شوند، گفت: اگر این روند با این میزان پیشرفت ادامه یابد ظرف سه سال قادر خواهیم بود ماشین آلات فرسوده کشور را نوسازی کنیم. 

موسوی با بیان اینکه حرکت جهادی دیگر در این بخش تحول در صنعت تراکتورسازی تبریز بود که این دولت توانست میزان تولید سالیانه این محصول را از ۲۱ هزار و ۵۰۰ تراکتور با یک برنامه ریزی صحیح به ۴۰ هزار دستگاه در سال برساند و امروز عقب ماندگی در این بخش نداشته باشیم، تصریح کرد: تا امروز ۲۲ میلیون دلار صادرات در بخش ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی محقق شده است و کشور ما می تواند در قبال واردات دام و طیور و نهاده های دامی به آن کشورها تراکتور بدهد. 

به گفته وی، هم اکنون بیش از ۹۰ درصد ماشین آلات صنایع غذایی و ۷۰ درصد ماشین آلات نفت و گاز در داخل کشور تولید می شود و در بخش ماشین آلات و تجهیزات برق و الکترونیک به گزارش مرکز پژوهش های مجلس در ۹ ماه امسال نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد رشد را تجربه کرده ایم. 

گفتنی است، یک شرکت تولیدی محصولات پزشکی با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی در شهرستان رودسر بهره برداری شد. 
پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان