در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که افتتاح خط تولید نیمه صنعتی گاز هگزافلوراید تلوریم، یک زنجیره ارزش فوق العاده و تبلور عینی اقتصاد دانش بنیان است.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی در حاشیه مراسم افتتاح و راه اندازی چند طرح در سایت هسته ای اصفهان گفت: امروز خط تولید نیمه صنعتی گاز هگزافلوراید تلوریم راه اندازی می شود. این گاز ماده اصلی ورودی برای تولید ید ۱۳۱ است که برای تشخیص و درمان تیروئید استفاده می شود. ما حدود ۲۳۰ ایزوتوپ پایدار داریم که فرایند جداسازی آن موجب می شود انواع و اقسام مواد مورد نیاز در بخش صنعتی و پرشکی را تولید کنیم.

وی ادامه داد: در یک عملیات تحقیقاتی فشرده و توسعه صنعتی طی یک سال این کار انجام شده است و ظرفیت تولید امروز در یک پایلوت نیمه صنعتی نیاز کشور را پاسخ می دهد و می توان البته این خط تولید را گسترش داد تا جنبه صادراتی هم پیدا کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی هم چنین از بتن ریزی راکتور ۱۰ مگاواتی در اصفهان خبر داد و گفت: این اولین پروژه راکتور ۱۰ مگاواتی است که صد در صد با توان داخلی ساخته می شود و سال گذشته عملیات اجرایی آن آغاز شده و امروز بتن ریزی آن انجام می شود. ما طبق برنامه جلو می رویم و امیدواریم در زمان بندی مشخص شاهد راه اندازی این راکتور باشیم.

اسلامی اظهار کرد: در بخشی از سایت اصفهان، مرکز آموزش و پژوهش هسته ای طراحی کردیم که فاز نخست آن امروز مورد بهره برداری قرار می گیرد. الان در اصفهان سه راکتور هسته ای داریم و چهارمین آن در حال ساخت است و از این منظر این مرکز می تواند یکی از قطب های هسته ای در این منطقه محسوب شود. آژانس بین المللی انرژی اتمی این مرکز را به عنوان یکی از مراکز مورد نیاز خود برای توسعه آموزش تایید کرده و ان شاءالله بتوانیم از این مرکز برای کمک به دانشگاه های کشور و تربیت نیروی انسانی مورد استفاده کنیم.

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان