همزمان با سفر معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به اصفهان، پروژه واحد نیمه صنعتی تولید «هگزا فلوراید تلوریم» در سایت UCF راه اندازی شد.

به گزارش ایسنا، با حضور محمد اسلامی و برخی از معاونان وی و نیز جمعی از مدیران صنعت هسته ای، پروژه واحد نیمه صنعتی تولید «هگزا فلوراید تلوریم» در سایت هسته ای اصفهان راه اندازی و افتتاح شد.

هگزا فلوراید تلوریم ( TeF۶) به عنوان ماده اولیه رادیوایزوتوپ های پایدار برای استفاده در مصارف پزشکی، تشخیص و درمان بیماری ها کاربرد دارد.

پودر تلوریم به طور طبیعی دارای ۸ ایزوتوپ است که هر کدام از آن ها قابلیت غنی شدن و جداسازی را دارند. با تبدیل پودر تلوریم به گاز هگزا فلوراید تلوریم طبیعی، امکان غنی سازی گاز TeF۶ وجود دارد که در مراحل بعدی با تبدیل شدن به اکسید یا فلز و پرتودهی در راکتور، رادیودارهایی نظیر ید ۱۲۴ تولید می شود که دارای کاربرد در تشخیص و درمان برخی بیماری ها و سرطان هاست.

در دنیا فقط چند کشور محدود دارای تکنولوژی تولید این ماده ارزشمند هستند که به توجه به ممکن نبودن امکان تامین و یا انتقال دانش فنی و تکنولوژی از سایر کشورها، ایجاد زیر ساخت برای تولید این مواد در کشور امری ضروری محسوب می شود.

به منظور تامین خوراک مورد نیاز زنجیره های جداسازی ایزوتوپ های پایدار اقداماتی نظیر تدوین دانش فنی و تولید هگزا فلوراید تلوریم در مقیاس پایلوت، تامین تجهیزات، تدوین روش و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی برای آنالیز کیفی و کمی محصول و نیز طراحی، ساخت، تست و راه اندازی واحد نیمه صنعتی و تولید هگزا فلوراید تلوریم در شرکت سوخت راکتورهای هسته ای اصفهان برنامه ریزی و اجرایی شده است.

گفتنی است با توجه به برنامه سازمان انرژی اتمی ایران و نگاه ویژه رییس این سازمان به مقوله مهم تولید و توسعه رادیوداروها، تکمیل چرخه تولید رادیو ایزوتوپ های پایدار با تولید مواد اولیه مورد نیاز و ایجاد زیرساخت زنجیره های جداسازی در شرکت های زیر مجموعه این سازمان آغاز شده که در آینده نزدیک شاهد رونمایی از جدیدترین دستاوردهای سازمان در زمینه تولید رادیوداروهای ایرانی خواهیم بود.

انتهای یام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان