رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: جریان نوآوری و چرخه خلاقیت؛ قدرت تبدیل ایده به محصول و حل مساله است و نگاهی که در این چرخه باید فعال باشد، «خودباوری» است که هم افزایی و رویکرد همزمان این دو فرآیند به ...

به گزارش ایسنا، سومین جشنواره و نمایشگاه سرآمدان فناوری و صنعت روز یکشنبه میزبان محمد اسلامی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران بود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در مراسم افتتاح این نمایشگاه با تبریک اعیاد شعبانیه و قدردانی از سازمان های بسیج مستضعفین و بسیج مهندسین صنعت و معدن برای برگزاری این جشنواره، اظهار کرد: این نمایشگاه یک کار ارزشمند است چراکه ما توأمان به به جریان های «نوآوری» و «خودباوری» نیاز داریم.

وی با بیان اینکه جریان نوآوری و چرخه خلاقیت، قدرت تبدیل ایده به محصول و حل مساله است، گفت: نگاهی که در این چرخه باید فعال باشد، خودباوری است که هم افزایی و رویکرد همزمان این دو فرآیند به عزت آفرینی و اقتدار کشور کمک خواهد کرد.

اسلامی تصریح کرد: منطقه ژئوپولتیک خاورمیانه، دارای ذخایر ارزشمند و نیز ایدئولوژی خاصی است که که برخی کشورها را ملزم می کند برای تحقق اهداف خود در این نقطه سوق الجیشی حضور داشته و به دنبال اهداف سیاسی و اقتصادی خود باشند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه برای پیشرفت به قدرت و اقتدارآفرینی نیاز است تا چرخه نوآوری را به چرخه ای قدرتمند تبدیل کنیم، اظهار کرد: در همین راستا فکر شجره طیبه بسیج به فرموده امام (ره) و مقام معظم رهبری، فکری است که باید در جامعه رسوخ کند که جلوه عینی آن خودباوری است و باید باور داشته باشیم که می توانیم.

اسلامی با بیان اینکه در هر کجا با این تفکر وارد شدیم، به اهداف مدنظر دست پیدا کردیم، اظهار کرد: از نظر دشمنان، دستیابی سازمان انرژی اتمی ایران و صنعت هسته ای به حوزه علوم و فنون پیشرفته ممنوع است زیرا علوم و فنون نوین در انحصار قدرت های جهانی قرار دارد.

وی افزود: قدرت های جهانی، یکه تازی، پیشوایی و رهبری در این عرصه را از آن خود می دانند و به همین خاطر سلطه در جریان علوم و فنون نوین متاثر از این دیدگاه است و به شکلی مصمم این عرصه را اداره می کنند.

اسلامی ادامه داد: علوم و فنون نوین در سلطه قدرت های جهانی است و ورود کشوری مقتدر و  سلطه ستیز مانند ایران که از این قدرت ها تبعیت نمی کند و برای مبارزه با جریان سلطه، شهدا و هزینه های سنگینی داده، به شکلی اولی ممنوع تر از دیگران است. بابت همین موضوع با انواع و اقسام ابزارها و با اشکال گوناگون در مسیر پیشرفت صنعت هسته ای اختلال ایجاد کرده اند و برای این کار یک برنامه تعریف شده بسیار سازمان یافته و منسجم دارند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: وقتی به درها و راه های بسته برخورد می کنید و امکان هیچ گونه خرید در زمینه ملزومات و ابزارهای فناوری هسته ای وجود ندارد و حتی اگر هم بفروشند احتمال خرابکاری صنعتی در آن وجود دارد؛ در این شرایط جریان خودباوری باید یک جریان مستحکم و علمی باشد تا بتواند با رویه دشمنان مقابله کند. 

وی ادامه داد: این جریان مستحکم و علمی باید بتواند با تکیه بر دانش از قدرت حل مساله برخوردار باشد و برای این کار نیاز به ساز و کار فنی، مهندسی، صنعتی، آزمون و تایید صلاحیت ها و ارایه گواهینامه های گوناگون دارد. بنابراین وقتی از فرآیندی همچون صنعت هسته ای صحبت می کنید، به شکل تمام عیار از نقطه ایده تا تولید محصول به ظرفیت سازی و خلق فرآیند نیاز دارید و در نهایت با مجهز شدن می توانید از آن پشتیبانی کنید.

اسلامی با بیان اینکه این مساله در سازمان انرژی اتمی ایران رخ داده و عصبانیت دشمنان ما نیز از این موضوع است، گفت: به لطف الهی این جریان قدرتمند در کشور به وجود آمده و مقام معظم رهبری (حفظه الله) در دیدار با متخصصان صنعت هسته ای در 21 خرداد امسال، صنعت هسته ای را برای کشور آبرو دانستند.

وی ادامه داد: آبرویی که به خاطر این مشخصات و این جریان به وجود آمده، تلاقی جریان نوآوری و خودباوری است که توانسته کشور را در این مسیر قرار دهد. به همین خاطر برای ما بسیار مهم است که استعدادها و نیروی انسانی مورد نیاز را در این زمینه فعال کرده و گسترش دهیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: با این دیدگاه و انگیزه، گسترش ظرفیت انسانی را مطابق سند راهبردی صنعت هسته ای در افق 1420 را در دستور کار قرار دادیم تا فناوری هسته ای وارد زندگی مردم شود. در همین زمینه و به شکل همزمان باید از دانشگاه ها حمایت کرده و آنها را برای حل مسایل مورد نیازمان تجهیز کنیم و سازماندهی صنایع را نیز در برنامه داشته باشیم.

وی ادامه داد: این جریان فکری بدون یک نگاه عمیق انقلابی و جهادی که تبلور آن نگاه بسیجی است، رخ نمی دهد. به همین واسطه خوشحالیم که به لطف خداوند از نیروی انسانی جوان، متعهد، خلاق و خستگی ناپذیر بهره می بریم که هر روز و به شکل پیوسته با فعالیت مستمر، محصولات متنوع ارایه می دهند.

معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه با این رویه بدون اغراق شاهد انجام یک کار جدید و در تراز جهانی هستیم، گفت: کشور با سختی های فراوان به این رتبه دست یافته و اعتلا و پیشرفت کشور در گرو کار و تلاش بی وقفه است و به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری باید بسترهای لازم برای پیشرفت همه جانبه فراهم شود.

اسلامی در پایان گفت: در این مسیر نباید غفلت داشته باشیم و کارها و اقدامات در کشور در حوزه های مختلف لازم است به شکلی پیش برود که مردم پیشرفت ها را احساس کنند و شاهد نمایش حقیقی از ارزش والای انقلاب باشند. انقلابی که با رهبری امام (ره) و تقدیم شهدا و همچنین با هدایت های داهیانه مقام معظم رهبری اداره می شود و لازم است این جریان روز به روز مستحکم تر شده تا به اهداف خود نزدیک تر شود.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان